Հայկ Քոթանջյանի հայտարարությունը փոխանցվել է ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի դեսպաններին
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ Հայկ Քոթանջյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ Զորի Բալայանի` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հասցեագրված «Ղարաբաղի պրոբլեմը Ռուսաստանի պրոբլեմն է» բաց նամակի կապակցությամբ:
Տարածած հաղորդագրության համաձայն, Քոթանջյանի անունից հրապարակված հայտարարության տեքստը փոխանցվել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Ն.Գ. Իվան Վոլինկինին, ԱՄՆ-ի դեսպան Ն.Գ. Ջոն Հեֆերնին և Ֆրանսիայի դեսպան Ն.Գ. Անրի Ռենոյին:
Ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Հայտնի գրող, հրապարակախոս, Վերակառուցման ժամանակաշրջանի ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր Զորի Բալայանի Բաց նամակը` ուղղված ՌԴ Նախագահ Վ. Պուտինին, ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում ստացավ լայն հասարակական հնչեղություն: Երկու հայկական հանրապետությունների հասարակական-քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչները բաց նամակի դրույթների և թեզերի վերաբերյալ արտահայտեցին տարբեր, երբեմն` տրամագծորեն հակառակ տեսակետներ ու գնահատականներ: Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան իր պարտքն է համարում հրապարակել որոշ նկատառումներ:
Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում մտքի և խոսքի ազատությունը օրինական ինքնորոշման շնորհիվ հռչակվել է որպես հիմնարար արժեք: Ինքնորոշման նման նվաճում է նաև քաղաքացիների իրավունքների և արժանապատվության հարգումը, որը երաշխավորվում է ՀՀ և ԼՂՀ սահմանադրություններով: Ուստի չի կարող կասկածի տակ դրվել իր տեսակետն արտահայտելու և գնահատականների մասին բարձրաձայնելու պրն. Բալայանի իրավունքի հարգումը: Օտար, այդ թվում` մեր ընդդիմախոս, պետությունների ներկայացուցիչների հետ քաղաքական պրոբլեմների քննարկումների ժամանակ դրսևորելով բացություն և զսպվածություն` մենք չենք կարող այլ վերաբերմունք ցուցաբերել մեր հայրենակիցների նկատմամբ, հատկապես մի մարդու, որը կանգնած է եղել Ազգային-ազատագրական շարժման ակունքներում և իր շոշափելի ներդրումն է ունեցել անկախ հայկական պետականության ստեղծման ու կայացման գործում:
Որպես ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր` Զորի Բալայանը եղել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդում հայկական պատվիրակության, ԼՂ Ազգային խորհրդի ամենաակտիվ գործիչներից և ԼՂ վտարանդիական կառավարության (Մոսկվա) կազմակերպիչներից մեկը:
Հարկ է նշել, որ նամակի մի շարք քննադատական մեկնաբանությունների հիմքում քաղաքական գործընթացների ոչ գծային էության «գծային» (պարզեցված) ընկալումն է: Կարծում ենք, որ նամակի ավելի ուշադիր ընթերցման դեպքում նշված վեճի ընթացքում ի հայտ եկած բազմաթիվ հարցեր ինքնին կվերանային:
Կցանկանայինք նաև ուշադրություն հրավիրել Զորի Բալայանի դիմումի քաղաքական ուղղվածության հարցին: Համակարգային պատմական-քաղաքական էքսկուրսում, որի լեյտմոտիվը հայ ժողովրդի նկատմամբ ողբերգական սխալների կրկնության անթույլատրելիությունն է, կարմիր թելով անցնում է հեղինակի մտահոգությունը` կապված Մինսկի գործընթացի շրջանակներում Ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի լուծման, այդ թվում` անկախ արցախյան պետության իրավաքաղաքական և տարածքային ուրվանկարի, հեռանկարների հետ: Կարելի է չհամաձայնվել հեղինակի առանձին թեզերի և եզրակացությունների հետ, սակայն չի կարելի անտեսել այն գլխավոր գաղափարը, որ ԼՂՀ անվտանգությունն ու զարգացումը կարող են ապահովվել միմիայն Արցախի պատմական սահմաններում, և դրան այլընտրանք չկա:
Նամակի հեղինակը փոխզիջումների սահմանների անկողմնակալ որոշման նպատակով Մինսկի խմբի Համանախագահի` Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարի քննարկմանն է ներկայացնում փաստերի գիտականորեն հիմնավորված գնահատականների պրոբլեմը, ներառյալ` խորհրդային տարիներին հայ բնակչության էթնիկական զտումների ենթարկված Նախիջևանի ԻԽՍՀ-ն:
Զորի Բալայանի նամակը նպատակաուղված է այն բանին, որ ռուսաստանյան պետության ղեկավարը ձեռքի տակ ունենա Անդրկովկասի քաղաքական պատմության` գիտականորեն ճշտորոշված փաստերի առումով հավաստի և համակարգված շարադրանք, որը հիմնավորված է միջազգային գիտական հանրության կողմից ճանաչված աղբյուրներով:
Ռուսաստանի ղեկավարին ուղղված նամակը որոշակի առումով բովանդակում է նաև դիմում մյուս երկու Համանախագահներին` ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային, արտահայտելով մտահոգություն այն առիթով, թե գոյություն ունի լուրջ վտանգ, որ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ գնահատումների ձևավորման և որոշումների ընդունման ոլորտ կարող են ներթափանցել իրական պատմության համակարգային կեղծման հակագիտական արգասիքները, որոնք շռայլաբար վարձատրում է Ադրբեջանում հաստատված և արդեն ժառանգական դարձած կոռումպացված բռնակալական վարչակարգը:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան, նկատի ունենալով Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ Զորի Բալայանի նամակում բովանդակվող գնահատականների և առաջարկությունների կարևորությունը և բացությունը, պատիվ ունի սույն հայտարարությունն ու Բաց նամակը ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետությունում Մինսկի խմբի Համանախագահ պետությունների դեսպանություններ` Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահներ, մեծարգո պարոններ Վլադիմիր Պուտինին, Բարակ Օբամային և Ֆրանսուա Օլանդին այն հանձնելու համար, և խնդրում է մեծարգո նախագահներին քննել Բաց նամակի հեղինակի գնահատականներն ու առաջարկությունները և դրանք նկատի ունենալ համապատասխան որոշումներ կայացնելիս»:

Hayk Kotanjian’s statement delivered to Ambassadors of Russia, US and France
THE STATEMENT OF POLITICAL SCIENCE ASSOCIATION OF ARMENIA  IN TERMS OF THE OPEN LETTER OF ZORI BALAYAN TO THE PRESIDENT OF THE RUSSIAN FEDERATION MR. VLADIMIR PUTIN “THE PROBLEM OF KARABAKH IS THE PROBLEM OF RUSSIA”
On October 18, 2013, on behalf of Chairman of Political Science Association of Armenia Hayk Kotanjian the text of the Statement has been delivered to Ambassador of the Russian Federation Ivan Volynkin, US Ambassador H.E. John Heffern and French Ambassador H.E. Henri Reynaud.
The Open Letter of the famous political writer, and USSR MP of Perestroika times – Zori Balayan to the Russian President Vladimir Putin draw a wide public response in the RA and NKR. The representatives from the public and political circles of the two Armenian Republics expressed different, sometimes diametrically opposite opinions and assessments of the statements and points in the Open Letter. Political Science Association of Armenia considers it its duty to make some observations.
Following the free and law-governed self-determination, the freedom of thought and speech are proclaimed to be fundamental values in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh. A similar achievement is the respect of citizens’ rights and dignity that is guaranteed by the Constitutions of the RA and NKR. Thus, the respect of Mr. Balayan’s right to express his opinion and make assessments cannot be doubted. Showing openness and tenacity when discussing political problems with representatives of other states, including our notorious opponents, we cannot manifest different attitude to our fellow citizens, especially to those who were at the forefront of the National Liberation Movement and brought a significant contribution to the creation and formation of an independent Armenian state.
As a Member of the Parliament of the USSR Zori Balayan was one of the leaders of the Armenian delegation to the USSR Supreme Soviet, the National Council of Nagorno Кarabakh and the organizers of the Nagorno Karabakh Government-in-exile (in Moscow).
It should be noted that the basis of a number of critical comments to the letter is the “linear” (simplified) perception of the nonlinear nature of political processes. It seems that the more careful reading of the letter would eliminate many questions that have appeared in the course of the said dispute.
I would like also to pay attention to the political orientation of Zori Balayan’s address. Behind the systemic political and historical survey, a key theme of which is the non-repetition of tragic mistakes in respect of the Armenian people, the concerns of the author stand out for the perspectives of the Karabakh conflict’s just resolution within the framework of the Minsk process, including the political and legal, and territorial configuration of the independent Artsakh State. You may disagree with some points and conclusions, but we cannot ignore the author’s main idea that ensuring security and development of the NKR within Artsakh’s historical borders has no alternative.
The letter’s author presents for the consideration of the Head of the Russian state – Co-chair of the Minsk group – the problem of the academically grounded evaluation of facts for the objective definition of the frames of compromises, including the Armenian-populated Nakhijevan Autonomous Soviet Republic that was subject to ethnic cleansing during the Soviet period.
The letter of Zori Balayan aims to provide for the Head of the Russian state a systemic presentation of the valid political history of Transcaucasia in terms of scientifically verifiable facts bolstered with sources recognized by the international scientific community.
The letter addressed to the head of the Russian state in some sense includes also an appeal to the two other Co-chairs - the US and France - expressing concern about the danger of the penetration into the sphere of the assessment development and decision-making on the Karabakh conflict of anti-scientific products of the systematic distortion of the real history, lavishly paid by the hereditary corrupt dictatorial regime of Azerbaijan.
Political Science Association of Armenia - taking into account the importance and openness of the assessments and suggestions for the Karabakh conflict resolution in the letter of Zori Balayan aimed at the establishment of durable peace in the South Caucasus - has an honor to send this Statement and the Open Letter to the Embassies of the Minsk Group Co-Chair states in the Republic of Armenia for its delivery to the Honorable President of the Russian Federation Mr. Vladimir Putin, Honorable President of the United States Mr. Barack Obama and Honorable President of the French Republic Mr. François Hollande with a request to look through the assessments and suggestions of the Open Letter’s author and take them into consideration during the development of relevant decisions.