«Зеркало». Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին պետք է շահագործման հանձնվեր 2009թ, սակայն այն չի աշխատի նաև 2014թ.
«Լրանում է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու պաշտոնավարման ժամկետը: Իր ելույթում նախագահը մեծ ափսոսանք է հայտնել, որ այդ ընթացքում չի կարողացել մեկնարկել Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ) երկաթգծի շահագործման ծրագիրը», - նշված է ադրբեջանական «Зеркало» թերթում հրապարակված հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ ԲԹԿ երկաթուղային գծի վրացական տարածքի շինարարության աշխատանքները մեկնարկել են 2007թ. նոյեմբերի 21-ին: Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի նախարարները` Իլհամ Ալիևը, Միխայիլ Սահակաշվիլին և Աբդուլլա Գյուլը, ԲԹԿ-ի շինարարության մեկնարկի վերաբերյալ խորհրդանշանական փաստաթուղթ են ստորագրել, որը տեղադրվել է պարկուճի մեջ, իսկ այնուհետև` երկաթուղային գծի հիմնաքարում:
«ԲԹԿ-ի շինարարության մեկնարկի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2007թ. փետրվարի 7-ին, իսկ աշխատանքների ավարտը սպասվում էր 2009թ-ին: Ցավոք, ԲԹԿ-ն շահագործման չի հանձնվի ոչ միայն այս, այլ նաև սպասվող տարվա ընթացքում: Այս առիթով զարմանք է առաջացնում այն, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաները շարունակում են պնդել, որ շինարարական աշխատանքներն ընթանում են հաստատված ժամանակացույցի համաձայն», - գրում է «Зеркало»-ն:
Վրաստանի Տնտեսության և կայուն զարգացման նախարարության տրանսպորտային քաղաքականության բաժնի ղեկավար Քետևան Սալուկվաձեն, ԲԹԿ երկաթուղային ծրագրի իրականացման մասին խոսելիս, հայտնել է, որ ընթացիկ ժամանակացույցի համաձայն` այդ երկաթուղու վրացական տարածքի աշխատանքները կավարտվեն 2015թ: Իր խոսքերով`այսօր առաջին տարածքում (Մարաբդա-Թեթրիցկարո) կատարված է աշխատանքների 78%-ը, երկրորդ տարածքում`(Թեթրիցկարո-Ցալկա)` 54%-ը, երրորդ տարածքում (Ցալկա-Ախալքալաք)` 23%, չորրորդ տարածքում (երկաթուղու կանգառը)` 9%-ը, երկաթուղու կայարանում`39%-ը և երկաթուղու հինգերորդ տարածքում (Ախալքալաք-Կարցախի)` 33%-ը:
Սալուկվաձեն նշել է, որ Վրաստանում այդ ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 767 միլիոն դոլար: Նախատեսվում է «Բաքու-Թբիլիսի-Կարս» նախագծի շրջանակներում կառուցել նոր 105 կմ երկարությամբ երկաթգծի ճյուղ: Բացի այդ, Վրաստանում կվերակառուցվի Ախալքալաք-Մարադբա-Թբիլիսի երկաթուղային տարածքը, որը կմեծացնի վերջինիս թույլատրելի կարողությունը տարեկան մինչև 15 միլիոն տոննա բեռ:
Հետագայում, «Մարմարայ» (Բոսֆորի ստորջրյա թունելի շինարարությունը) ծրագրի իրականացման ավարտից հետո Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի օգնությամբ կապահովվի ելք դեպի Եվրոպա:
«Մարաբդա-Կարցախի երկաթուղի» ընկերության գործադիր տնօրեն Օլեգ Բիչիաշվիլին հայտնել է, որ ԲԹԿ երկաթուղու շինարարությունն ընթանում է արագացված տեմպով, սակայն դժվար թե այն հնարավոր լինի օգտագործել Աֆղանստանից ՆԱՏՕ-ի ռազմական նշանակության բեռների դուրս բերման համար: Ընկերության նախագահը, ով երկաթուղու վրացական տարածքի շինարարության նախագծի համակարգողն է, հինգշաբթի օրը ծանոթացել է ապագա երկաթգծի աշխատանքների ընթացքին: «Աֆղանստանից զորքերի և բեռների դուրս բերումը նախատեսված է սկսել 2014թ-ին, իսկ այդ երկաթգծի բացումը հազիվ թե լինի մինչև 2015թ.», – լրագրողներին հայտնել է Օլեգ Բիչիաշվիլին:

«Зеркало»: Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс должна была быть сдана в эксплуатацию в 2009г., но не будет работать и в 2014г.
«Президент Грузии Михаил Саакашвили завершает свой срок пребывания на должности. И в своем выступлении он выражал большое сожаление, что не смог в свое президентское правление запустить проект по вводу в строй железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс (БТК)», - говорится в статье азербайджанской газеты «Зеркало».
В публикации напоминается, что старт работам по строительству грузинского участка железнодорожной магистрали БТК был дан 21 ноября 2007г. Президенты Азербайджана, Грузии и Турции – Ильхам Алиев, Михаил Саакашвили и Абдулла Гюль – подписали символический документ о начале строительства БТК, который был помещен в капсулу и заложен в фундамент железнодорожной магистрали.
«Само соглашение о начале строительства БТК было подписано в Тбилиси 7 февраля 2007г., и завершение работ ожидалось до конца 2009г. К сожалению, БТК не то что в нынешнем году, но, скорее всего, и в будущем году не будет сдано в эксплуатацию. В этой связи вызывает удивление, когда высокопоставленные чиновники продолжают утверждать, что строительные работы идут в соответствии с утвержденным графиком», - пишет «Зеркало».
Как заявила глава отдела транспортной политики Министерства экономики и устойчивого развития Грузии Кетеван Салуквадзе, говоря о реализации железнодорожного проекта Баку-Тбилиси-Карс, в соответствии с текущим графиком работ грузинский участок этой железной дороги будет завершен в 2015 году. По ее словам, на сегодняшний день выполнено 78% работ на первом участке (Марабда-Тетрицкаро), 54% работ – на втором участке (Тетрицкаро-Цалка), 23% работ – на третьем участке (Цалка-Ахалкалаки), 9% работ – на четвертом участке (железнодорожная станция), 39% работ – на железнодорожном вокзале и 33% работ – на пятом участке магистрали (Ахалкалаки-Карцахи).
Салуквадзе отметила, что общая стоимость данного проекта в Грузии составляет $767 млн. В рамках проекта «Баку-Тбилиси-Карс» планируется построить новую 105-километровую ветку железнодорожной магистрали. Помимо этого, в Грузии будет реконструирован участок железной дороги Ахалкалаки-Марабда-Тбилиси, что повысит его пропускную способность до 15 млн. тонн грузов в год. В Ахалкалаки планируется построить и пункт по переводу поездов с существующей в Грузии колеи на европейскую. В перспективе с завершением реализации проекта «Мармарай» (строительство тоннеля под Босфором) с помощью железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс будет обеспечен выход в Европу.
В свою очередь гендиректор компании ООО «Железная дорога Марабда-Карцахи» Олег Бичиашвили заявил, что строительство железной дороги БТК идет в ускоренном темпе, однако вряд ли удастся использовать ее для вывода военных грузов НАТО из Афганистана. Глава компании, являющейся оператором проекта строительства грузинского участка железной дороги, в четверг в течение всего дня знакомился с ходом работ на будущей магистрали. «С 2014 года планируется вывод войск и грузов из Афганистана, открытие же этой железной дороги вряд ли удастся до 2015 года», – заявил журналистам О.Бичиашвили.