Հայաստանի բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներն այսօրվանից կբեռնաթափվեն. հոկտեմբերի 8-ին սկսելու են կիրառել ՀՀ Անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Համաներում հայտարարելու մասին Ազգային ժողովի որոշումը: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԱՆ ՔԿՀ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխանատու Գոռ Ղլեչյանը:
«Բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներից ազատ կարձակվեն այն բանտարկյալները, ում վրա ազդում է համաներումը», -տեղեկացրեց Ղլեչյանը:
Հարցին, թե գործնականում որքա՞ն բանտարկյալ հնարավոր կլինի ազատ արձակել, ԱՆ ՔԿՀ աշխատակիցը պատասխանեց. «Որքան հնարավոր է շատ: Կարծում եմ, որ պետք է բոլորին էլ այսօր հասցնենք»:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը, վկայակոչելով արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին, տեղեկացրել էր, որ ՀՀ անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի առթիվ ՀՀ նախագահի համաներում հայտարարելու մասին որոշումը կտարածվի շուրջ 600 դատապարտյալի վրա: Գրեթե նույնքան դատապարտյալի վրա էլ համաներումը կտարածվի մասնակի:

Сегодня в Армении вступает в силу решение об амнистии
С сегодняшнего дня в Армении вступает в силу решение Национального Собрания об объявлении амнистии в связи с 22-й годовщиной провозглашения независимости РА. Об этом Panorama.am сообщил начальник пресс-службы Управления уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении Гор Глечян.
«Из всех уголовно-исправительных учреждений будут освобождены заключенные, которые подпадают под амнистию»,– отметил Гор Глечян.
Что касается числа заключенных, которых на практике станет возможно освободить, то глава пресс-служба заявил: «Их должно быть как можно больше. Думаю, мы должны успеть освободить всех сегодня».
Ранее Panorama.am, ссылаясь на заявление министра юстиции Армении Грайра Товмасяна, сообщал, что принятое парламентом РА решение об объявлении амнистии коснется около 600 осужденных, на почти такое же число осужденных амнистия распространится частично.
Парламент Армении принял единогласное решение об объявлении амнистии. На свободу выйдут порядка 600 осужденных