Քեթրին էշթոն. ԵՄ-ն ցանկանում է շարունակել Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը
Եվրոպական միությունը ցանկանում է շարունակել համակողմանի փոխգործակցության զարգացումը Հայաստանի հետ բոլոր ուղղություններով, որոնք համատեղելի կլինեն Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշման հետ։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական միության Արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը` ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ այսօրվա հանդիպման ժամանակ:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը ցանկանում է հնարավոր բոլոր ուղղություններով առաջ տանել համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ՝ հիմնվելով այն համատեղ ձեռքբերումների և առաջընթացի վրա, որոնք վերջին տարիներին գրանցվել են Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերություններում։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ԵՄ հետ իր հարաբերությունները կառուցելիս, նաև Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության շրջանակներում, Հայաստանը ձգտում է ունենալ սերտ, խորը և ընդլայնված համագործակցություն` նկատի ունենալով, միաժամանակ, Հայաստանի շահերից բխող մասնակցությունն այլ ինտեգրացիոն գործընթացներին:
«Հայաստանը, ԵՄ աջակցությամբ, անցել է բարեփոխումների կարևոր ճանապարհ։ Մենք հաստատակամ ենք շարունակելու բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարմանը, դատաիրավական համակարգի կատարելագործմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։ Այս գործընթացում մենք ակնկալում ենք ԵՄ շարունակական աջակցությունը»,- շեշտել է նախարար Նալբանդյանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը շարժունակության բնագավառում՝ ընդգծելով, որ արդեն երկու տարի է, ինչ ստորագրվել է Եվրոպական միության հետ «Շարժունակության շուրջ գործընկերություն» հռչակագիրը, իսկ անցյալ դեկտեմբերին՝ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման մասին համաձայնագիրը:
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերով` լուրջ ներուժ կա ոլորտային համագործակցության բնագավառում, որը ներառում է տասնյակ ուղղություններ։Հայաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ անցյալ դեկտեմբերին ստորագրված Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Շրջանակային համաձայնագրի արձանագրությամբ Հայաստանին հնարավորություն է ընձեռվում մասնակցություն ունենալ ԵՄ տարբեր ծրագրերում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է արվել Արևելյան գործընկերության Վիլնյուսի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին։ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանն ու Քեթրին Էշթոնն անդրադարձել են Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության միջև համագործակցությանը։

Кэтрин Эштон: ЕС желает продолжить всестороннее взаимодействие с Арменией по всем направлениям
Европейский союз хочет продолжить развивать всестороннее взаимодействие с Арменией во всех направлениях, которые будут совместимы с решением Армении вступить в Таможенный союз. Об этом на сегодняшней встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном заявила верховный представитель Европейского союза по вопросам внешней политики и безопасности Кэтрин Эштон.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Эдвард Налбанддян, в свою очередь, подчеркнул, что Армения хочет продвигать сотрудничество с ЕС во всех возможных направлениях, основываясь на совместных достижениях и прогрессе, которые в последние несколько лет были зафиксированы в отношениях между Арменией и ЕС.
Эдвард Налбандян отметил, что строя отношения с ЕС также в рамках инициативы Восточного партнерства, Армения стремится развивать тесное, глубокое и расширенное сотрудничество, учитывая при этом вытекающее из интересов Армении участие в других интеграционных процессах.
«Армения при содействии ЕС прошла важный путь реформ. Мы привержены продолжать процесс реформ, направленных на укрепление демократии, прав человека и верховенства закона, эффективное управление, усовершенствование судебно-правовой системы и борьбы с коррупцией. В этом процессе мы надеемся на систематическое содействие ЕС»,– заявил глава внешнеполитического ведомства.
Эдвард Налбандян подчеркнул важность сотрудничества между ЕС и Арменией в сфере мобильности, отметив, что прошло два года с тех пор, как с ЕС была подписана декларация о Партнерстве по мобильности, а в декабре минувшего года – соглашение об упрощении визового режима.
По словам Эдварда Налбандяна, существует серьезный потенциал в сфере сотрудничества, включающий десятки направлений. Глава МИД Армении отметил, что протокол к Рамочному соглашению, подписанному в декабре минувшего года, дает Армении возможность принимать участие в разных программах ЕС.
На встрече были затронуты подготовительные работы к саммиту Восточного партнерства в Вильнюсе.
В контексте председательства Армении в Совете Европы Эдвард Налбандян и Кэтрин Эштон коснулись сотрудничества между СЕ и ЕС.
Напомним, в ходе состоявшихся 3 сентября в Москве переговоров президенты Армении и России – Серж Саргсян и Владимир Путин – всесторонне обсудили состояние и перспективы двустороннего союзнического партнерства, вопросы внешнеполитического взаимодействия. Главы государств подтвердили нацеленность Еревана и Москвы на дальнейшее развитие процессов экономической интеграции на евразийском пространстве. Согласно принятому совместному заявлению, президент С. Саргсян заявил о решении Республики Армения вступить в Таможенный союз и предпринять в этих целях необходимые практические шаги, а в последующем – участвовать в формировании Евразийского экономического союза. Президент России В.Путин поддержал такое решение Республики Армения и выразил готовность российской стороны всемерно содействовать этому процессу.