Իրանը կրկին դժգոհում է. Ադրբեջանը փորձում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում իր անվանը գրանցել հին իրանական ճոկան մարզախաղը
«Ադրբեջանը փորձում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում իր անվանը գրանցել հին իրանական ճոկան (polo) մարզախաղը»,-այդ մասին իրանական «ասիրան.քոմ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ճոկանի ֆեդերացիայի նախագահ Համզե Իլխանի Զադեն:
Իրանցի պաշտոնյան, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրանական մշակութային արժեքները սեփականացնելու փաստերին, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանցիները իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին իրենց անվանը գրանցելու ջանքերից հետո հիմա էլ փորձ են անում նույն կերպ վարվել հին իրանական «ճոկան» մարզախաղի հետ և այդ առումով արդեն պաշտոնապես դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին»:
Շարունակելով թեման՝ Համզե Իլխանի Զադեն հավելել է. «Այս խնդրին պետք է նայել երկու տեսանկյունից՝ մարզական և մշակութային: Առաջինի դեպքում ճոկանի համաշխարհային ֆեդերացիան այն համարում իրանական պատմական խաղ, իսկ ինչ վերաբերում է մշակույթին, ապա տարիներ առաջ այդ խաղը չինացիներն էին ուզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում գրանցել իրենց անվանը, սակայն ոլորտում հայտնի վաստակ ունեցող իրանցի մասնագետների ջանքերով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչները այցելեցին Շիրազի և Իսֆահանի ճականի դաշտեր, ինչից հետո չինացիները հետ վերցրեցին իրենց դիմումը և այդ գործընթացը կասեցվեց»:
Ճոկանը խմբակային սպորտի տեսակ է, որ խաղում են մականներով և գնդակով։ Մասնակիցները ձիավորներ են, որոնք բաժանվում են երկու խմբի և խաղադաշտում հատուկ մականների օգնությամբ փորձում են գնդակով գրավել հակառակորդի դարպասը։
ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավորը ԱԳՆ-ից պահանջում է Գյանջավիի հարցով բողոք ներկայացնել միջազգային ատյաններին
«ԻՌԻԲ». Եթե Նիզամի Գյանջավին կենդանի լիներ, ապա նա Իլհամ Ալիևի վարչակարգի ամենամեծ ընդդիմախոսներից մեկը կլիներ

Иран бьет тревогу: Азербайджан выдвинул на включение в список памятников ЮНЕСКО иранскую спортивную игру човган
Азербайджан подал заявку на включение в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО иранской спортивной игры човган (polo). Об этом, как передает иранский сайт «асриран.ком», заявил президент федерации човгана ИРИ Хамзе Ильхани Заде.
Иранский чиновник, обратившись к фактам присвоения Азербайджаном иранских культурных ценностей, в частности, отметил: «Азербайджанцы после усилий выдать иранского поэта Низами Гянджеви за своего теперь пытаются поступить также с древней иранской спортивной игрой човган, и с этой целью они уже обратились в ЮНЕСКО».
Продолжая тему, Хамзе Ильхани Заде добавил: «На эту проблему нужно смотреть с двух точек зрения: спортивной и культурной. В первом случае всемирная федерация игры човган считает ее иранской традиционной игрой. Что же касается культуры, то несколькими годами ранее заявку на включение игры човган в список всемирного наследия ЮНЕСКО представил Китай. Однако благодаря усилиям иранских специалистов, известных своими заслугами в данной сфере, представители ЮНЕСКО посетили поля игры човган в Ширазе и Исфахане, после чего китайцы взяли назад свою заявку и процесс был прекращен».
Стоит отметить, что за последние годы в отношениях между Ираном и Азербайджаном наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, кроме представления иранского поэта Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, а сейчас и игру човган, что вызывает недовольство иранских должностных лиц и деятелей культуры.
Човган – древняя конно-спортивная командная игра, прародитель современного конного поло. Две команды всадников с помощью специальных клюшек стремятся загнать мяч в ворота соперников.