«ISIS» Իրանը մեկ ամսվա ընթացքում ի վիճակի կլինի ատոմային ռումբ ստեղծել
«Իրանը ունակ է մեկ ամսվա ընթացքում ուրանի հարստացման ծավալները հասցնել բավարար մակարդակի, որպեսզի միջուկային ռումբ ստեղծի»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ նշված է ամերիկյան «Գիտություն և միջազգային անվտանգության ինստիտուտի» հրապարակած զեկույցում:
Իրանական աղբյուրը, անդրադառնալով վերոնշյալ զեկույցին, նշում է, որ նմանատիպ բովանդակությամբ զեկույց այն դեպքում է հրապարակվում, երբ օրեր առաջ Ժնևում դրական մթնոլորտում միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև տեղի ունեցան հերթական բանակցությունները:
Շարունակելով թեման, «ՖԱՐՍ»-ի մեկնաբանը հավելում է. «Գիտություն և միջազգային անվտանգության ինստիտուտը» կենտրոնացված է Իրանի միջուկային ծրագրի վրա և հիմնականում Իսրայելի հատուկ ծառայությունների դիրքորոշման արտահայտման հարթակ է հանդիսանում»:
Նկատենք, որ հոկտեմբերի 16-17-ը Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև տեղի ունեցավ հերթական հանդիպումը: Սպիտակ տան մամլո խոսնակ Ջեյ Քարին, անդրադառնալով միջուկային խնդրի լուծման վերաբերյալ Իրանի ներկայացրած նոր նախագծին, նշել էր, որ դա լուրջ և չափազանց օգտակար նախագիծ էր:
Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո Իրանի և «5+1 խմբի» առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանի շրջանակներում: Հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 7-8-ը՝ Ժնևում:

ISIS: Иран может создать атомную бомбу в течение месяца
«Иран способен за месяц довести объемы обогащения урана до того уровня, чтобы создать атомную бомбу»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», говорится в докладе, опубликованном американским Институтом науки и международной стратегии (ISIS).
Касаясь вышеуказанного доклада, информагентство отмечает, что доклад подобного содержания публикуют тогда, когда несколькими днями ранее в Женеве между Ираном и группой «5+1» в позитивной атмосфере прошли очередные переговоры вокруг этой проблемы.
Продолжая тему, обозреватель «ФАРС» добавляет: «Институт науки и международной стратегии специализируется на иранской ядерной программе и в основном является ареной для выражения позиции израильских спецслужб».
Отметим, что 16-17 октября в Женеве между Ираном и группой «5+1» состоялась очередная встреча вокруг иранской ядерной проблемы. Пресс-секретарь Белого дома Джей Карни отметил, что выдвинутое иранской стороной предложение по урегулированию ядерной проблемы демонстрирует небывалую «серьезность» и «практичность».
Напомним, первые после президентских выборов в Иране переговоры между Тегераном и группой «5+1» прошли в Нью-Йорке на сессии Генассамблеи ООН. Следующая встреча состоится 7-8 ноября в Женеве.