«Նորից տեղեկատվության շեղում. առաջարկության հեղինակը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն է, ոչ թե Վիգեն Սարգսյանը». Հրայր Թովմասյան
12:39 10/10/2013
Մամուլի հրապարակումների համաձայն` ՀՀ նախագահի աշխատակազմը Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովին ներկայացրել է մի շարք առաջարկներ, որոնցից մեկը վերաբերում է ՀՀ նախագահի թեկնածուներին առաջադրվող պայմաններին, մասնավորապես՝ վերջին 10 տարում ՀՀ-ում բնակվելու սահմանադրական դրույթին:
Նշենք, որ գործող Սահմանադրության համաձայն, Հանրապետության Նախագահ կարող է ընտրվել վերջին 10 տարում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, վերջին 10 տարում ՀՀ-ում մշտապես բնակվող և ընտրական իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ոք։
Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Panorama.am-ն արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանից հետաքրքրվեց, արդյո՞ք, փոփոխությունն արվում է կոնկրետ անձի կամ անձանց համար:
«Նորից տեղեկատվության շեղում: Ես թերևս միակ պաշտոնատար անձն եմ, ով եղել է և այն հանձնաժողովում, որը ղեկավարել է Վիգեն Սարգսյանը և Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովում»,- ասաց Հ.Թովմասյանը` հավելելով, որ առաջարկն ավելի վաղ արվել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից, իսկ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ընդամենը փոխանցել է առաջարկները համապատասխան հանձնաժողովին:
«Խնդիրը հետևյալն է, մենք ստացել ենք տասնյակ առաջարկություններ դեռևս ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների ժամանակ և այն առաջարկությունները, որոնց մասին դուք խոսում եք` կապված նախագահին ներկայացվող նստակեցության ցենզը հանելու հետ, մենք ստացել ենք ԵԱՀԿ/ԺՄՀԻԳ-ից: Բայց որևէ քննարկում դրա վերաբերյալ չի եղել, դրանք դրվել են մի կողմ, քանի որ այդ հարցադրումները, որոնք կատարում էր ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, վերաբերում էր սահմանադրական փոփոխություններին, քանի որ նստակեցության ցնեզը սահմանված է Սահմանդրությամբ»,-ասաց Թովմասյանը:
Արդարադատության նախարարի խոսքով, այս պահին Վիգեն Սարգսյանն ընդամենը այդ հարցերը փոխանցել է այն մարմնին, որն իրավասու է դրանք քննարկելու:
«Սա նախագահի աշխատակազմի առաջարկությունները չեն, Վիգեն Սարգսյանի առաջարկությունը չէ, և Վիգեն Սարգսյանը, անդրադառնալով դրան, ընդամենը մատնանշել է արդեն արված առաջարկությունները: Այնտեղ կան նաև շատ առաջարկություններ, որոնք փոխանցվել են հանձնաժողովին, և փոխանցվելուց հետո չի նշանակում, որ սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը, դրանց վերաբերյալ արդեն իսկ որոշում է կայացրել»,-նկատեց նա:
Նախարարը նշեց, որ եթե հետևելու լինենք իր դիսերտացիոն աշխատանքին, ելույթներին ու գիտական հոդվածներին, ապա կտեսնենք, որ ինքը դեմ է նստակեցության ցենզը հանելուն, բայց հանձնաժողովը կքննարկի դրանք, ինչպես ցանկացած առաջարկություն, որը կլինի:
«Կրկնում եմ, սա նախագահի աշխատակազմի առաջարկությունը չէ, պարզապես, Վիգեն Սարգսյանը ստացած առաջարկությունները` կապված Ընտրական օրենսդրության փոփոխությունների հետ, փոխանցել է այն հանձնաժողովին, որն իրավասու է այդ հարցերը ընդամենը քննարկելու: Եվ այստեղ խոսել որոշումների մասին, ինչ-որ մեկի մասին, կներեք չեմ ուզում ինչ-որ պիտակներ տալ: Եվ եթե այդպիսի բան կա, ապա դրա հեղինակը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն է, ոչ թե նախագահի աշխատակազմը»,- ընդգծեց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել էր հրամանագիր` ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Մինչև 2014 թվականի ապրիլի 20-ը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին պետք է ներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: ՀՀ Նախագահի կողմից սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին հավանություն տրվելուց հետո՝ տասն ամսվա ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից մշակված սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին արդարադատության նախարարությունից, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը սույն թվականի սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցած իր անդրանիկ նիստում նախատեսել է տարբեր մասնագետների և կազմակերպությունների ներկայացրած առաջակությունների ընդունման, ուսումնասիրման և քննարկման ընթացակարգ, որի համաձայն՝ մասնագիտական առաջարկությունները կարող են ուղարկվել Հանձնաժողովի քարտուղարությանը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմ, կամ [email protected] էլեկտրոնային հասցեով:

Глава Минюста Армении: Предложение о снижении ценза оседлости поступило от БДИПЧ/ОБСЕ
Ранее руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян представил Специализированной комиссии по конституционным реформам ряд предложений, одно из которых касается условий, предъявляемых кандидатам на пост главы государства, в частности, конституционного положения о проживании в республике в течение последних 10 лет.
Согласно Конституции, президентом может быть избран любой гражданин Республики Армения, обладающий гражданством на протяжении последних 10 лет; кандидат не должен являться гражданином другого государства; он должен постоянно проживать в стране в течение не менее последних 10 лет. В настоящее время именно этот 10-летний ценз и предлагается снизить.
Сегодня министр юстиции РА Грайр Товмасян в ходе брифинга после заседания правительства ответил также на вопросы корреспондента Panorama.am на эту тему.
По словам Грайра Товмасяна, это предложение ранее поступило от БДИПЧ/ОБСЕ, а глава Аппарата президента лишь передал предложения соответствующей комиссии, то есть Виген Саркисян передал вопросы тому органу, который компетентен обсуждать их.
«Это не предложения Аппарата президента и конкретно Вигена Саркисяна. В. Саркисян, касаясь этого, лишь указал на уже сделанные предложения. Там есть также множество других предложений, которые были переданы Комиссии. Однако передача предложений еще не означает, что Комиссия по конституционным реформам уже приняла решение на этот счет», – заявил министр.
Г. Товмасян также отметил: «Дело в том, что мы получили десятки предложений еще во время осуществления реформ избирательного законодательства. Что касается предложений, о которых вы говорите, связанных с отменой представляемого кандидату в президенты требования касательно ценза оседлости, то мы получили их от БДИПЧ/ОБСЕ. Но никаких обсуждений на эту тему не было, так как вопросы, с которыми обратилось БДИПЧ/ОБСЕ, касались конституционных изменений, а положение об оседлости установлен Конституцией»,– отметил министр.
По словам главы Минюста РА, его диссертационные работы, выступления и научные статьи свидетельствуют о том, что лично он выступает против отмены ценза оседлости, но Комиссия обсудит этот вопрос, как и любые предложения.
Напомним, 4 сентября глава армянского государства Серж Саргсян, руководствуясь ч.6 ст. 55 Конституции РА, исходя из необходимости повышения эффективности управления и обеспечения баланса в системе власти, подписал указ о создании Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении. Как передавала пресс-служба президента РА, устав и состав комиссии будет установлен согласно соответствующему регламенту. В указе президента РА отмечается, что Комиссия до 20 апреля 2014г. должна представить главе государства концепцию проведения конституционных реформ и в случае ее одобрения разработать соответствующий проект. Секретарем Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении приказано было назначить референта главы государства Сирануш Саакян.