Դ. Ջամալյան. Նման հայտարարությունները լարվածությունը չեն լիցքաթափում
Համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ կողմերին առանձնակի կոչ էր արվում «զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից և քայլերից, որոնք կարող են լարվածություն առաջացնել տարածաշրջանում և սրել հակամարտությունը»: Ի՞նչ գործողությունների ու քայլերի մասին են խոսում համանախագահները և ով է սրում իրավիճակը սահմանագծում: Թեմայի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ջամալյանի հետ:
«Բազմիցս, այդ թվում և ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվել է, որ «մեղքի հավասարության» սկզբունքի հիման վրա արված հայտարարությունները ոչ միայն չեն կարող լիցքաթափել լարվածությունը պետական սահմանին, այլև ընդհակառակը՝ անուղղակիորեն նպաստում են իրավիճակի է՛լ ավելի սրմանը, քանզի նախահարձակ ագրեսիայի անհետևանք մնալու համոզվածություն են ստեղծում ադրբեջանական կողմի մոտ»,- նշեց Դ. Ջամալյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ընդամենն օրեր առաջ ՀՀ քաղաքացին, անզեն քաղաքացիական անձը պատահմամբ հայտնվելով հայ-ադրբեջանական սահմանին հարող ականապատ տարածքում զոհվել է այն պատճառով, որ ադրբեջանական կողմը նպատակային կրակով խոչընդոտել է նրան ականապատ տարածքից տարհանելուն:
«Տարածաշրջանի կայունությանը կարող է վտանգել ադրբեջանական կողմի ահանման՝ որևէ ռացիոնալ նպատակահարմարությամբ չպայմանավորված ագրեսիվ պահվածք»,- նշեց նախարարի խորհրդականը:
Ըստ նրա՝ պետական սահմանին առկա լարվածությունը սրելու որևէ դրդապատճառ հայկական կողմը չունի, միաժամանակ նշելով, որ պետությունն ամեն ինչ անում է իր քաղաքացուն պաշտպանելու համար, ինչը տարածաշրջանային փխրուն կայունությունն ապահովելու գործուն երաշխիքներից է:

У армянской стороны нет никаких причин для обострения ситуации на государственной границе. Комментарий Давида Джамаляна
В совместном заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ от 27 сентября по итогам встречи с главами МИД Армении и Азербайджана в Нью-Йорке содержится отдельный призыв к сторонам карабахского конфликта «воздерживаться от действий или заявлений, которые могут усилить напряженность в регионе и привести к эскалации конфликта». Данное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ в беседе с корреспондентом Panorama.am прокомментировал советник министра обороны Армении Давид Джамалян.
«Многократно, в том числе и на высоком уровне, заявлялось, что заявления, основанные на принципе „уравнивания вины”, не только не могут разрядить напряженность на госгранице, но наоборот – косвенно способствуют еще большему обострению ситуации, так как создают у азербайджанской стороны убежденность в безнаказанности агрессии», – отметил Давид Джамалян.
При этом эксперт напомнил, что недавно безоружный гражданин Армении погиб на заминированной территории, прилегающей к армяно-азербайджанской границе, из-за того, что азербайджанские солдаты, открыв целенаправленный огонь, не позволили вовремя его доставить в больницу.
«Региональная стабильность может поставить под угрозу агрессивное и не обусловленное какой-либо рациональной целесообразностью поведение азербайджанской стороны», – отметил советник главы Минобороны Армении.
По его словам, у армянской стороны нет никаких причин для обострения ситуации на государственной границе. Давид Джамалян подчеркнул, что государство делает все возможное для защиты своих граждан, что является действенной гарантией обеспечения хрупкой региональной стабильности.