Ահարոն Ադիբեկյան. Դատավորները ՀՀ նախագահից 2-3 անգամ ավելի բարձր աշխատավարձ են ստանում
«Յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշում աշխատավարձի նվազագույն շեմը, ինչպես նաև սպառողական զամբյուղի չափը: Լյուքսեմբուրգում նվազագույն աշխատավարձի շեմը՝1800 եվրո է, իսկ Մոլդովայում՝ 71»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով սպառողական նվազագույն զամբյուղի և նվազագույն աշխատավարձերի խնդրին, ինչպես նաև պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման հարցին նշեց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր երկրի կենսամակարդակի փոփոխությանը զուգահեռ փոփոխվում է նաև նվազագույն աշխատավարձի չափը: «Մեր պարտնյոր ՌԴ-ում մեկ շնչին բաժին հասնող միջին եկամուտը կազմում է 111 դոլար, իսկ նվազագույն կենսամակարդակը՝ 220-ը: Այսինքն նվազագույն աշխատավարձը 2 անգամ ցածր է անհրաժեշտ նվազագույն սպառողական զամբյուղից»,-ասաց սոցիոլոգը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ-ում աղքատության շեմը մոտ 80 դոլարի է հասնում, այսինքն միջին խավը իր եկամուտներով ընդհուպ մոտենում է աղքատության շեմին: «Այն թոշակառուն, ով ստանում է 18.000 դրամ, գտնվում է աղքատության նվազագույն շեմին շատ մոտ»,-նշեց Ա. Ադիբեկյանը:
Ա. Ադիբեկյանը անդրադառնալով պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման խնդրին նշեց. «Աշխարհում ամենաբարձր վարձատրվողը Սինգապուրի վարչապետն է, ում աշխատավարձը մեկ միլիոն դոլար է, ԱՄՆ-ի նախագահը ստանում է մոտավորապես 400.000 դոլար, իսկ ամենացածր աշխատավարձը ստանում են Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Հայաստանի նախագահները»,-ասաց բանախոսը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ-ը իրավունք չունի խնայել կառավարողների վրա, քանի որ դրանով է նաև որոշվում աշխատանքի արդյունավետությունը: «Մեր մոտ ամենաբարձր աշխատավարձը դատական համակարգում է և մեզ մոտ դատավորը մոտ 2-3 անգամ ավելի բարձր է ստանում, քան մեր երկրի նախագահը»,-նշեց Ա. Ադիբեկյանը:

В Армении судьи получают в 2-3 раза больше президента. Социолог А.Адибекян поддерживает повышение зарплат чиновникам
«Каждая страна сама решает, каким будет минимальный размер оплаты труда (МРОТ), а также стоимость минимальной потребительской корзины. В Люксембурге минимальный размер оплаты труда составляет 1800 евро, в Молдове – 71», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян, обратившись к вопросу МРОТ, стоимости минимальной потребительской корзины и проекту «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности».
Агарон Адибекян отметил, что параллельно изменению уровня жизни в стране изменяется и минимальный размер оплаты труда. Например, по его словам, в России МРОТ в 2 раза ниже стоимости минимальной потребительской корзины.
Коснувшись вопроса повышения зарплат чиновникам, Адибекян отметил: «Самую высокую зарплату в мире среди чиновников получает премьер-министр Сингапура – 1 млн. долларов. Президент США получает порядка 400.000 долларов. А самые низкие зарплаты у президентов Казахстана, Узбекистана, Таджикистана и Армении».
Социолог выразил мнение, что Армения не имеет права экономить на зарплатах, так как этим определяется и эффективность работы. «В нашей стране самые высокие зарплаты получают работники судебной системы: судьи получают в 2-3 раза больше, чем президент страны», – резюмировал он.
Отметим, в представленном пакете законопроектов предлагается внедрить в Армении единую систему оплаты труда чиновников и общий принцип расчета их заработных плат. Согласно проекту, размер базовой заработной платы не может быть меньше 80% и больше 120% размера минимальной зарплаты. При расчете зарплаты чиновника размер базовой зарплаты будет умножаться на установленный для данной государственной должности коэффициент. Самый высокий коэффициент установлен для должности президента РА (он равен 20), а самый низкий – для должности работающего в системе госорганов младшего специалиста (он равен 1,25).
Повышение зарплаты чиновникам не снизит степени социальной напряженности в Армении. Речь А. Манукяна