ԱՀԿ փորձագետ. Ծննդաբերելը Հայաստանում բավականաչափ անվտանգ է
«Մեկ տարի առաջ Հայաստանի մարզերում անցկացված հետազոտությանն եմ մասնակցել, որի նպատակն էր գնահատել բուժծառայությունների հասանելիությունը: Եղել եմ երեք մարզերում և կարող եմ ասել, որ համակարգը աշխատում է, համակարգն անում է ամեն ինչ, որպեսզի ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի ստանա որակյալ բուժօգնություն»,- Երևանում ընթացող «Նախածննդյան և հետծննդյան խնամքի որակի և ուղեգրման համակարգի բարելավում» խորագրով աշխատաժողովի ժամանակ հայտարարեց Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության փորձագետ Օլեգ Շվաբսկին:
Փորձագետի խոսքով, կան երկրներ, որոնց համեմատ Հայաստանում բուժօգնության մակարդակը ավելի լավ վիճակում է, քանի որ, օրինակ, բուժօգնությունը ազգաբնակչության համար հասանելի է, գրեթե բոլոր բնակավայրերում կան բուժհաստատություններ: Կան նաև թերություններ, որոնց թվում, մասնավորապես, պարոն Շվաբսկին նշեց ընտանեկան բժիշկների և մանկաբարձների ինստիտուտի ոչ բավարար զարգացված լինելը:
Բայց ամենակարևորը. «Մեր գնահատականով ծննդաբերելը Հայաստանում բավականաչափ անվտանգ է, նորածիններին ու մինչև 1 տարեկան երեխաներին տրվում է համապատասխան օգնություն և աջակցություն, քանի որ Հայաստանում կան լավ մասնագետներ, ժամանակակից սարքավորումներ, կիրառվում են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ և այլն: Մի խոսքով` այլ երկրների համեմատ Հայաստանը շատ վստահ ու լավ դիրք ունի»,- նշեց նա:
Բայց սա այն դեպքում, եթե Հայաստանը համեմատվում է տարածաշրջանային երկրների հետ: Իսկ եթե համեմատում ես եվրոպական երկրների հետ, ապա, ըստ բանախոսի, Հայաստանը ձգվելու տեղ դեռ ունի, որպեսզի հասնի այդ երկրների ցուցանիշներին. «Այս ոլորտում լավագույն ցուցանիշները սկանդինավյան երկրներն են արձանագրել, մասնավորապես և մայրական, և երեխաների մահացության ցուցանիշն է ցածր»,- հավելեց ԱՀԿ փորձագետը:

ВОЗ: Уровень оказания медицинской помощи в Армении достаточно высокий
«Год назад я принимал участие в исследовании, которое проводилось в областях Армении. Цель данного исследования заключалась в том, чтобы оценить доступность медицинских услуг. Я побывал в трех областях республики и могу сказать, что система работает: делается все возможное для того, чтобы каждый гражданин РА получил качественную медицинскую помощь», – заявил в ходе проходящего в Ереване семинара по теме «Улучшение качества антенатальной и постнатальной помощи и системы перенаправления» эксперт Всемирной Организации Здравоохранения (ВОЗ) Олег Швабский.
По его словам, в сравнении с рядом других стран уровень оказания медицинской помощи в Армении достаточно высокий и страна имеет определенные достижения. В числе плюсов эксперт ВОЗ выделил доступность медицинской помощи для населения, наличие медучреждений практически во всех населенных пунктах страны. В качестве недостатков же Олег Швабский отметил невысокий уровень развития института семейных врачей и акушерок.
«По нашей оценке, рожать в Армении – достаточно безопасно. Как новорожденным, так и детям в возрасте до одного года оказываются соответствующая помощь и содействие, так как в республике есть квалифицированные специалисты, современные технологии. Одним словом, в сравнении с рядом других стран Армения выглядит очень уверенно», – сказал эксперт.
При этом Олег Швабский отметил, что сегодня самые низкие показатели материнской и детской смертности – в странах Скандинавии.