«Եվրահանձնաժողովի ամենամյա զեկույցը Թուրքիայի առաջընթացի մասին». գնահատականները ներկայացրեց Վ. Տեր-Մաթևոսյանը
13:18 17/10/2013
«Երեկ Եվրահանձնաժողովը հրապարակել է հերթական 16-րդ զեկույցը Թուրքիայի առաջընթացի մասին: Զեկույցի նպատակն է օգնել Եվրամիությանն անդամակցության թեկնածու երկրներին համապատասխանեցնել սեփական օրենսդրությունը Եվրամիության կողմից սահմանված չափանիշներին: Թուրքիան դեռ չի արձագանքել այդ զեկույցին, քանի որ այս շաբաթ Թուրքիայում կրոնական տոն է»: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը ներկայացրեց մանրամասներ այդ զեկույցից:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված, եթե մինչև 2009 թվականը Եվրահանձնաժողովի զեկույցներում նշվում էր, որ հայ-թուրքական սահմանը փակվել է Թուրքիայի կողմից, 2010 թվականից ի վեր այդ ձևակերպումը չկա, նշված է միայն, որ 2009 թ. ստորագրված արձանագրությունները դեռևս չեն վավերացվել: «Կարծում եմ, որ սա ընդհանուր բացթողում է, մեր արտաքին գերատեսչությունը պետք է ուշադրություն դարձնի, քայլեր ձեռնարկի, որ վերադարձվի նախկին ձևակերպումը, ավելացվի, որ Թուրքիան շրջափակման է ենթարկել Հայաստանին»,- ասաց Վ. Տեր-Մաթևոսյանը` հավելելով, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն ոչ թե պետք է արձանագրությունները հետ կանչի, քանի որ դա ոչինչ չի տա, այլ Եվրամիության համապատասխան շրջանակների հետ աշխատանքի արդյունքում վերադարձնի նախկին ձևակերպումները:
Նա նաև նշեց, որ հայ-թուրքական արձանագրություններն են, որ Թուրքիայի իշխանություներին հաջողվել է մեղմացնել նախորդ զեկույցներում տեղ գտած ձևակերպումները: «Զեկույցից այնպիսի տպավորություն է ստացվում, որ Հայաստանի հետ ունեցած տարաձայնությունները, շրջափակման ենթարկելն ընդամենը դրվագ է: Սա մեծ բացթողում է ու պետք է համապատասխան արձագանքել»,- դիտարկում արեց փորձագետը:
Վ. Տեր-Մեթևոսյանը նաև նշեց, որ ի տարբերություն նախորդ տարվա զեկույցի, այս տարի բացակայում է ծպտյալ հայերի խնդիրը. «Անցած տարի առաջին անգամ բարձրացվեց, իր տեսակի մեջ ուշագրավ էր»:
Զեկույցում նշված է, որ հայկական խնդիրը սկսել են շատ քննարկել թուրքական հասարակությունում, Թուրքիայում ապրիլի 24-ին նվիրված միջոցառումներին շատ ավելի մարդիկ են մասնակցում, թեև կա ընդհանուր լարվածության մթնոլորտ:
Ըստ նրա, զեկույցում դրվատանքի հատվածում առանձնացրել են իրավական բարեփոխումների չորս փաթեթը, օմբուդսմենի ինստիտուտի կայացումը, թեև նշված է, որ անցնելու երկար ճանապարհ կա, որպեսզի դառնա իրապես գործող ինստիտուտ, որ պաշտպանի մարդու իրավունքները: Դրվատանքի է արժանացել զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողությունը, տնտեսական բարեփոխումները: Զեկույցում նշված է, որ բանակցությունները քրեդերի հետ կարևոր է, պետք է հավատարիմ մնան իրենց խոստումներին ու առաջ մղեն ներկա առաջընթացը, կարևորվել է նաև, որ Թուրքիայի նախագահին հաջողվել է նպաստել բևեռացված մթնոլորտի վերացմանը: «Դրական ընդհանուր տրամադրվածության վրա ազդել է Էրդողանի կողմից այս տարվա սեպտեմբերի 30-ին հրապարակված «Ժողովրդավարացման» փաթեթը»,- ասաց փորձագետը:
Զեկույցում նշված է, որ փաթեթի իրականացման համար անհրաժեշտ է օրենսդրական մեծածավալ բազա, իրավանորմատիվային ակտեր: Քննադատությունների շարքում նշված է Գեզի այգում տեղի ունեցած դեպքերին թուրքական իշխանությունների արձագանքի մասին, ոստիկանության կողմից տեղի ունեցածին ոչ իրավաչափ ու անհամաչափ արձագանքը:
Զեկուցում նշվում է, որ ժողովրդավարությունը սխալ է մեկնաբանվել. ժողովրդավարությունը միայն խորհրդարանական մեծամասնություն չէ, երկրորդվել է Ա. Գյուլի հայտարարությունը, որ ժողովրդավարությունը փոխհամաձայնության ուղիներ գտնելն է, ոչ թե մերժելը:
Կիպրոսի հարցում զեկույցում նույնպես սուր քննադատություն կա, ու քանի որ դեռևս մերժվում է Կիպրոսի հետ հարաբերությունների հաստատումը, բանակցությունների ութ փաթեթը մնում է սառեցված: «Զեկույցում հիմնականում գերակշռում է դրականը: Սա, ամենայն հավանականությամբ ուղերձ է թուրքական իշխանություններին, որ իրական հետաքրքրվածություն ցուցաբերի բերեփոխումների նկատմամբ: Թուրքական իշխանությունները վերջին տարիներին ակնարկել են, որ Եվրամիությունը այլընտրանք չէ, իրական քայլեր են ձեռնարկում Շանհայան, Եվրասիական, ԲՐԻՔՍ կազմակերպությունների հետ համագործակցելու ուղղությամբ: Մինչդեռ Թուրքիան Եվրամիության համար տնտեսական կարևոր գործոն է»,- ասաց նա:
Ըստ նրա, նախորդ տարի գնահատականներն ավելի բացասական էին, որովհետև նախագահող երկրի` Կիպրոս հետ հրաժարավել էր որևէ կապ հաստատել:
Վ. Տեր-Մաթևոսյանը նշեց, որ Եվրամիությանն անդամակցելու համար Թուրքիային առաջարկվել է 33 փաթեթների առնչությամբ առաջընթաց արձանագրել: Տասից ավելի գլուխների վրա արգելք է դրված, 12 փաթեթ բացվել են, բայց աշխատանքները դանդաղ են ընթանում, այսինքն` «շատ աշխատանք կա կատարելու ու հնարավոր չէ խոսել կոնկերտ ժամկետի մասին», թե երբ կանդամակցի Թուրքիան Եվրամիությանը:

Нужно добиться включения пункта о блокаде Армении в доклад Еврокомиссии по Турции. Комментарий эксперта
15:10 17/10/2013
Старший научный сотрудник Института Востоковедения Национальной Академии наук Армении, кандидат исторических наук Ваграм Тер-Матевосян в ходе сегодняшней пресс-конференции прокомментировал опубликованный накануне, 16 октября, очередной, 16-ый, доклад Еврокомиссии о прогрессе Турции на пути вступления в Европейский союз.
Отметим, ежегодный доклад Еврокомиссии ставит целью помочь странам-кандидатам на вступление в ЕС привести свои конституции в соответствие со стандартами Евросоюза. Анкара пока не отреагировала на доклад Еврокомиссии, так как на этой неделе Турция празднует Курбан-байрам.
В связи с этим Ваграм Тер-Матевосян представил подробности из доклада Еврокомиссии.
Так, по его словам, если до 2009 года в докладах Еврокомиссии присутствовал пункт о том, что по инициативе Анкары закрыта армяно-турецкая граница, то, начиная с 2010 года эта формулировка более не фигурирует в докладах, отмечается лишь, что Турция пока не ратифицировала подписанные в 2009 году протоколы.
«Я считаю, что это является общим упущением, наше внешнеполитическое ведомство должно уделить этому внимание и предпринять шаги для возвращения прежней формулировки и добавления пункта о том, что Турция подвергла Армению блокаде», – сказал Ваграм Тер-Матевосян.
Специалист добавил, что МИД Армении должен не отозвать подпись под армяно-турецкими протоколами, так как это ничего не даст, а вернуть прежние формулировки в результате работы с соответствующими кругами ЕС.
«Из доклада складывается такое впечатление, что имеющиеся у Турции разногласия с Арменией, а также блокада Армении – всего лишь эпизоды. Это является большим упущением, и нужно предпринять соответствующие меры», – сказал В. Тер-Матевосян.
Кроме того, как отметил эксперт, в этом году в докладе также отсутствует пункт о проблемах криптоармян в Турции. Вместе с тем, по его словам, в докладе отмечается тот факт, что в турецком обществе сегодня больше обсуждают Геноцид армян 1915 года, все больше и больше людей принимают участие в мероприятиях, проводимых 24 апреля в память о жертвах резни.
Эксперт отметил, что в докладе есть и положительные отзывы: так, выделены 4-й пакет правовых реформ, становление института омбудсмена (хотя и отмечается, что еще предстоит пройти длительный путь для того, чтобы он стал реально действующим институтом, который будет защищать права человека).
Положительной оценки в докладе Еврокомиссии удостоились также гражданский контроль над Вооруженными силами и экономические реформы. Отмечается и прогресс в переговорах с курдами: авторы доклада указывают на важность переговоров, подчеркивая, что турецкие власти должны остаться верными своим обещаниям и продвигать наметившийся прогресс. По словам В. Тер-Матевосяна, в докладе есть положительные отзывы о Программе демократизации, объявленной 30 сентября премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. В докладе отмечается, что для реализации пакета реформ необходима масштабная законодательная база, нормативно-правовые акты.
В докладе критикуется реакция властей Турции на события в парке Гези, отмечается, что силы безопасности применили непропорциональную силу во время этих событий. Острая критика в докладе содержится и по поводу кипрского вопроса, так как пока еще отвергается установление отношений с Кипром, остаются замороженными 8 пакетов предложений для переговоров.
«Однако в целом в докладе Еврокомиссии о прогрессе Турции преобладает положительная оценка. Это, по всей вероятности, является посланием турецким властям проявить реальную заинтересованность в реформах. В течение последних лет турецкие власти намекали на то, что ЕС не является альтернативой. Они предпринимают реальные шаги в направлении сотрудничества с Шанхайской организацией сотрудничества, Евразийской организацией экономического сотрудничества, международной организацией БРИКС. Между тем, Турция – важный экономический партнер для ЕС»,– подчеркнул он.
В минувшем году оценки, по словам В. Тер-Матевосяна, были более отрицательными, поскольку Турция отказалась устанавливать какие-либо связи с председательствующей страной – Кипром.