Թուրքիայում լրագրողների միության նախագահ Ահմեթ Աբաքայը բացահայտել է իր հայկական ծագման մասին
Թուրքիայում լրագրողների միության նախագահ Ահմեթ Աբաքայը գիրք է ընծայել, որում նշել է, որ 82 տարեկան հասակում մահացած իր մայրը` Հոշանան ունեցել է հայկական արմատներ: Այս մասին տեղեկացնում է «Hurriyet Daily News»-ը:
Վերջինս նշել է, որ իր մորը 1915թ իրադարձությունների ժամանակ թողել են Ալևների ընտանիքի դռան առջև: Ահմեթ Աբաքայը իր մոր պատմության մասին գրել է «Հոշանանի վերջին բառերը» գրքում: Աբաքայը նաև նշում է, որ իր մայրն այդ մասին պատմել է մահանալուց շաբաթներ առաջ:
«Իմ մայրը այս պատմությունը պատմել է 13 տարի առաջ և դրանից հետո քիչ ժամանակ անց մահացել: Ես դրա մասին կարողացել եմ գրել միայն 10 տարի հետո, քանի որ ես տատանվում էի: Ես հազիվ եմ կարողացել այն գրել, արցունքներն աչքերիս ես գրում էի այդ մասին: Ես չէի պատկերացնում, որ այն ինձ այդքան ցավ կպատճառի»,-նշել է Ահմեթ Աբաքայը «Hurriyet Daily News»-ի հետ զրույցում:
«82 տարվա գաղտնիք»` այս խորագիրն է կրում Աբաքայի և իր մոր հետ զրույցի մանրամասները:
«Իմ մայրը ինձ ստիպեց խոստանալ, որ ես նրա պատմությունը չեմ պատմի ոչ իմ կնոջը, ոչ աղջկաս կամ էլ նրա քույրիկներին, քանի դեռ նա ողջ է: Ես այս մասին խոսեցի այն ժամանակ, երբ նա մահացավ, պարզելու թե արդյո՞ք այլ գաղտնիքներ էլ կան, որ պետք է բացահայտել: Իմ քույրը ինձ խնդրեց չբացահայտել այդ մասին, քանի որ ես լրագրող եմ և կարող է տեղի ունենալ այն, ինչ տեղի ունեցավ Հրանտ Դինքի հետ: Իմ բարեկամներից շատերը չեն կարողանում իրենց ինքնությունն ընդունել»,- նշել է Աբաքայը, պարբերականի հետ զրույցում:

Глава Союза журналистов Турции узнал о своих армянских корнях
Председатель Союза журналистов Турции Ахмет Абакай издал книгу, в которой рассказал о том, что у его матери Хошана, скончавшейся в 82-летнем возрасте, были армянские корни, пишет Hurriyet Daily News.
Глава союза рассказывает, что во время событий 1915 года его мать оставили у дверей дома семьи алевитов. Ахмет Абакай изложил историю своей матери в книге «Последние слова Хошана». По словам Абакая, его мать рассказала об этом за несколько недель до смерти.
«Моя мать рассказала эту историю тринадцать лет назад и спустя некоторое время скончалась. Я сумел написать об этом лишь спустя 10 лет, потому что сомневался. Мне еле удалось написать: я излагал историю со слезами на глазах и не представлял, что это причинит мне столько боли», – отметил Ахмет Абакай в интервью Hurriyet Daily News.
«Моя мать заставила меня пообещать, что я не расскажу об этом ни своей супруге, ни дочери или ее сестрам до тех пор, пока она жива. Я заговорил об этом тогда, когда ее не стало, чтобы выяснить, существует ли тайна, которую нужно раскрыть. Моя сестра попросила меня не раскрывать подробностей, поскольку я журналист и может случится то же, что и случилось с Грантом Динком. Многие из моих родственников не могут признать свою идентичность»,–сказал Абакай.