Արվեստագետը` անկախության օրվա համերգի մասին. Այդ տոնին պետք է հպարտության զգացողություն լինի, ոչ թե` քեֆի
15:37 05/10/2013
Եթե մեր կյանքը մշակութային չէ, մեր գործողությունները երբեք բարոյական չեն լինի, ասում է Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ԵԹԿՊԻ Դերասանի վարպետության և ռեժիսուրայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Ռուբեն Բաբայանը:
«Լրացավ Արամ Խաչատրյանի 110 ամյակը: Ես կարծում եմ` անկախության տոնին ամենահապատասխանը կլիներ խաչատրյանական համերգը: Վերջիվերջո, ի՞նչ է նշանակում Խաչատրյանը մեզ համար: Սա նշանակում է, որ ակամա դու էլ ես դառնում մեծ, դու ներկայացնում ես մի ազգ, որը Խաչատրյան է տվել: Եթե գերմանացիներն իրենց տոնի ժամանակ լսում են Բեթհովեն կամ Բախ, իսկ ավստրիացիները` Մոցարտ, մենք էլ ունենք նման հնարավորություն: Ես կգերադասեի, որ այս տարվա մեր անկախության համերգը խաչատրյանական լիներ»,- այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նա` անդրադառնալով անկախության օրվա Նունե Եսայանի համերգին և դրա շուրջ քննարկումներին:
Հարցին` ինչո՞ւ կազմակերպիչները չեն գիտակցում դա, Ռուբեն Բաբայանը պատասխանեց կարճ պատմությամբ. «Կար շատ հայտնի սովետական դիսիդենտ, Վլադիմիր Բուկովսկի, որը հոգեբուժարանում էր նստած: Երբ Չիլիում հեղաշրջում եղավ, իսկ կոմունիստական առաջնորդ Կորվալանին ձերբակալեցին, միայն այդ ժամանակ որոշեցին Բուկովսկուն փոխանակել Կորվալանի հետ: Բուկովսկին տասնյակ տարիներ նստեց հոգեբուժարանում, նա հայտնի այլախոհ էր, երբ նրա ինքնաթիռը վայրէջք կատարեց Լոնդոնում, լրագրողները մոտեցան իրեն և ասացին. «Խնդրում ենք, ասեք մեզ` որոնք են Ձեր և սովետական իշխանության տարաձայնությունները», նա հանճարեղ պատասխան տվեց, ասաց` դրանք գտնվում են գեղագիտության դաշտում»:
Ինչ վերաբերում է այդ համերգի վրա ծախսված գումարներին, դրա մասին վարպետը այնքան էլ չի ուզում խոսել, չի սիրում ուրիշի փողերը հաշվել: «Կարծում եմ` կոնկրետ կատարողը` Նունե Եսայանը, ընկել է անհարմար վիճակի մեջ, ես չեմ կարծում, որ բոլոր փողերն իրենց հասել են, դա շատ մեծ գումար է, մեր երգիչներն այդքան գումարով չեն երգում` հաշվելով նաև տեխնիկան, և այլն, և այլն: Բայց սա ևս արժեքների համակարգ է, ինչի՞ն ենք մենք գումար տալիս: Այդ համերգին տված գումարը Տիկնիկային թատրոնի վեց ամսվա բյուջեն է: Թատրոն, որը խաղում է մոտ 350 ներկայացում, այցելում է մոտ 50 հազար հանդիսական, որի աշխատակազմը 120 հոգի է: Եթե մի գործի վրա դրվեր, որը մեզ մեր աչքերում ավելի կմեծացներ, ավելի հպարտ կդարձներ, միգուցե արժեր:
Անկախության տոն, ազատության տոն, դա նշանակում է, որ այն ամենը, ինչ կատարվում է այդ օրը, պետք է մեր մեջ ազատության, հպարտության զգացողություն առաջացնի, ազատության զգացողություն, ոչ թե` քեֆի»,- եզրափակեց նա:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած Նունե Եսայանի համերգը պետական բյուջեի վրա արժեցել է ավելի քան 54 մլն դրամ:
Արվեստագետ Ռուբեն Բաբայան. Մարդը գնալով դառնում է ավելի միայնակ

Нуне Есаян вместо Арама Хачатуряна. Р. Бабаян призвал не превращать празднование Дня независимости Армении в застолье
16:40 05/10/2013
Сегодня журналисты попросили заслуженного деятели искусств РА, художественного руководителя Ереванского государственного театра кукол им. Ов. Туманяна – Рубена Бабаяна – прокомментировать вызвавшую серьезный общественный резонанс информацию о том, что состоявшийся 21 сентября на столичной Площади Республики концерт Нуне Есаян, посвященный 22-летию провозглашения независимости Армении, обошелся государственному бюджету в свыше 54 млн. драмов.
Напомним, ранее на этой неделе в повестку заседания правительства был включен проект решения о выделении министерству культуры РА 54691.4 тыс. драмов для перевода этих средств на счет благотворительной общественной организации «Нуне Есаян» с целью возмещения затрат по проведению праздничных мероприятий по случаю Дня независимости Армении. Согласно релизу, деньги на основании соответствующего положения предусмотрено выделить из резервного фонда правительства Армении на 2013г.
В связи с этим Р. Бабаян отметил, что в этом году мир отмечал 110-летие со дня рождения великого армянского композитора Арама Хачатуряна, и посему было бы желательно чтобы годовщина провозглашения независимости РА в этом году была бы «хачатряновской», подобно тому как граждане Германии в подобный праздник слушают Бетховена или Баха, а австрийцы – Моцарта. «У нас тоже есть возможность справлять это на таком уровне. В конце концов, что значит для нас имя А. Хачатуряна?» – сказал Р. Бабаян.
Обратившись же конкретно к теме выделенной на концерт Н. Есаян суммы, профессор Р. Бабаян сказал, что не желал бы об этом говорить, поскольку не любит считать чужие деньги.
«Полагаю, что конкретно исполнительница Нуне Есаян оказалась в очень неловкой ситуации. Не думаю, что все эти деньги достались ей, это очень крупная сумма, наши певцы за такие деньги не выступают. Нужно учесть расходы на технику и прочее, и прочее. Но разве это система ценностей? На что мы тратим деньги? Сумма, выделенная на этот концерт составляет размер бюджета Кукольного театра за 6 месяцев. Это театр, который представляет порядка 350 представлений, который посещают 50 тысяч зрителей, штат которого составляет 120 человек. Если бы эти деньги ушли на нечто такое, что бы возвысило нас в собственном мнении, заставило бы почувствовать гордость, быть может и стоило бы так тратиться. Праздник независимости, праздник свободы, – это значит, что все происходящее в этот день должно рождать в нас чувство свободы и гордости, а не настроение застолья», – резюмировал заслуженный деятель искусств РА.
Нуне Есаян «рассорила» главу Минфина Армении Давида Саркисяна с журналистами