Դ. Ջամալյան. Ամեն հերթական զորավարժություն ևս մեկ քայլ է՝ մեծ պատերազմը կանխելու ուղղությամբ
«Հանրահայտ ճշմարտություն է՝ միայն պատերազմին պատրաստ լինելով է, որ հնարավոր է կանխել պատերազմը: Իսկ վերջինիս պոտենցիալ հավանականությունը եղել և մնալու է, և ուրեմն՝ ցանկացած զորավարժություն մեր երկրի կյանքում կարևոր իրադարձություն է: Այդպես է, քանզի ամեն հերթական զորավարժություն ևս մեկ քայլ է մեծ պատերազմը կանխելու ուղղությամբ»,- մեկնաբանելով ՀՀ-ում ընթացող «Արձագանք-2013» զորավարժությունը, Panorama.am-ին ասաց պաշտպանության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ջամալյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի համաձայն` հոկտեմբերի 7-9-ը ՀՀ պետական և ռազմական կառավարման մարմինների հետ մեկնարկել են «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումներ` «Պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ» թեմայով:
«Սակայն տվյալ դեպքում առկա է ևս մեկ կարևոր հանգամանք: Մեր երկրի պետական համակարգը պետք է պատրաստ լինի հնարավոր պատերազմի դեպքում աշխատել անխափան, և՝ ժամացույցի մեխանիզմի նման ներդաշնակ: Այս զորավարժությունները կոչված են փոխհամագործակցված և կոորդինացված աշխատելու հմտություններ ձևավորել պետական տարբեր գերատեսչությունների ղեկավար կազմի մոտ: Հետևաբար նման զորավարժությունները կոչված են առավել կենսունակ դարձնել մեր երկիրը հնարավոր արտաքին ագրեսիայի դեպքում»,- նշեց Դ. Ջամալյանը:
Նրա համոզմամբ, յուրաքանչյուր բարձրաստիճան պետական պաշտոնյա պետք է դետալիզացված տեսքով՝ որպես քայլերի հաջորդականություն հստակ պատկերացնի իր գործառույթներն ակտիվ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում:
«Հատկապես կարևոր է, որ այդ քայլերի հաջորդականության իրականացումը ղեկավար պաշտոնյաների մոտ վերածվի ավտոմատիզմի, որպեսզի ակտիվ ռազմական գործողությունների վերսկսման սկզբնական, թերևս ամենաբարդ փուլում պետության կառավարման համակարգի այս կամ այն օղակ ում խառնաշփոթ չառաջանա»,- նշեց նա:

Проведение очередных военных учений – еще один шаг в направлении предотвращения войны. Комментарий Давида Джамаляна
«Войну можно предотвратить, только будучи готовым к ней. А потенциальная возможность войны была и остается, поэтому любые военные учения в нашей стране являются важным событием. С очередными военными учениями мы делаем еще один шаг в направлении предотвращения войны», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am советник министра обороны Армении Давид Джамалян, комментируя ход стартовавших в республике стратегических командно-штабных учений «Ардзаганк – 2013» (Эхо-2013).
«Однако в данном случае присутствует еще одно важное обстоятельство: государственная система нашей страны должна быть готова в случае возможной войны работать слаженно и гармонично, подобно часовому механизму. Эти военные учения призваны сделать нашу страну более жизнеспособной в случае возможной внешней агрессии», – отметил Давид Джамалян.
Эксперт подчеркнул, что каждый из высокопоставленных должностных лиц при возможном возобновлении активных военных действий должен представлять свои функции четко и детализировано, как последовательность шагов.
«Особенно важно, чтобы реализация этой последовательности шагов у должностных лиц была доведена до автоматизма, чтобы при возможном возобновлении активных военных действий на начальном, пожалуй, самом сложном, этапе в каком-либо звене системы управления не возникло суматохи», – резюмировал Давид Джамалян.
Напомним, в соответствии с планом развития Вооруженных сил Армении с 7 по 9 октября совместно с государственными и военными органами управления проводятся стратегические командно-штабные учения «Ардзаганк – 2013» (Эхо-2013), тема которых – «Работа высокопоставленных должностных лиц государства при принятии военно-политических решений». 7 октября в рамках данного мероприятия президент РА Серж Саргсян созвал заседание Совета национальной безопасности Армении. Как передает пресс-служба президента РА, в ходе заседания обсуждались условная военно-политическая ситуация вокруг Армении и работа должностных лиц в периоды вынесения военно-политических решений. Члены Совета нацбезопасности представили главе государства предложения по нейтрализации угроз и шаги по подготовке государства к обороне.