Դ. Ջամալյան. «Մեր զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց կյանքը վտանգող թշնամին ենթակա է ոչնչացման»
«ՀՀ Զինված ուժերի հակընդդեմ գործողությունները եղել են ստեղծված իրավիճակին համարժեք: Մեր զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց կյանքը վտանգող հակառակորդը ենթակա է ոչնչացման»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպեսի՞ն է եղել հայ դիրքապահների քայլերը հակառակորդի դիպուկահարների գործողությունների վերաբերյալ, ի պատասխան ասաց պաշտպանության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ջամալյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին` կեսօրին հակառակորդը հայ-ադրբեջանական սահմանի Ներքին Կարմրաղբյուրի հատվածում, դիպուկահարի հրացանից կրակ է բացել դաշտում աշխատող գյուղացիների, այդ թվում` «ՈւԱԶ» մակնիշի մեքենայի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով քաղաքացիական անձ է վիրավորվել:
«Իսկ այն հանգամանքը, որ անզեն մարդ սպանելու պատրաստ թշնամու դիպուկահարը դարանակալել է ադրբեջանական գյուղի բնակելի տների ֆոնին՝ այդպես փորձելով ապահովագրել սեփական կյանքը յուրայինների կյանքով, ինքնին այնքան խոսուն է, որ, կարծում եմ, լրացուցիչ մեկնաբանությունների կարիք պարզապես չկա»,- հավելեց Դ. Ջամալյանը:

В сложившейся ситуации ответные действия ВС Армении были адекватными. Комментарий Давида Джамаляна
«Ответные действия Вооруженных сил Армении были адекватны сложившейся ситуации. Противник, ставящий под угрозу жизнь наших военнослужащих и гражданских лиц, должен быть уничтожен»,– об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил советник министра обороны Армении Давид Джамалян, комментируя меры, предпринятые армянскими пограничниками в ответ на действия азербайджанских снайперов.
Напомним, 12 октября на участке Неркин Кармирахпюр Тавушской области армяно-азербайджанской границы противник открыл огонь из снайперского оружия в направлении работающих на поле жителей, в том числе и автомобиля марки «УАЗ». От выпущенной снайперами пули получил ранение в области грудной клетки житель села Навур Айк Степанович Косакян, 1983 года рождения.
«А то обстоятельство, что снайпер противника, готовый убить безоружного человека, подкарауливая на фоне жилых домов в азербайджанском селе и таким образом пытаясь застраховать свою жизнь за счет жизни других, думаю, является настолько говорящим, что необходимости в дополнительных комментариях просто нет»,– резюмировал эксперт.