Մեկնարկեց Orange Գրքի մրցանակ 2013-ը
Այսօր Orange-ը հայտարարել է «Orange Գրքի մրցանակ 2013» գրքի մրցույթի մեկնարկի մասին: Արդեն երրորդ անգամ կազմակերպվող ամենամյա այս մրցույթի նպատակն է խթանել հետաքրքրությունն ընթերցանության նկատմամբ, բացահայտել ժամանակակից հայ գրողների ստեղծագործությունները և օրեցօր զարգացող էլեկտրանային մեդիայի միջոցով տարածել դրանք ընթերցողների առավել լայն զանգվածներին: Orange Գրքի մրցանակը կազմակերպվում և իրականացվում է «Հայ գրքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հետ միասին:
«Ուրախությամբ ենք հայտարարում արդեն երրորդ Orange Գրքի մրցանակի մեկնարկը: Սա մասնագիտական գրական մրցանակ չէ և չի հավակնում դառնալ այդպիսին: Orange Գրքի մրցանակն ընթերցողի և գրքի սիրահարների մրցանակ է: Ընթերցասեր հանրությունը կկարողանա մասնակից դառնալ մրցանակակիր ստեղծագործությունների ընտրությանը առցանց քվեարկության միջոցով: Անցյալ տարի մի քանի անգամ ավելի շատ մասնակիցներ գրանցվեցին Orange Գրքի մրցանակին՝ նախորդ տարվա համեմատ, ինչը հուշում է, որ մրցանակն արդեն իր կայուն տեղն է գրավել հայ մշակութային կյանքում»,- ասել է Օրանժ Արմենիայի Մարքեթինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանը:
«Այս իրադարձությունը թույլ է տալու գտնել և խրախուսել շնորհալի ու օրիգինալ գրողներին, սակայն մեր ամենակարևոր ցանկությունն է ներգրավել ընթերցողների լայն շրջանակներին և նրանց մասնակից դարձնել գրքի ստեղծմանը: Ինչպես անցած տարիներին, այս տարի նույնպես ակնկալում ենք, որ ի հայտ կգան բազմաթիվ ստեղծագործություններ, որոնք գրվել են վերջերս կամ վաղուց, սակայն հայտնի չեն հանրությանը», - ասել է «Հայ գրքի կենտրոն» ՀԿ նախագահ Մկրտիչ Մաթևոսյանը:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր նրանք, ովքեր ստեղծագործում են հայերենով (արևելահայերեն կամ արևմտահայերեն) և կներկայացնեն նախկինում չհրատարակված գրական երկ (էլեկտրոնային հանդեսներում, բլոգերում, սոցիալական ցանցերում տեղակայված ստեղծագործությունները համարվում են չհրատարակված):
Մրցույթին կարելի է ներկայացնել գործ հետևյալ 4 ժանրերում` պատմվածք, վեպ, հեքիաթ, պոեզիա: Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև 2013թ. դեկտեմբերի 26-ը ստեղծագործությունը և դրա համառոտ բովանդակությունը Word կամ PDF ֆորմատով ուղարկել [email protected] հասցեով:
Ժուրիի անդամները կընտրեն առավելագույնը երեք ստեղծագործություն յուրաքանչյուր ժանրում, որոնք կհրապարակվեն Orange-ի պաշտոնական էջում: Բոլոր ընթերցողները հնարավորություն կունենան քվեարկելու իրենց նախընտրած ստեղծագործությունների օգտին Facebook սոցիալական ցանցի միջոցով: 2014թ. մարտի 21-ի կեսօրին կգրանցվի յուրաքանչյուր ստեղծագործության ստացած ձայների քանակը` որպես առցանց քվեարկության վերջնական արդյունք:
Յուրաքանչյուր ժանրում հաղթող ստեղծագործությունը կընտրվի ժյուրիի քվեարկությամբ, ընդ որում առցանց քվեարկության արդյունքները հաշվվում են որպես ժյուրիի մեկ անդամի ձայն: Հատուկ «Ժողովրդական» մրցանակի կարժանանա նաև ընթերցողների քվեարկության արդյունքում առավելագույն թվով ձայներ հավաքած ստեղծագործությունը` անկախ ժանրից:
Հաղթողների անունները կհրապարակվեն 2014թ. մարտի 28-ին՝ մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ: Մրցույթի հաղթողները կստանան վկայականներ, իսկ հաղթող ճանաչված ստեղծագործությունները կհրատարակվեն 500 տպաքանակով: Բոլոր ժանրերում հաղթող ստեղծագործությունների հեղինակներին կշնորհվեն դրամական պարգևներ (300 000-ական դրամ), բացառությամբ «Ժողովրդական մրցանակի»:
Հիշեցնենք, որ Orange Գրքի մրցանակ 2011-ին մասնակցել է 130, իսկ Orange Գրքի մրցանակ 2012-ին՝ 470 ստեղծագործություն:

Today Orange announced the launch of “Orange Book Prize 2013” Book Contest. The objective of this annual contest, organized the third year already, is to boost interest in reading, reveal the literary works by contemporary Armenian writers and through the daily evolving electronic media make them available for larger groups of readers. The Orange Book Prize is organized and implemented in cooperation with the “Armenian Book Center” NGO.
“Already the third time with joy we announce the launch of the Orange Book Prize. This is not a professional literary prize, neither it tends to become such. Orange Book prize is readers’ and book lovers’ prize. Reading public will be able to participate in the selection of the prize-winning literary works through online voting. Last year the number of contest participants was many a time more vs. previous year, which means that the Orange Book Prize already has its specific place in the cultural life of Armenia,” said Orange Armenia Marketing Director Aram Mkrtchyan.
“This contest allows ro reveal and encourage many gifted and original writers. However, our main goal is to involve large groups of readers and let them participate in the process of book creation. Like previous years, this year also we expect that many works that have been written recently or long time ago will be revealed, which, however, are not known to the public,” said Mkrtich Matevosyan, President of the “Armenian Book Center” NGO.
The contest is open to all those who write in Armenian (Eastern or Western) and who will present a literary work never published in the past (literary works posted in electronic journals, blogs and social networks are considered non-published).
Literary works of the following 4 categories can be presented for participation in the contest: short story, novel, tale and poetry. Those who wish to participate in the contest will need to send their work and its brief summary in Word or PDF format by [email protected] by December 26, 2013.
Jury members will select maximum 3 works of each category, which will be posted on Orange official web page. All readers will have a possibility to vote for their favorite works via Facebook. On March 21, 2014, at noon, the quantity of votes per each work will be registered as the final result of online voting.
The winning work of each category will be selected by Jury voting. Online voting results will be considered as a vote of 1 Jury member. A special “Prize for Popularity” will be awarded for the literary work with the maximum quantity of readers’ votes, regardless of the category.
Names of the winners will be announced on March 28, 2014, during the awarding ceremony. The winners will be granted certificates and the prize-winning works will be printed by quantity of 500 copies. The authors of prize-winning works of each category will be awarded money prizes (300 000 AMD each), save the winner of the “Prize for Popularity.”
130 and 470 works participated in the Orange Book Prize 2011 and Orange Book Prize 2012 correspondingly.