Համաշխարհային բանկը բարձր է գնահատել Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտի զարգացումը
«Կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում սկսել է զարգացում ապրել 2000 թ-ից: 2010թ-ին տարեկան ներքին շրջանառությունը այս ոլորտում կազմել է 150մլն դոլար՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 1.7 %-ը: 2009թ-ին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի միջոցների արտահանումը կազմել է ծառայությունների արտահանման 16%-ը, որը 7 անգամ գերազանցել է Վրաստանի նույն ցուցանիշին»: Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի հրապարակած ծավալուն զեկույցում  (Fostering Entrepreneurship in Armenia):
«Ներկայումս շուկայում գործունեություն են ծավալում ավելի քան 40 արտասահմանյան և 100 տեղական ընկերություններ: Ոլորտը ներգրավել է զգալի մասնավոր ներդրումներ՝ ապահովելով 5000 աշխատատեղ՝ բարձր վարձատրությամբ ՝ մասնագիտանալով ծրագրային ապահովման, ինտերնետ ծառայությունների, բջջային ծրագրերի զարգացման մեջ: 2001թ-ից մոտ 1լրդ դոլար օտարերկրյա ներդրումներ են ներգրավվել այս ոլորտ:
Հայաստանի մրցակցային առավելությունները այս ճյուղում պայմանավորված են ինֆորմատիկայի ոլորտում առկա գիտահետազոտական պոտենցիալով, աշխատաշուկայի մրցունակությամբ, ցածր գործառնական ծախսերով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մասնագիտացվածությամբ, ինչպես նաև Սիլիկոնյան Հովտում ներգրավածություն ունեցող սփյուռքի աջակցությամբ»:

Всемирный банк высоко оценил достижения Армении в сфере информационно-коммуникационных технологий
«Сфера информационно-коммуникационных технологий получила развитие в Армении, начиная с 2000 года. Уже к 2010 году годовой оборот отрасли составил 150 млн. долларов – 1.7% от ВВП. В 2009 году экспорт информационных технологий и средств связи составил 16% от общего объема экспорта услуг, в 7 раз превысив аналогичный показатель в Грузии», – говорится в пространном докладе Всемирного банка (Fostering Entrepreneurship in Armenia).
«В настоящее время деятельность на рынке развивают свыше 40 зарубежных и 100 местных компаний. Сфера привлекла значительные частные инвестиции, обеспечив 5000 высокооплачиваемых рабочих мест, специализируясь на разработке программного обеспечения, Интернет-услугах, программах для мобильных устройств. С 2001 года объем привлеченных в данную сферу иностранных инвестиций составил порядка 1 млрд. долларов.
Конкурентные преимущества Армении в данной отрасли обусловлены имеющимся научно-исследовательским потенциалом в сфере информатики, конкурентоспособностью на рынке труда, низкими операционными расходами, специализацией в сфере информационных технологий, а также содействием Диаспоры», – указывается в докладе.