Գորգերի թանգարանի շնորհանդես Շուշիում
Այսօր ժամը 12:00-ին Շուշիի արվեստի կենտրոնում կայացել է Գորգերի թանգարանի շնորհանդեսը: Թանգարանը ստեղծվել է մասնավոր նախաձեռնությամբ` Վարդան Ասծատրյանի կողմից, ով ներկայումս զբաղեցնում է ԼՂՀ նախագահի խորհրդականի պաշտոնը: Այս մասին հաղորդում են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունից:
Թանգարանի հավաքածուն ներառում է 17-րդ դարի վերջից մինչև 20-րդ դարի սկիզբն ընկած ժամանակահատվածում հյուսված 250-ից ավելի գորգեր, որոնք լավագույնս ներկայացնում են արցախյան գորգարվեստի առանձնահատկությունները:
Թանգարանի ստեղծման նպատակն է մոռացությունից ու կործանումից փրկել արցախյան ավանդական գորգերն ու գործվածքները, մշտական ցուցադրության միջոցով ներկայացնել արցախյան գորգագործական մշակույթը` այդ կերպ նաև հակազդելով Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող հայկական մշակույթի յուրացման քաղաքականությանը:
Շուշիի արվեստի կենտրոնը հիմնադրվել է 2012թ. մոսկվայաբնակ բարերար Կարո Սարգսյանի կողմից: 2013թ. օգոստոսին շենքի առաջին հարկը անհատույց հատկացվել է արցախյան գորգերի և կենցաղային հին իրերի պահպանման ու ցուցադրման համար:
Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու պաշտպանությանն ուղղված այս նախաձեռնությունը կարևորելով՝ ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Գորգերի թանգարանի գործունեությանը:
Պետություն-մասնավոր փոխգործակցությամբ, այսպիսով, Շուշիում ստեղծվում է մշակութային ևս մեկ հաստատություն, որի գործունեությունը կարող է նախադրյալներ ստեղծել՝ Արցախը գորգագործության ուսումնասիրության ու զարգացման կենտրոն դարձնելու համար:

Сегодня в Центре искусств Шуши открылась презентация Музея ковров. Музей был создан по личной инициативе Вардана Асцатряна, в настоящее время занимающего пост советника президента НКР. Об этом сообщает пресс-служба Министерства культуры и по делам молодежи НКР.
Музейная коллекция включает в себя 250 ковров, созданных в период с 17-го по 19-й век. Все они наилучшим образом представляют особенности арцахского ковроткацкого искусства.
Mузей призван спасти традиционные арцахские ковры и текстиль от забвения и уничтожения, посредством постоянной экспозиции представить арцахское ковроткацкое искусство, тем самым противодействуя последовательной политике присвоения армянской культуры Азербайджаном.
Центр искусств Шуши /изначально галерея “Саргсянц”/ был основан в 2012г. проживающим в Москве меценатом Каро Саргсяном. В августе 2013г. первый этаж здания был безвозмездно предоставлен для хранения и показа арцахских ковров и старинных предметов домашнего обихода.
Придавая огромное значение данной инициативе, направленной на сохранение и защиту культурного наследия Арцаха, Министерство культуры и по делам молодежи НКР выразило готовность оказывать музею всяческую поддержку.
Таким образом, при тесном сотрудничестве государства и частного сектора в Шуши открывается еще одно культурное заведение, посредством которого Арцах может стать центром изучения и развития арцахского ковроткацкого искусства.