Սիբիրախտով հոսպիտալացված հիվանդներ չունենք: Panorama.am-ին ասաց Առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը:
«Առողջական վիճակը թույլ է տալիս, որ բոլոր հիվանդները բուժումը շարունակ են տնային պայմաններում, ծանր հիվանդներ չկան»,-ասաց ԱՆ ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով, բակային համայցերը կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ հիվանդությունը հնարավոր է գտնվի գաղտնի շրջանում, դրանց արդյունքում նոր հիվանդներ չեն հայտնաբերվել, վերջին հիվանդին հայտնաբերել են հոկտեմբերի 11-ին, նրա բուժումը կկազմակերպվի տանը:
«Հիվանդները Լոռու մարզի Հարթագյուղ համայնքից են ու Գյումրի քաղաքից»,-ասաց Թորոսյանը, ավելացնելով, որ 12 հիվանդ հայտնաբերվել է Հարթագյուղում, չորս հիվանդ` Գյումրիում: Հիվանդների թվում երեխաներ չկան:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ հիվանդության պատճառը հիվանդ կովերի մսի օգտագործումն է եղել:
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունից հայտնեցին, որ ծառայության Լոռու մարզային կենտրոնի մասնագետների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների ընթացքում պարզվել է, Հարթագյուղում սեպտեմբերի 23-ին և 24-ին 4 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանիների հարկադիր մորթ է իրականացվել՝ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված կենդանիների սպանդին ներկայացվող պահանջների խախտմամբ:
Միաժամանակ պարզվել է, որ մսեղիքի որոշ չափաբաժին տեղափոխվել է Գյումրի:
Իրականացված հետազոտությունների արդյունքում Գյումրիում հայտնաբերվել է չորս կասկածելի հիվանդ, որոնք հոսպիտալացվել են, կազմակերպվել են լաբորատոր հետազոտություններ (ընթացքում են) և բուժում:

Минздрав Армении: Новых случаев заболевания сибирской язвой не зарегистрировано
В Армении нет пациентов, госпитализированных с подозрением на сибирскую язву. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила главный специалист Государственной противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении Лиана Торосян.
«Состояние здоровья позволяет больным продолжить лечение в домашних условиях, тяжело больных нет»,– сообщила она.
По словам Лианы Торосян, подворовые обходы продолжатся до тех пор, пока заболевание можно будет выявить в скрытый (латентный) период. В результате обходов новых случаев заболевания сибирской язвой зафиксировано не было, последний случай был выявлен 11 октября и его лечение будет организовано в домашних условиях.
«12 случаев заболевания были зафиксированы в селе Артагюх и 4 - в городе Гюмри»,– отметила Лиана Торосян, добавив, что детей среди больных нет.
Ранее Panorama.am сообщал, что причиной заболевания было потребление мяса больной коровы. Как сообщили в Государственной службе безопасности продуктов питания Минсельхоза РА, в результате исследований, проведенных специалистами областного центра Лори, выяснилось, что в селе Артагюх 23 и 24 сентября был осуществлен принудительный забой четырех голов крупного рогатого скота с нарушением требований закона. Сотрудники выяснили также, что часть туши была перевезена в город Гюмри.
В результате исследований в Гюмри были госпитализированы 4 человека с подозрением на эту болезнь. Были организованы лабораторные исследования и лечение.