Պոլիտեխնիկը կարողացավ պահպանել իր ուրույն տեղը. Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Պոլիտեխնիկի հիմնադրման 80-ամյակի առթիվ
16:20 19/10/2013
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի՝ Պոլիտեխնիկի հիմնադրման 80-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Լինելով հանրապետության ամենահեղինակավոր բուհերից մեկը և բարձրագույն տեխնիկական կրթության առաջատարը՝ իր գոյության տարիների ընթացքում ՀՊՃՀ-ն և իր մասնաճյուղերը տնտեսության տարբեր ոլորտներ են գործուղել տասնյակ հազարավոր բարձրորակ կադրեր: Ուրախալի է, որ Պոլիտեխնիկի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, մասնագետների և շրջանավարտների գիտելիքը և ներուժն այսօր էլ շարունակում են պահանջված լինել:
Չնայած անցած տարիների դժվարություններին՝ Պոլիտեխնիկը կարողացավ պահպանել իր ուրույն տեղը Հայաստանի բուհական համակարգում: Ներկա փուլում Հայաստանի ամենակարևոր խնդիրների շարքում է ժամանակին համընթաց քայլելու և տեխնիկական նորագույն ձեռքբերումներին տեղեկացված լինելու անհրաժեշտությունը: Այսօր պետք է հնարավորինս արագ մեր ժողովրդին հասանելի ու մատչելի դարձնենք աշխարհի տարբեր վայրերում ստեղծվող տեխնիկական նորամուծությունները:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ, սիրելի՛ պոլիտեխնիկցիներ, այս նշանակալի հոբելյանի առթիվ: Մաղթում եմ ձեզ նորանոր հաջողություններ, ձեռքբերումներ կրթության ասպարեզում և գիտական նվաճումներ: Համոզված եմ, որ ձեր ներուժն ու մասնագիտական կարողությունները մշտապես պահանջված են լինելու` իրենց արժանի կիրառումը գտնելով կյանքում»:

Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 80-летия основания Государственного инженерного университета Армении
16:58 19/10/2013
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 80-й годовщины основания Государственного инженерного университета Армении. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
«Являясь одним из самых авторитетных вузов и лидером высшего технического образования республики, ГИУА и его филиалы дали различным сферам экономики десятки тысяч высококвалифицированных кадров. Отрадно, что знания и потенциал профессорско-преподавательского состава, специалистов и выпускников университета и сегодня продолжают оставаться востребованными.
Несмотря на трудности прошедших лет, университет сумел сохранить свое выраженное место в вузовской системе Армении. На нынешнем этапе в ряду самых важных задач Армении – необходимость движения в ногу со временем и информированности о новейших технических достижениях. Сегодня нужно по возможности быстро сделать досягаемыми и доступными для нашего народа создаваемые во всем мире технические новшества.
Еще раз поздравляю всех вас с этим знаменательным юбилеем. Желаю вам новых успехов и достижений в сферах образования и науки. Убежден, что ваш потенциал и профессиональные способности будут всегда востребованы и найдут достойное применение в жизни», - говорится в поздравительной телеграмме президента РА.