Ադրբեջանի դեսպանը Զեյնալովի գործի կապակցությամբ Ռուսաստանին սպառնացել է «բումերանգով»
Նախօրեին Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլ օղլին ելույթ է ունեցել ռուսական «Дождь» հեռուստաալիքի եթերում` խոսելով Եգոր Շչերբակովի` Մոսկվայում տեղի ունեցած սպանության մասին, որի մեջ կասկածվում է Ադրբեջանի քաղաքացի Օրհան Զեյնալովը: Նա խոսել է նաև սպանությանը հաջորդած դեպքերի`բանջարեղենի պահեստաբազայի վրա հարձակման, Զեյնալովի կալանավորման և ԶԼՄ-ներում իրադրության լուսաբանման մասին:
Դեսպանը դատապարտել է «ռուսական ԶԼՄ-ների հիստերիան»` նշելով, որ Ադրբեջանում ևս ռուսներ են ապրում, և նրանք նույնպես հանցագործություններ են կատարում ադրբեջանցիների դեմ. նա որպես օրինակ բերել է ադրբեջանցի Հալիլովի սպանությունը ազգությամբ ռուս ոմն Բաքվի բնակչի կողմից: Ընդ որում` Բյուլբյուլ օղլին նշել է, որ դեպքերի նման զարգացումը կարող է բերել «բումերանգի»: Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանում 25 միլիոն մահմեդական կա:
Ադրբեջանի դեսպանի կարծիքով` միջադեպի գլխավոր մեղավորը Շչերբակովի ընկերուհին է, ում հանդեպ հավանաբար ոտնձգություն է թույլ տվել Զեյնալովը. «Մեքենայում ռադիոյով լսեցի այն աղջկա հարցազրույցը, ում պատճառով կատարվել է այդ ամենը. նա հուզված նշեց, որ չէր ցանկանա, որպեսզի իր պատճառով ինչ-որ միջազգային խնդիրներ առաջանային»:
Բյուլբյուլ օղլին կոչ է արել չչափազանցնել միջադեպը, քանի որ նման հանցագործություններ «եղել են, կան ու կլինեն», և դրանք Մոսկվայում տեղի են ունենում ամեն օր ու ամեն ժամ: «Քայլում էր մարդն ընկերուհու հետ, ընկերուհուն վիրավորել են, նա պատասխանել է»,- ասել է նա:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի դեսպանը հարցազրույցի ընթացքում սպանված Եգոր Շչերբակովին անվանում էր «այդ տղան», իսկ սպանության մեջ կասկածվող Ադրբեջանի քաղաքացուն` «պարոն Զեյնալով»:
Մեկնաբանելով ՌԴ պետական դումայի պատգամավոր Յարոսլավ Նիլովի նամակը, որտեղ վերջինս վրդովմունք է արտահայտում այն կապացությամբ, որ ադրբեջանական կողմը լռում է` Փ. Բյուլբյուլ օղլին հայտարարել է, որ նամակը դեռ չի ստացել: «Աղմուկ բարձրացնել ցանկացողներին ուզում եմ հայտնել, որ մինչև դատարանի որոշումը յուրաքանչյուր խոսակցություն, եզրակացություն, դատողություն, օդում բռունցքի կամ խոսքերի թափահարում միանգամայն անիմաստ է»:
Ընդ որում` Ադրբեջանի դեսպանի խոսքերով Ադրբեջանը աջակցելու է Զեյնալովին. «Մենք Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին ուղղված նոտա ենք պատրաստել, վաղն այն ուղարկելու ենք և հյուպատոսական աջակցություն ենք պահանջելու այն մարդու համար, ով կասկածվում է տվյալ սպանության մեջ: Նրա մոտ պետք է թույլատրեն իրավաբանների մուտքը, եթե անհրաժեշտ լինի` նաև թարգամչի, և ամեն ինչ պետք է իրականացվի օրինական դաշտում»:
Հատկանշական է նաև, որ Ադրբեջանի դեսպանը փորձել է հերքել ակնհայտ և հայտնի փաստը. հոկտեմբերի 15-ին` Բաքվում կայացած Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հավաքականների խաղի ընթացքում, ադրբեջանցի երկրպագուները տարբեր առարկաներ են նետել Ռուսաստանի հավաքականի խաղացողի վրա, ինչի պատճառով վերջինին ստիպված են եղել հեռացնել դաշտից:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին` հինգշաբթի, Ադրբեջանից ժամանած անձի հետ վիճաբանության արդյունքում դանակահարվել և մահացել է Մոսկվայի բնակիչ Եգոր Շչերբակովը: Շաբաթ երեկոյան թաղամասի բնակիչները մարդասպանին գտնելու պահանջով դուրս են եկել փողոց: Կիրակի օրը ազգայնականների և Արևմտյան Բիրյուլևո թաղամասի` նրանց համակրող բնակիչները` թվով մոտ 1000 մարդ, հարձակում են կազմակերպել բանջարեղենի պահեստաբազայում, որտեղ աշխատում են ԱՊՀ երկրներից ժամանած անձինք: Դեպքի վայր է ժամանել ՕՄՕՆ-ը և ձերբակալել խռովությունների մոտ 380 մասնակցի: Ձերբակալությունների ընթացքում տուժել է ոստիկանության 6 աշխատակից. այդ թվում` ՕՄՕՆ-ի գումարտակի հրամանատարը լուրջ վնասվածքներ է ստացել:
Հատկանշական է, որ սպանված Եգոր Շչերբակովի ընկերուհին «Москва 24»-ի եթերում նշել է, որ դեմ է ցույցերին և չի ցանկանում միջազգային խնդիրներ առաջացնել: Այժմ Եգոր Շչերբակովի սպանությունը Մոսկվայի ոստիկանության գլխավոր բաժանմունքի հսկողության տակ է:
Ավելի ուշ ոստիկանությունը սկսել է միգրանտների դեմ խիստ ստուգումներ անցկացնել: Այդպես, ըստ РИА «Новости»-ի` հոկտեմբերի 14-ին Մոսկվայի Արևմտյան Բիրյուլևո թաղամասի Պոկրովսկայա բանջարեղենի պահեստաբազայում 1200 միգրանտ է ձերբակալվել:
Արդեն հոկտեմբերի 15-ին սպանության մեջ կասկածվող, ազգությամբ ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովը ձերբակալվել է մերձմոսկովյան Կոլոմնայում:

Посол Азербайджана пригрозил России «эффектом бумеранга» в связи с делом «господина Зейналова»
Накануне посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль-оглы выступил в эфире российского телеканала «Дождь», коснувшись темы убийства в Москве Егора Щербакова, в котором подозревается гражданин Азербайджана Орхан Зейналов, и последовавших за ним событий – погрома на овощебазе, задержания Зейналова и освещения ситуации в СМИ.
Посол осудил «истерию в российских СМИ», отметив, что и в Азербайджане живут русские и они тоже совершают преступления против азербайджанцев, приведя в пример убийство неким русским жителем Баку азербайджанца Халилова. При этом Бюльбюль-оглы отметил, что подобное развитие событий может привести к эффекту «бумеранга». Он также напомнил, что в России живут 25 млн. мусульман.
По мнению посла Азербайджана, главная виновница инцидента – девушка Щербакова, к которой, вероятно, приставал Зейналов: «По радио в машине я слышал интервью с девушкой, из-за которой это все случилось, она взволнованно сказала, что не хотела бы, чтобы из-за нее, какие-то межнациональные проблемы возникали».
Бюльбюль-оглы призвал не раздувать этот инцидент, так как подобные преступления «были, есть и будут» и случаются в Москве каждый день, а то и каждый час. «Шел человек с девушкой, девушку задели - он ответил», - сказал он.
Примечательно, что в ходе интервью посол Азербайджана называл убитого Егора Щербакова «этот парень», а подозреваемого в убийстве гражданина Азербайджана – «господин Зейналов».
Комментируя письмо депутата Госдумы РФ Ярослава Нилова, который выразил возмущение тем фактом, что азербайджанская сторона молчит в связи с нашумевшим делом, П. Бюльбюль-оглы заявил, что письмо еще не получал. «Всем желающим пошуметь хочу сказать, что до решения суда любые разговоры, любые заключения, умозаключения, сотрясения воздуха кулаком или словами – они совершенно бессмысленны».
При этом, по словам посла, Азербайджан будет поддерживать Зейналова: «Мы подготовили ноту в МИД России, завтра мы ее направим и потребуем консульскую поддержку человеку, который подозревается в исполнении этого убийства. К нему должны быть допущены адвокаты, если нужно – переводчик и все должно идти в правовом поле».
Примечательно также, что посол Азербайджана пытался отрицать очевидный и общеизвестный факт – 15 октября во время матча сборных России и Азербайджана в Баку азербайджанские болельщики забросали игрока сборной России различными предметами, из-за чего его пришлось выводить с поля.
Напомним, что в четверг, 10 октября, в результате драки, предположительно с выходцем из Азербайджана, получил ножевое ранение и скончался житель Москвы Егор Щербаков. В субботу вечером жители района вышли на улицу с требованием найти убийцу. В воскресенье толпа националистов и сочувствующих им жителей района Бирюлево Западное, численностью около 1000 человек, устроила погром на овощебазе, где работают многие приезжие из республик СНГ. На место прибыл ОМОН, который задержал около 380 участников беспорядков. При задержании пострадали 6 сотрудников полиции, в т.ч. командир батальона ОМОН получил серьезные травмы.
Примечательно, что девушка убитого Егора Щербакова в эфире «Москва 24» отметила, что она против митингов и не хочет разжигать межнациональные конфликты. Сейчас расследование убийства Е. Щербакова взято под особый контроль главой московской полиции.
Позже полиция стала проводить рейды против мигрантов. Так, согласно РИА «Новости», 14 октября в ходе полицейского рейда на Покровской овощебазе в московском районе Западное Бирюлево задержаны 1200 мигрантов.
Уже 15 октября подозреваемый в убийстве выходец из Азербайджана Орхан Зейналов был задержан в подмосковной Коломне.