«Ադրբեջանը խեղաթյուրում է փաստերը»
Առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման ֆոնին, Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարել է, որ երկու երկրների միջև բանակցություններ չեն ընթանում, միայն առանձին հանդիպումներ են անցկացվում: Ըստ Ազիմովի՝ անիմաստ է հանուն հանդիպման հանդիպում կազմակերպել:
Այն, որ բանակցային գործընթացը դժվարին օրեր է ապրում, միանշանակ է, սակայն Ազիմովը, իր «ծավալուն» ասուլիսում, այդպես էլ ժամանակ չի գտել, մի քանի բառով անդրադառնալու ստեղծված իրավիճակի պատճառներին, քանի որ առանց պատճառների վերլուծության, անիմաստ է դառնում դիտարկման մեջ վերցնել իրավիճակից բխող հետևանքները: Պատճառերին դեռ կանդրադառնանք:
Ստեղծված իրավիճակում նախագահների մակարդակով հանդիպում կարող է կազմակերպվել հիմնականում երկու դեպքում. առաջին, եթե երկու երկրների ԱԳ նախարարները քննարկել են միջնորդների կողմից ներկայացված նոր առաջարկները կամ որոշակի համաձայնության եզրեր կա նախկին առաջարկների մասով ու խնդիր կա այն քննարկման ներկայացնել նախագահների մակարդակով բանակցություններին: Եվ երկրորդ, երկար ընդմիջումից հետո, բանակցությունների շարունակականություն ապահովելու համար, համանախագահները փորձում են հանդիպում կազմակերպել:
Հետ վերադառնալով Ազիմովի՝ բանակցությունների բացակայության մասին թեզին ու դրա պատճառներին, անհնար է անդրադարձ չկատարել 2011 թվականի կազանյան հանդիպմանը, որտեղ կողմերն իսկապես մոտ էին Հիմնարար սկզբունքների մասին փաստաթղթի ստորագրմանը: Կար փաստաթուղթ, ինչի հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները, թվում էր, համաձայնության էին հասել, սակայն Կազանում այդքան սպասված փաստաթղթի ստորագրման փաստ չարձանագրվեց, քանզի Ադրբեջանը հրաժարվեց ստորագրել փաստաթուղթը՝ հանդես գալով փաստաթղթի տրամաբանությանը հակասող 10 նոր առաջարկություններով:
Ստեղծված իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի՝ «բանակցություններին անպատրաստ լինելու մասին խոսող Ադրբեջանցի պաշտոնյան», ակնհայտ խեղաթյուրում է փաստերը, հերթական անգամ ի ցույց դնելով Ադրբեջանի ղեկավարության անպատասխանատու պահվածքն ու ոչ կառուցողական մոտեցումները:

Азербайджан искажает факты. Эксперт Т.Абрамян о заявлении А.Азимова о «неготовности Армении» к переговорам
На фоне возможной в ближайшее время встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что пока между двумя странами не ведутся переговоры, а всего лишь проводятся отдельные встречи. По его словам, «бессмысленно проводить встречи ради встреч». Заявление А.Азимова в беседе с корреспондентом Panorama.am прокомментировал эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
«То, что переговорный процесс переживает трудные времена, однозначно. Однако Азимов в ходе своей „пространной” пресс-конференции так и не нашел времени на то, чтобы хотя бы двумя словами обратиться к причинам сложившейся ситуации, так как без анализа причин бессмысленно рассматривать последствия. К причинам мы еще обратимся.
В сложившейся ситуации встреча на уровне президентов может быть организована в двух случаях. Во-первых, если главы МИД двух стран обсудили представленные посредниками новые предложения или достигнуты определенные договоренности по части предыдущих предложений и стоит задача представить их на обсуждение в ходе переговоров на уровне глав двух государств. И, во-вторых, сопредседатели МГ ОБСЕ пытаются организовать встречу после длительного перерыва – для обеспечения продолжения переговоров», – сказал эксперт.
Возвращаясь к тезису Азимова об отсутствии переговоров и причинах сложившейся ситуации, Тигран Абрамян сказал: «Невозможно не коснуться встречи президентов в Казани в 2011 году, когда стороны действительно были близки к подписанию документа об основополагающих принципах. Был документ, вокруг которого, как казалось, президенты Армении и Азербайджана пришли к соглашению. Однако в Казани не состоялось подписание столь ожидаемого документа, так как его отказался подписывать Азербайджан, выступив с 10 новыми предложениями, противоречащими логике данного документа».
«Анализ сложившейся ситуации показывает, что азербайджанский чиновник, говорящий о „о неготовности Армении к переговорам”, явно искажает факты, в очередной раз демонстрируя безответственное поведение и деструктивную позицию руководства Азербайджана», – резюмировал Т.Абрамян.