«Chevron» նավթային ընկերությունը կարող է սնանկացնել Էկվադորին: «Իտառ Տասս» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Էկվադորի արտգործնախարար Ռիկարդո Պատինյոն:
Նշենք, որ «Chevron» ընկերությունը արդեն ավելի քան 15 տարի դատական վեճերի մեջ է Էկվադորի հետ, որը փորձում է հասնել 1964-1992 թվականներին երկրի տարածքում ածխաջրածինների արդյունահանման ժամանակ ամերիկյան «Texaco» ընկերության կողմից (գնվել է «Chevron»-ի կողմից` 2001 թվականին), բնակչությանը հասցրած վնասի փոխհատուցման: Այդ գործընթացի շրջանակում Էկվադորի բնակիչները հայց էին ներկայացրել վնասի փոխհատուցման պահանջով:
«Chevron»-ում կարծում են, որ պատասխանատվությունը պետք է կրեն երկրի իշխանությունները, քանի որ «Texaco»-ն կառավարության հետ կնքել էր համաձայնագիր, որով Էկվադորի իշխանությունները պարտավորվել են հոգալ շրջակա միջավայրի վերականգնման բոլոր աշխատանքների համար:
Էկվադորի դատարանի որոշմամբ՝ բնակիչները հայցը ներկայացրել էին «Chevron»-ի դեմ, սակայն ի պատասխան՝ նավթային հսկան դիմել է Հաագա:
Ռիկարդո Պատինյոյի խոսքերով` եթե Հաագայի արբիտրաժային դատարանի մշտական պալատը Էկվադորի կառավարությանը պարտավորեցնի 19 միլիարդ դոլարի վնասի փոխհատուցում վճարել «Chevron» նավթային ընկերությանը, ապա հարավամերիկյան երկիրը կսնանկանա:
Նրա խոսքով՝ ի վնաս Էկվադորի կայացրած վճիռը կարող է կործանել երկիրը: 19 միլիարդ դոլարը կազմում է պետության ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը:

Проигрыш суда с американской нефтегазовой компанией Chevron по делу о компенсации за загрязнение джунглей Амазонки может означать для Эквадора банкротство. Об этом, как передает РИА Новости, заявил министр иностранных дел страны Рикардо Патиньо.
Речь идет о сумме в 19 миллиардов долларов. Согласно решению суда в Эквадоре, Chevron должна заплатить их за нанесение экологического ущерба региону. Эквадорские истцы утверждают, что компания Texaco, которая перешла во владение Chevron в 2001 году, во время бурения в 1970-1980 годах сбрасывала загрязненную воду в район Амазонки, а также не проводила очистку нефтяных отходов.
Chevron отрицает эти обвинения, заявляя о нелегитимности судебного процесса в Эквадоре и мошенничестве. Ранее международный арбитраж в Гааге постановил, что Chevron не несет ответственности по коллективным искам за загрязнение джунглей Амазонки.
"Решение суда в Гааге не в пользу Эквадора может обанкротить страну", — приводят латиноамериканские СМИ слова Патиньо. Обозначенная сумма составляет примерно 20% от ВВП Эквадора, и выплата 19 миллиардов долларов потребует расходования на эти цели почти всех экспортных поступлений.
Поскольку у Chevron нет активов непосредственно в Эквадоре, истцы пытаются обеспечить выплату штрафа за счет активов компании в других странах, несмотря на постановление гаагского суда. По словам Патиньо, Chevron тратит сотни миллионов долларов на проведение "грязной кампании" против его страны, чтобы уйти от ответственности и взвалить на плечи эквадорских граждан свой собственный долг.