Չնայած ադրբեջանցիների կատաղի դիմադրությանը ԵԽԽՎ-ն կողմ է քվեարկել Ն.Զոհրաբյանի առաջարկին. այն ընդունվել է
Նախօրեին երեկոյան ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է ռազմական կոնֆլիկտների ժամանակ անհայտ կորածներին հայտնաբերելու մասին հարցը, որի շրջանակում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը ելույթ է ունեցել, որն ավարտվել է ադրբեջանական պատվիրակության անդամների հետ բանավեճով: Ելույթում, մասնավորապես, Ն.Զոհրաբյանը հնչեցրել է այն մասին, որ զգայուն այդ թեման առնչվում է տասնյակ հազարավոր մարդկանց, ընտանիքների և որ մի շարք զինված հակամարտությունների հետևանքով այսօր Եվրոպայում կան շուրջ 20.000 անհայտ կորածներ, և այդ խնդիրը շարունակում է օրակարգային մնալ ԵԽ անդամ մի շարք երկրներում.
«Մեկ բան աներկբա է՝ անհայտ կորած անձանց ընտանիքներն իրավունք ունեն տեղեկացված լինելու, թե ի՞նչ է կատարվել իրենց մերձավորների հետ, և, այո, ընտանիքներին պետք է մշտապես տեղեկացնել բոլոր կատարվող քայլերի մասին»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Ն.Զոհրաբյանը շեշտել է. «բազմիցս եմ զրուցել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղից անհայտ կորած երիտասարդների մայրերի ու երեխաների հետ, բայց կդժվարանա ԵԽԽՎ ամբիոնից իր գործընկերներին ներկայացնել այն ապրումները, որ ունեն անհայտ կորածների ծնողները, կանայք ու երեխաները: Դռան ամեն թակոց նրանց համար հույս է, ամեն զանգ նրանց համար հավատ է, որ իրենց զավակը վերադառնալու է տուն։ Ու հիմա այստեղ, այս դահլիճում մենք կրկին լսեցինք, թե ինչպես Ադրբեջանի պատվիրակը հերթական անգամ խեղաթյուրեց փաստերն ու հերթական անգամ այս դահլիճում հնչեց ադրբեջանական սուտն ու կեղծիքը։ Իսկ ի՞նչ ենք անում մենք՝ խորհրդարանականներս ու ազգային կառավարությունները՝ մեր գործընկեր Ջիմ Շերիդանի զեկույցում բարձրացված կարևորագույն հարցերի մարդասիրական պատասխաններն ու լուծումները գտնելու համար։ Իրավացի է զեկույցի հեղինակը նշելով, որ անհայտ կորածներին հայտնաբերելու հարցում անչափ կարևոր է համագործակցությունն ու տեղեկատվության փոխանակումը նաև դե ֆակտո իշխանությունների հետ։ Սա եղել է մեր առաջարկը և ես շնորհակալ եմ հեղինակից, որ նա ընդունել է մեր առաջարկն ու այն ներառել զեկույցում։ Սա իրապես առանցքային հարց է, ուստի պետք է մշակել առավել ճկուն մեխանիզմներ՝ փաստացի իշխանությունների հետ արդյունավետ աշխատելու համար։ Ես ողջունում եմ այս կարևոր արձանագրումը զեկույցում, քանզի բոլորիս նպատակը մեկը պետք է լինի, անել հնարավորը՝ անհայտ կորածներին հայտնաբերելու համար։ Հավատացեք, փոխգործակցությունը դե ֆակտո իշխանությունների հետ այս լրջագույն խնդրի լուծման մարդասիրական ճանապարհներից մեկն է, որովհետև բոլորս էլ հասկանում ենք, որ զինված հակամարտությունների հետևանքով անհայտ կորածների խնդրի լուծումը կենսական նշանակություն ունի եվրոպական մայրցամաքում խաղաղություն հաստատելու համար»,- ընդգծել է Ն.Զոհրաբյանը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Ն.Զոհրաբյանը Ստրասբուրգից փոխանցեց, որ իր առաջարկն այն մասին, որ կողմերը պարտավոր են համագործակցել դե ֆակտո իշխանությունների հետ արժանացել է ադրբեջանցիների ուղղակի կատաղի դիմադրությանը. «Չնայած դրան իմ այդ առաջարկը ընդունվեց և Վեհաժողովը կողմ քվեարկեց։ Դա արդեն ներառվեց զեկույցում»,- տեղեկացրեց Ն.Զոբրաբյանն ու հավելեց` իրականում դա շատ լուրջ հարց է ` ֆիքսվեց դե ֆակտո իշխանությունների հետ սերտորեն համագործակցելու անհրաժեշտությունը։

Несмотря на сопротивление со стороны представителей Азербайджана депутаты ПАСЕ приняли предложение армянского делегата
Накануне вечером на сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы обсуждался вопрос поиска без вести пропавших во время военных конфликтов. В ходе обсуждения член армянской делегации Наира Зограбян выступила с речью, которая завершилась дискуссией с членами азербайджанской делегации. В своей речи Наира Зоргабян, в частности отметила, что эта чувствительная тема касается десятков тысяч людей, семей и в результате ряда вооруженных конфликтов сегодня число без вести пропавших в Европе составляет около 20 000 человек и эта проблема продолжает оставаться актуальной в ряде стран-членов ЕС.
«Одно однозначно, что семьи без вести пропавших имеют право быть информированными о том, что произошло с их близкими, а также о том, какие меры предпринимаются»,– отметила парламентарий.
«Я неоднократно беседовала с матерями и детьми без вести пропавших в результате спровоцированной Азербайджаном войны в Нагорном Карабахе. Однако мне сложно с трибуны ПАСЕ представить все те переживания родителей, жен и детей без вести пропавших. Сейчас в этом зале мы вновь стали свидетелями того, как азербайджанский делегат в очередной раз исказил факты и в очередной раз в этом зале прозвучала ложь и фальсификация азербайджанской стороны. Что же делаем мы, парламентарии, правительства, чтобы найти ответы и пути решения важнейших вопросов, озвученных в докладе нашего коллеги Джима Шеридана? Прав автор доклада, отмечая, что в вопросе поиска без вести пропавших крайне важно сотрудничество и обмен информацией также с де-факто властями. Это было наше предложение, и я благодарю автора за то, что он принял наше предложение и включил его в свой доклад. Это действительно ключевой вопрос, а следовательно, необходимо разработать более гибкие механизмы для эффективной работы с де-факто властями.
Я приветствую эту важную констатацию в докладе, так как нашей общей целью должно стать одно: сделать все возможное для обнаружения пропавших без вести. Поверьте, взаимодействие с де-факто властями – один из гуманных путей решения этой сложнейшей проблемы, так как мы все понимаем, что решение вопроса пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов имеет жизненное значение для утверждения мира на европейском континенте», – подчеркнула Наира Зограбян.
Как указала в беседе с Panorama.am парламентарий, ее предложение, согласно которому стороны должны сотрудничать с де-факто властями, встретило ожесточенное сопротивление со стороны азербайджанцев. «Несмотря на это, данное предложение было одобрено и Ассамблея поддержала его. Оно уже включено в доклад», – отметила Наира Зограбян, добавив, что на самом деле это серьезный вопрос: была зафиксирована необходимость тесного сотрудничества с де-факто властями.