Վրաստանում «Պետական լեզվի մասին» օրինագծի մեջ վրացագետը հայերի դեմ կոնկրետ դիտավորություն չի տեսնում
Վրաստանի խորհրդարանն աշխատում է «Պետական լեզվի մասին» օրինագծի վրա, ինչը խիստ մտահոգել է ազգային փոքրամասնություններին, այդ թվում՝ ջավախահայությանը: Սամցխե Ջավախքի և Քվեմո-Քարթլիի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդն արդեն դիմել է Վրաստանի կառավարությանը:
Վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը չի կարծում, որ այս օրինագծում կոնկրետ դիտավորություն լինի ջավախահայերի դեմ: «Վաղուց քննարկվում էր այս օրինագիծը և նախորդ իշխանությունների, և այս իշխանությունների օրոք: Օրինագիծը կոնկրետ հայերին ուղղված չէ: Առաջին հերթին անում են իրենց լեզվի պաշտպանության շահերից ելնելով, բայց իրենք ուզեն, թե՝ ոչ, պետք է հաշվի առնեն նաև այն միջազգային պարտավորությունները, որ ստանձնել են: Եթե Վրաստանի քաղաքացին չի տիրապետում վրացերենին, նրան ստիպում են, որ սովորի: Սա չի խթանի ժողովրդավարությունը»,- ասաց փորձագետը:
Նա նկատեց, որ Վրաստանը 1999-ին պարտավորություն է ստանձնել, որ պետք է ընդունի Տարածաշրջանային փոքրամասնությունների լեզուների եվրոպական խարտիան, որը նախատեսում է, որ բոլոր պետական ծառայությունները, որ մատուցվում են, կոնկրետ տարածքներում պետք է հասանելի դարձվեն այն լեզուներով, որտեղ ավանդաբար դրանով են հաղորդակցվում: Եթե Ջավախքում հիմնականում հայերեն են խոսում, նրանց համար խնդիր կլինի այս օրինագծի ընդունումից հետո:
Սա է պատճառը, որ օրենքի նախագիծը մեծ դժգոհությունների առարկա է դարձել: Ըստ այդ օրենքի՝ պետք է ստեղծվի պետական մարմին, որը վերահսկողություն է իրականացնելու և զբաղվելու է պաշտոնական փաստաթղթերում, գովազդներում, լրատվամիջոցների հրապարակումներում գրական վրացերենից շեղումներով, որոնց դեպքում տուգանքներ են սահմանվելու:
Փորձագետի բնորոշմամբ՝ այս օրենքում որևէ արտառոց բան չկա, սակայն այն երկրում, որտեղ ազգային փոքրամասնություններ կան, կարող են լրջագույն խնդիրներ առաջացնել: «Վրացերենի լավ չտիրապետող քաղաքացիները խնդիրներ են ունենալու ծառայություն ստանալու, մատուցելու գործընթացում, եթե վրացերենին չեն տիրապետում: Տեղին էր հայկական կազմակերպությունների կոչը այս հարցի հետ կապված»,- նշեց նա:
Ըստ Ալիկ Էրոյանցի՝ եթե այս օրինագծի ընդունելուն զուգընթաց քննարկումներ սկսվեն հայերենին տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ տալու հարցի շուրջ և օրենք ընդունեն, ապա կբալանսավորվի:

Принятие закона о защите государственного языка в Грузии создаст серьезные трудности для армян Джавахка. Комментарий эксперта
Парламент Грузии работает над законопроектом о защите государственного языка, что вызывает крайнюю обеспокоенность у нацменьшинств, в том числе живущих в этой стране армян. Так, в этой связи Совет армянских общественных организаций Самцхе-Джавахка и Квемо-Картли уже обратился к правительству Грузии. Сложившуюся ситуацию в ходе сегодняшней пресс-конференции прокомментировал эксперт по вопросам Грузии Алик Эроянц.
Эксперт не считает, что законопроект направлен против кого-то конкретно. «Этот законопроект обсуждается уже давно, в том числе и при предыдущих властях. Законопроект не направлен против армян. Он, в первую очередь, направлен на защиту грузинского языка. Однако власти Грузии должны учесть также взятые на себя международные обязательства. Если гражданин Грузии не владеет грузинским языком, его заставляют выучить. Это не будет стимулировать демократию», – сказал Алик Эроянц.
Специалист напомнил: будучи официально принятой в Совет Европы в апреле 1999 года, Грузия взяла на себя обязательство подписать и ратифицировать Европейскую хартию региональных языков и языков меньшинств в течение года после вступления. Однако Грузия до сих пор этого не сделала. Так как в Джавахке в основном говорят на армянском языке, принятие данного законопроекта представит серьезные трудности для них.
По его словам, в этом и заключается причина недовольства, которое вызвал законопроект. Как отметил Алик Эроянц, законопроект предполагает создание государственного органа, который будет осуществлять контроль в этой сфере. При обнаружении отклонений от грузинского языка в официальных документах, рекламных материалах и публикациях СМИ предусматриваются штрафы.
Алик Эроянц выразил мнение, что в данном законопроекте нет ничего сверхъестественного, однако в стране, в которой проживают нацменьшинства, он может привести к возникновению серьезных проблем. «Люди, недостаточно хорошо владеющие грузинским языком, столкнутся с проблемами, в частности, в сфере услуг. В этой связи призыв Совета армянских общественных организаций является уместным», – сказал эксперт.
При этом А.Эроянц указал, что если параллельно с принятием данного законопроекта начнутся обсуждения касательно вопроса присвоения армянскому языку статуса регионального и будет принят соответствующий закон, все сбалансируется.