Լոռու մարզի Հարթագյուղ համայնքում հոկտեմբերի 4-ին երեք անձի մոտ արձանագրվել է սիբիրյան խոց (մաշկային ձև):
ԱՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, առողջապահության նախարարության և մարզի առողջապահական կառույցների մասնագետների կողմից կազմակերպված բակային համայցի արդյունքում հայտնաբերվել են ևս ութը: Հիվանդները ենթարկվել են լաբորատոր հետազոտության: Յոթ հիվանդի մոտ հաստատվել է սիբիրյան խոցի մաշկային ձևը:
Մյուսների հետազոտություններն ընթացքում են: Հիվանդները հոսպիտալացվել են և ստանում են անհրաժեշտ բուժում: Նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության և ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ:
Կազմակերպված և իրականացված համաճարակաբանական հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ հիվանդության հավանական վարակի աղբյուրը համայնքում արձանագրված կենդանիների անկումներն են, որոնց մսեղիքն օգտագործվել է սննդում: Միաժամանակ պարզվել է, որ մսեղիքի որոշ չափաբաժին տեղափոխվել է Գյումրի:
Իրականացված հետազոտությունների արդյունքում Գյումրիում հայտնաբերվել է չորս կասկածելի հիվանդ, որոնք հոսպիտալացվել են, կազմակերպվել են լաբորատոր հետազոտութուններ (ընթացքում են) և բուժում:
Հիվանդության տեղայնացման և հիվանդների վաղաժամ հայտնաբերման նպատակով շարունակվում են բակային համայցերը: Որպես վարակի հավանական աղբյուր առգրավվել է մսեղիքը, իրականացվում է տնային տնտեսությունների կենցաղային պարագաների ախտահանում:

4 октября в общине Артагюх Лорийской области Армении у трех человек была выявлена сибирская язва (кожная форма).
Как сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Армении, в результате организованного специалистами Минздрава и структур здравоохранения области дворового обхода сибирская язва была выявлена еще у восьми человек. Пациентам было проведено лабораторное обследование. У семерых из них подтвердилась кожная форма сибирской язвы.
Обследования остальных больных продолжаются. Больные были госпитализированы и получают необходимое лечение. Медики оценивают состояние их здоровья как средней тяжести, наблюдается положительная динамика.
В результате организованных и осуществленных эпидемиологических исследований, выяснилось, что вероятный источник появления вируса – падеж скота в общине, чья туша использовалась для еды. Вместе с тем выяснилось, что партия туши была перевезена в город Гюмри.
В результате осуществленных исследований в Гюмри были выявлены четыре случая с подозрением на симптомы заражения сибирской язвой. Больные были госпитализированы, организовываются лабораторные исследования и лечение.
Вероятный источник появления вируса – туша – была изъята, осуществляется дезинфекция бытовых предметов домашнего обихода.