Արդյո՞ք Իրանը Ադրբեջանի քաղաքացիների համար կվերականգնի վիզային ռեժիմը. Գիլանի նահանգապետի պատասխանը
«Ադրբեջանը չի համաձայնվում սահմանային շրջանում փոքր շուկաներ հիմնելու Իրանի առաջարկին»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանի Գիլան նահանգի նահանգապետ Քեյհան Հաշեմ Նիան:
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2012թ. դեկտեմբերին հեշտացրած կարգով երկու երկրների քաղաքացիների տեղաշարժի մասին համաձայնագրի չեղյալ հայտարարելու փաստին, նշել է. «Ներկայում մենք աշխատում ենք Ասթարայի բնակիչների՝ Ադրբեջանի Հանրապետություն մուտք գործելու հետ կապված խնդիրները լուծելու ուղղությամբ. Շուրջ 12 տարի առաջ երկու երկրների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող քաղաքացիները մինչև 45 կմ շառավիղով տարածքում կարող էին ազատորեն առանց վիզայի տեղաշարժվել, սակայն Ադրբեջանը նախորդ տարի չեղյալ հայտարարեց այդ որոշումը»:
Շարունակելով թեման՝ Գիլանի նահանգապետը հավելել է. «Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ առաջարկում ենք Ադրբեջանի հետ սահմանային հատվածում փոքր շուկաներ հիմնել, սակայն այդ երկիրը մինչ այժմ համաձայնություն չի տալիս. Մենք նույնիսկ պատրաստ էինք ապահովել ճանապարհային հաղորդակցությունը, սակայն այդ հարցում Ադրբեջանը ևս անորոշ պատասխան է տվել»:
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյո՞ք Իրանը նպատակ ունի Ադրբեջանի այն քաղաքացիների համար, որոնք առանց վիզա մուտք կգործեն երկիր, փակել սահմանը, Գիլանի նահանգապետը պատասխանել է, որ այդ խնդրի շուրջ խոսակցությունը գաղտնի է:
Հիշեցնենք, որ Իրանը 2010թ. միակողմանիորեն Ադրբեջանի քաղաքացիների համար չեղյալ է համարել վիզային ռեժիմը:

Отменит ли Иран безвизовый режим для граждан Азербайджана? Комментарий губернатора провинции Гилян
«Азербайджан не соглашается с предложением Ирана о создании небольших рынков в приграничной зоне», – заявил в интервью иранскому информагентству «ИСНА» губернатор иранской провинции Гилян Кейхан Хашемния.
Высокопоставленный иранский чиновник, обратившись к факту аннулирования в декабре 2012 года Азербайджаном меморандума об упрощенном переходе границы гражданами двух стран, отметил: «В настоящее время мы работаем в направлении решения проблем жителей города Астара, связанных с въездом в Азербайджан. Согласно меморандуму, подписанному между двумя странами порядка 12 лет назад, граждане Ирана и Азербайджана, проживающие в приграничных населенных пунктах, могли перемещаться по территории в радиусе 45 км от места проживания без виз. Однако Азербайджан в минувшем году аннулировал это решение».
Продолжая тему, губернатор добавил: «Уже в течение длительного времени мы предлагаем открыть в приграничной с Азербайджаном зоне небольшие рынки, однако официальный Баку пока согласия не дает. Мы даже были готовы обеспечить дорожное сообщение, однако Азербайджан и по данному вопросу не дает конкретных ответов».
В ответ на вопрос журналиста о том, намерен ли Иран закрыть границу для граждан Азербайджана, которые будут въезжать в страну без виз, губернатор провинции Гилян отметил, что данная информация является закрытой.
Отметим, что с 2010 года Иран в одностороннем порядке ввел безвизовый режим для граждан Азербайджана.