Ռուբեն Մելքոնյան. Արձանագրությունները գլխացավանք դարձան թուրքական կողմի համար
Ողջ քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը տեսավ, որ հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը տապալվեց թուրքական կողմի ապակառուցողական քաղաքական գծի արդյունքում: Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրություններին, որոնց ստորագրումից անցել է 4 տարի, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Կարծում եմ, ավելորդ է խոսել այն մասին, թե ում ջանքերի շնորհիվ տապալվեց այս գործընթացը: Դրա հիմնական պատճառը թուրքական կողմի դեստրուկտիվ պահվածքն էր: Ինչ-որ չափով այս ամենի հիմքում ընկած է նաև թուրքական կողմի քաղաքական կոմպլեքսավորվածությունը: Ողջ միջազգային հանրությունը տեսավ և դատապարտեց թուրքական կողմի նման պահվածքը»,-նշեց Ռ. Մելքոնյանը:
Բանախոսի խոսքերով, միջազգային հարաբերություններում շատ հաճախ կարևորվում է ոչ թե գործընթացի տրամաբանական ավարտը, այլ գործընթացը: Այս տեսանկյունից, ըստ փորձագետի, հայկական կողմը քաղեց առավելագույնը հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման գործընթացից և միջազգային հանրությանը ցույց տվեց, որ Թուրքիան չի կատարում իր վրա վերցրած պարտավորությունները:
Թուրքագետի կարծիքով, այս 4 տարիների ընթացքում ծավալվող գործընթացը ցույց տվեց, որ արձանագրությունները ամենից շատ հետաքրքրում են թուրքական կողմին և հենց թուրքական կողմն է փորձում արդարացումներ գտնել ստեղծված իրավիճակի համար:
«Արձանագրությունները գլխացավանք դարձան թուրքական կողմի համար»,-նշեց բանախոսը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրությունների հետագա ճակատագրին բանախոսը նշեց, որ սույն գործընթացը ունի զարգացման 2 տարբերակ` կամ «դրանք հիմք կդառնան նոր բանակցությունների, նոր արձանագրությունների համար, կամ էլ մենք հանգիստ խղճով դրանք կարող ենք նետել քաղաքական և պատմական աղբարկղը, այն համոզվածությամբ, որ մենք դրանցից քաղել ենք հնարավոր ամեն ինչ»:

The civilized international community saw that the Armenia-Turkey reconciliation failed because of Turkey’s destructive policy, Turkish studies expert Ruben Melkonyan told a press conference in Yerevan when commenting on the Armenian-Turkish Protocols initiated 4 years ago.
According to the expert, in international relations, the process itself is often more important than its logical end. In this respect, according to him, the Armenian side derived the maximum from the Armenia-Turkey reconciliation process and showed the international community that Turkey does not fulfill its commitments.
The Turkish studies expert noted that the developments of the past 4 years showed that the Turkish side is most interested in the Protocols and tries to find justifications for the existing situation.
“The Protocols became a headache for Turkey,” said the expert.
Regarding the future of the Armenian-Turkish Protocols, Melkonyan said that there are two ways – “either the protocols will become a basis for new negotiations and new protocols, or we can dump them with a calm conscience knowing that we have derived the maximum from them.”