Իրենց ուսուցիչներին ջերմ խոսքեր են հղում բոլորը` սահմանին կանգնած զինվորն ու գեներալը, բժիշկն ու գիտնականը...ԿԳՆ շնորհավորանքը
09:30 05/10/2013
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի շնորհավորական խոսքը` Ուսուցչի տոնի կապակցությամբ
Սիրելի’ ուսուցիչներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ:
Մանկավարժների մասնագիտական տոնը, տոնական հանդիսություններն ու միջոցառումները բոլորիս սրտերը լցնում են պատանեկան տարիների մաքուր ու անաղարտ հիշողություններով:
Սիրելի’ ուսուցիչներ, ձեր ներկա սաներն ու շրջանավարտներն այսօր հնարավորություն են ստանում իրենց երախտիքի ու սրտի խոսքն ուղղել ձեզ, հարգանքի տուրք մատուցել տարիներ շարունակ իրենց կրթած ու դաստիարակած, մայրական ջերմությամբ համակած սիրելի մանկավարժներին: Անգամ նրանք, ովքեր հնարավորություն չունեն անմիջական շփվել և շնորհավորել ձեզ, համոզված եմ, որ մտովի և հոգով այս օրը ձեզ հետ են:
Այս տոնն առավել արժեքավոր է և գեղեցիկ, սրտամոտ է և հարազատ, քանի որ այսօր, առանց տարիքային սահմանափակման, իրենց ուսուցիչներին ջերմ խոսքեր են հղում բոլորը` սահմանին կանգնած զինվորն ու գեներալը, բժիշկն ու գիտնականը, մարզիկն ու արվեստագետը, այգեգործն ու պետական գործիչը:
Այսօր մեր պետության հզորացման ու ազգային իղձերի իրականացման գործում մենք կրկին ու կրկին ապավինում ենք ձեզ, սիրելի’ ուսուցիչներ: Ձեր գիտելիքն ու վարպետությունը, ստեղծագործական ունակությունն ու կենսափորձը, ինչպես նաև հոգատարությունն ու ներողամտությունը խիստ անհրաժեշտ են նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու, կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքն ու արդյունավետությունն ապահովելու համար:
Առանձնակի շնորհավորում եմ վաստակած հանգստի անցած մեր ավագ սերնդի մանկավարժներին, ովքեր շարունակում են խորհուրդներով և բազմամյա փորձով իրենց նպաստը բերել մեր ընդհանուր գործին:
Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի, Արցախի, Ջավախքի, Սփյուռքի ուսուցիչներին և ցանկանում եմ, որ նրանք այսուհետ ևս բարձր պահեն մանկավարժի վեհ կոչումը, մասնագիտական պարտականությունները կատարեն իրենց բնորոշ առանձնակի նվիրումով, բարեխղճորեն և ամենայն պատասխանատվությամբ:
Մաղթում եմ ձեզ տոնական բարձր տրամադրություն, աշխատանքային հաջողություններ, առողջություն, անձնական երջանկություն և ամենայն բարիք»:

Всемирный день учителя. Глава Минобразования Армении А. Ашотян о важности этой профессии в деле противостояния новым вызовам
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян направил поздравительное послание в связи с отмечаемым сегодня, 5 октября, Всемирным днем учителя. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
«Профессиональный праздник учителей и проводимые в этот день торжества и праздничные мероприятия наполняют наши сердца чистыми и светлыми воспоминаниями о юношеских годах.
Уважаемые учителя, сегодня у ваших учеников и выпускников есть возможность выразить вам свою благодарность, отдать дань уважения любимым педагогам, давшим им в течение многих лет образование и воспитание, согревшим их материнским теплом. Даже те, у кого нет возможности в этот день поздравить вас лично, я уверен – они с вами мысленно и духовно.
Этот праздник является ценным, красивым и родным еще и тем, что в этот день, теплые слова в адрес своих учителей шлют все, независимо от возраста,– охраняющие границу солдаты и генералы, врачи и ученые, спортсмены и искусствоведы, садоводы и государственные деятели», – говорится в послании.
«Дорогие учителя, в деле усиления нашего государства и реализации национальных стремлений мы снова и снова полагаемся на вас. Ваши знания и мастерство, творческие способности и жизненный опыт, а также заботливость и снисходительность крайне необходимы в деле противостояния новым вызовам, а также обеспечения эффективности реализуемых в сфере образования реформ.
Отдельно поздравляю педагогов старшего поколения, ушедших на заслуженный отдых, но продолжающих вносить вклад в общее дело своими советами и многолетним опытом.
По случаю Всемирного дня учителя поздравляю всех учителей Армении, Нагорно-Карабахской Республики, Джавахка и Диаспоры, желаю и впредь быть достойными высокого звания учителя, выполнять свои профессиональные обязанности с характерной особой преданностью, добросовестностью и ответственностью.
Желаю вам праздничного настроения, успехов в работе, здоровья, счастья и всех благ», – отмечается в поздравительном послании А.Ашотяна.
Отметим, ежегодно 5 октября в более 100 странах отмечается день учителя, который был учрежден в 1994 году как Всемирный день учителя (World Teaches' Day). Сегодня, во Всемирный день учителя, ООН предлагает родителям и всем гражданам на минуту задуматься о том, как изменил их жизнь хороший учитель, память о котором они сохранили.