Ռուբեն Մելքոնյան. Արձանագրությունները գլխացավանք դարձան թուրքական կողմի համար
Ողջ քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը տեսավ, որ հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը տապալվեց թուրքական կողմի ապակառուցողական քաղաքական գծի արդյունքում: Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրություններին, որոնց ստորագրումից անցել է 4 տարի, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Կարծում եմ, ավելորդ է խոսել այն մասին, թե ում ջանքերի շնորհիվ տապալվեց այս գործընթացը: Դրա հիմնական պատճառը թուրքական կողմի դեստրուկտիվ պահվածքն էր: Ինչ-որ չափով այս ամենի հիմքում ընկած է նաև թուրքական կողմի քաղաքական կոմպլեքսավորվածությունը: Ողջ միջազգային հանրությունը տեսավ և դատապարտեց թուրքական կողմի նման պահվածքը»,-նշեց Ռ. Մելքոնյանը:
Բանախոսի խոսքերով, միջազգային հարաբերություններում շատ հաճախ կարևորվում է ոչ թե գործընթացի տրամաբանական ավարտը, այլ գործընթացը: Այս տեսանկյունից, ըստ փորձագետի, հայկական կողմը քաղեց առավելագույնը հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման գործընթացից և միջազգային հանրությանը ցույց տվեց, որ Թուրքիան չի կատարում իր վրա վերցրած պարտավորությունները:
Թուրքագետի կարծիքով, այս 4 տարիների ընթացքում ծավալվող գործընթացը ցույց տվեց, որ արձանագրությունները ամենից շատ հետաքրքրում են թուրքական կողմին և հենց թուրքական կողմն է փորձում արդարացումներ գտնել ստեղծված իրավիճակի համար:
«Արձանագրությունները գլխացավանք դարձան թուրքական կողմի համար»,-նշեց բանախոսը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրությունների հետագա ճակատագրին բանախոսը նշեց, որ սույն գործընթացը ունի զարգացման 2 տարբերակ` կամ «դրանք հիմք կդառնան նոր բանակցությունների, նոր արձանագրությունների համար, կամ էլ մենք հանգիստ խղճով դրանք կարող ենք նետել քաղաքական և պատմական աղբարկղը, այն համոզվածությամբ, որ մենք դրանցից քաղել ենք հնարավոր ամեն ինչ»:

Армяно-турецкие протоколы стали «головной болью» для Анкары. Заявление эксперта Рубена Мелконяна
Все цивилизованное мировое сообщество увидело, что процесс нормализации армяно-турецких отношений провалился из-за деструктивной политики Анкары. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян, обратившись к теме армяно-турецких протоколов, со дня подписания которых прошло 4 года.
«Излишне говорить о том, из-за кого провалился данный процесс. Главная причина – деструктивное поведение турецкой стороны. В какой-то степени в основе всего этого лежит и политическая закомплексованность турецкой стороны. Мировое сообщество увидело и осудило подобное поведение турецкой стороны», – отметил Рубен Мелконян.
По словам тюрколога, в международных отношениях очень часто придается важность не логическому завершению процесса, а самому процессу. С этой точки зрения, как отметил эксперт, армянская сторона извлекла максимум из процесса подписания армяно-турецких протоколов и продемонстрировала мировому сообществу, что Турция не выполняет взятых на себя обязательств.
При этом эксперт выразил мнение, что развивающийся в течение этих 4 лет процесс показал, что протоколы больше всего интересуют турецкую сторону и именно она пытается найти оправдание сложившейся ситуации.
«Протоколы стали головной болью для турецкой стороны», – заявил Рубен Мелконян.
Обратившись к дальнейшей судьбе армяно-турецких протоколов, тюрколог отметил, что существует два варианта развития событий: либо протоколы станут основой для новых переговоров и подписания новых документов, либо «их выбросят на свалку политики и истории со спокойной совестью и с убеждением, что извлекли из них все возможное».