Շառլ Ազնավուրը 25 տարվա ընդմիջումից հետո վերադառնում է բրիտանական բեմ
«Դուք կնվաճեք աշխարհը, որովհետև կարող եք հուզել»,– աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին ասել է Ֆրանսիայի նախագահներից Շառլ դը Գոլը:
Լոնդոնի «Ռոյալ Ալբերտ հոլում» 25 տարվա ընդմիջումից հետո այսօր առաջին անգամ կենդանի համերգով հանդես է գալու աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը: Այս մասին տեղեկացնում է Բի-Բի-Սի-ն:
Երգիչ, կոմպոզիտոր, բանաստեղծ, դերասան, Հայաստանի Ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրն իր երգարվեստով ստեղծել է ինքնատիպ դպրոց: Նրա երգերն ակունքներով կապված են հայկական տաղերի հետ և մեծ ճանաչում ունեն: Բազմաթիվ մրցանակների դափնեկիր է, պարգևատրվել է Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի 2 շքանշանով: 2009 թ. Ազնավուրը ճանաչվել է 20-րդ դարի լավագույն երգիչ:
«Իմ ճանապարհը հեշտ ու հանգիստ չի եղել: Շատ դառնություններ եմ ճաշակել այդ ճանապարհին՝ երեսիս փակված դռներ, հեգնանքով լի ժպիտներ, չարախոսություններ...»,- ասել է Շառլ Ազնավուր

Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур возвращается на британскую сцену после 25-летнего перерыва
«Вы покорите мир, потому что умеете волновать», – сказал, обращаясь к Шарлю Азнавуру, сказал экс-президент Франции Шарль де Голль.
Сегодня впервые после 25-летнего перерыва в лондонском «Royal Albert Hall» с концертом в живом исполнении выступит всемирно известный шансонье Шарль Азнавур, сообщает BBC.
Певец, композитор, поэт, актер, национальный герой Армении Шарль Азнавур своим искусством создал своеобразную школу. Напевы его песен своими истоками восходят к средневековым армянским тагам и известны всем. Азнавур является лауреатом множества премий, командором ордена Почётного легион. Он признан лучшим исполнителем 20-го века.
Говоря о своей жизни, Азнавур отметил: «Мой путь не был легким, я изведал на этом пути много горечи: захлопывающиеся перед лицом двери, улыбки, полные иронии, злословие… Но несмотря на все это, если бы мне было суждено вновь прожить эту жизнь, я прожил бы ее точно так же».