Եվրոպական 8 խոշոր նավթային ընկերություններ պատրաստակամություն են հայտնել վերադառնալ իրանական շուկա
«Եվրոպական 8 խոշոր նավթային ընկերություններ պատրաստակամություն են հայտնել Թեհրանում բացել իրենց ներկայացուցչություները»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ տեղեկացրել է Իրանի գազի ազգային ընկերության միջազգային կապերի վարչության պետը:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Եվրամիության 28 անդամ երկրների կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանած տնտեսական պատժամիջոցների հետևանքով մի շարք համաշխարհային խոշորագույն նավթային և գազային ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ «State oil», «Eni», «Shell», «Total» ընկերությունները, Իրանում դադարեցրել էին իրենց գործունեությունը:
«Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո նոր իշխանությունները սկսեցին խորհրդակցություններ անցկացնել եվրոպացի գործընկերների հետ: Իրանի նավթի նախարարությունը հայտարարեց, որ եվրոպական, նույնիսկ ամերիկյան նավթային ընկերությունների հետ գործակցություն ունենալու հարցում որևէ սահմանափակում չկա, և սկսեցին եվրոպական և ամերիկյան որոշ ընկերությունների հետ բանակցություններ վարել»,-հավելում է «ՄԵՀՐ»-ի մեկնաբանը:

О готовности вернуться на иранский рынок заявили 8 крупных европейских нефтяных компаний
«Восемь крупных европейских нефтяных компаний выразили готовность открыть свое представительство в Тегеране»,– об этом, как передает иранское информагентство «МЕХР», заявил начальник управления международных связей Национальной газовой компании Ирана.
По информации иранского источника, в результате экономических санкций, введенных 28 странами-членами ЕС в отношении Ирана, ряд мировых крупнейших нефтяных и газовых компаний, такие как «State oil», «Eni», «Shell», «Total», приостановили свою деятельность в Иране.
«После президентских выборов в Иране новые власти стали проводить консультации с европейскими партнерами. Министерство нефти Ирана заявило, что никаких ограничений в вопросе установления партнерства с европейскими и даже американскими нефтяными компаниями нет.  Начались переговоры с европейскими и некоторыми американскими компаниями»,– добавляет обозреватель информагентства «МЕХР».