Մեկնարկել են «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումները
ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի համաձայն` հոկտեմբերի 7-9-ը ՀՀ պետական և ռազմական կառավարման մարմինների հետ մեկնարկել են «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումներ` «Պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ» թեմայով: Այս մասին հայտնում են ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մարզումների նպատակներն են` առաջարկությունների նախապատրաստման հարցերով պետական կառավարման մարմիններին փորձի հաղորդումը ռազմաքաղաքական իրավիճակի գնահատման, իրավիճակի գնահատումից եզրակացությունների մշակման և ՀՀ ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի որոշման ընդունման ներկայացման համար, ռազմաքաղաքական իրավիճակի սրման պայմաններում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների աշխատանքի ներդաշնակվածության մակարդակի բարձրացումը, պետական կառավարման համակարգում նոր արդյունավետ միջոցների ներդնումը:
«Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների ընթացքում, մարզումների մտահղացման շրջանակներում խաղարկվելու է ռազմաքաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացը իրավիճակի սրման պայմաններում: Ճշգրտվելու են պետական կառավարման համակարգը ագրեսիայի հետմղման պատրաստականության փոխադրելու ղեկավար նորմատիվ ակտերը: Խաղարկվելու է նաև հակառակորդի ագրեսիայի հետմղման և հակահարձակման գործողությունների սցենարը իրավիճակի սրման սկզբնական շրջանում:

В Армении стартовали стратегические командно-штабные учения
В соответствии с планом развития вооруженных сил Армении с 7 по 9 октября совместно с государственными и военными органами управления будут проведены стратегические командно-штабные учения «Ардзаганк – 2013» (Эхо-2013), тема которых – «Работа высокопоставленных должностных лиц государства при принятии военно-политических решений». Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Среди основных целей учений называются повышение уровня гармонизации деятельности государственных и военных органов управления в условиях обострения военно-политической ситуации, внедрение новых эффективных средств в систему управления.
В ходе стратегических командно-штабных учений «Ардзаганк – 2013» будет разыгран процесс принятия военно-политических решений при обострении ситуации. Кроме того, будут отработаны сценарии отражения агрессии противника и контратаки в случае обострения ситуации.