«Зеркало». Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին պետք է շահագործման հանձնվեր 2009թ, սակայն այն չի աշխատի նաև 2014թ.
«Լրանում է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու պաշտոնավարման ժամկետը: Իր ելույթում նախագահը մեծ ափսոսանք է հայտնել, որ այդ ընթացքում չի կարողացել մեկնարկել Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ) երկաթգծի շահագործման ծրագիրը», - նշված է ադրբեջանական «Зеркало» թերթում հրապարակված հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ ԲԹԿ երկաթուղային գծի վրացական տարածքի շինարարության աշխատանքները մեկնարկել են 2007թ. նոյեմբերի 21-ին: Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի նախարարները` Իլհամ Ալիևը, Միխայիլ Սահակաշվիլին և Աբդուլլա Գյուլը, ԲԹԿ-ի շինարարության մեկնարկի վերաբերյալ խորհրդանշանական փաստաթուղթ են ստորագրել, որը տեղադրվել է պարկուճի մեջ, իսկ այնուհետև` երկաթուղային գծի հիմնաքարում:
«ԲԹԿ-ի շինարարության մեկնարկի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2007թ. փետրվարի 7-ին, իսկ աշխատանքների ավարտը սպասվում էր 2009թ-ին: Ցավոք, ԲԹԿ-ն շահագործման չի հանձնվի ոչ միայն այս, այլ նաև սպասվող տարվա ընթացքում: Այս առիթով զարմանք է առաջացնում այն, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաները շարունակում են պնդել, որ շինարարական աշխատանքներն ընթանում են հաստատված ժամանակացույցի համաձայն», - գրում է «Зеркало»-ն:
Վրաստանի Տնտեսության և կայուն զարգացման նախարարության տրանսպորտային քաղաքականության բաժնի ղեկավար Քետևան Սալուկվաձեն, ԲԹԿ երկաթուղային ծրագրի իրականացման մասին խոսելիս, հայտնել է, որ ընթացիկ ժամանակացույցի համաձայն` այդ երկաթուղու վրացական տարածքի աշխատանքները կավարտվեն 2015թ: Իր խոսքերով`այսօր առաջին տարածքում (Մարաբդա-Թեթրիցկարո) կատարված է աշխատանքների 78%-ը, երկրորդ տարածքում`(Թեթրիցկարո-Ցալկա)` 54%-ը, երրորդ տարածքում (Ցալկա-Ախալքալաք)` 23%, չորրորդ տարածքում (երկաթուղու կանգառը)` 9%-ը, երկաթուղու կայարանում`39%-ը և երկաթուղու հինգերորդ տարածքում (Ախալքալաք-Կարցախի)` 33%-ը:
Սալուկվաձեն նշել է, որ Վրաստանում այդ ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 767 միլիոն դոլար: Նախատեսվում է «Բաքու-Թբիլիսի-Կարս» նախագծի շրջանակներում կառուցել նոր 105 կմ երկարությամբ երկաթգծի ճյուղ: Բացի այդ, Վրաստանում կվերակառուցվի Ախալքալաք-Մարադբա-Թբիլիսի երկաթուղային տարածքը, որը կմեծացնի վերջինիս թույլատրելի կարողությունը տարեկան մինչև 15 միլիոն տոննա բեռ:
Հետագայում, «Մարմարայ» (Բոսֆորի ստորջրյա թունելի շինարարությունը) ծրագրի իրականացման ավարտից հետո Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի օգնությամբ կապահովվի ելք դեպի Եվրոպա:
«Մարաբդա-Կարցախի երկաթուղի» ընկերության գործադիր տնօրեն Օլեգ Բիչիաշվիլին հայտնել է, որ ԲԹԿ երկաթուղու շինարարությունն ընթանում է արագացված տեմպով, սակայն դժվար թե այն հնարավոր լինի օգտագործել Աֆղանստանից ՆԱՏՕ-ի ռազմական նշանակության բեռների դուրս բերման համար: Ընկերության նախագահը, ով երկաթուղու վրացական տարածքի շինարարության նախագծի համակարգողն է, հինգշաբթի օրը ծանոթացել է ապագա երկաթգծի աշխատանքների ընթացքին: «Աֆղանստանից զորքերի և բեռների դուրս բերումը նախատեսված է սկսել 2014թ-ին, իսկ այդ երկաթգծի բացումը հազիվ թե լինի մինչև 2015թ.», – լրագրողներին հայտնել է Օլեգ Բիչիաշվիլին:

Zerkalo: Baku-Tbilisi-Kars railway was to be commissioned in 2009; however it will not work in 2014 as well
"The President of Georgia Mikheil Saakashvili completes tenure on his position. In his speech, he expressed great regret that he could not launch the project of commissioning of Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway during his presidency," Azerbaijani newspaper "Zerkalo" reads.
The publication reminded that the construction work of Georgian section of BTK railway kicked off on November 21, in 2007.
The presidents of Azerbaijan, Georgia and Turkey - Ilham Aliyev, Mikheil Saakashvili and Abdullah Gul - signed a symbolic document on launching the BTK construction. The document was placed in a capsule, and laid at the foundation of the railway.
"The agreement on starting the BTC construction was signed in Tbilisi on February 7, in 2007, and it was expected that they will complete the work by the end of 2009. Unfortunately, the BTK will not be put into operation neither in this, nor in the upcoming year. It is therefore surprising when senior officials claim that the construction works continue in accordance with the approved schedule," wrote Zerkalo writes.
As stated by the head of the transport policy of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Ketevan Salukvadze, while talking about the implementation of the Baku-Tbilisi-Kars railway project said that Georgian section of the railway will be completed in 2015 according to the current timetable. According to her, today 78% of the work on the first section (Marabda-Tetritskaro) is completed, as well as 54% of the work in the second section (Tetritskaro-Tsalka), 23% of the work in the third section (Tsalka-Akhalkalaki), 9% of the work on the fourth area (train station), 39% of the work on the railway station and 33% of the work on the fifth plot line (Akhalkalaki-Kartsakhi).
Salukvadze noted that the total cost of the project in Georgia makes $ 767 million. In the framework of the "Baku-Tbilisi-Kars" a new 105-kilometer railway branch is planned to be constructed. In addition, Georgia will be reconstructed Akhalkalaki-Marabda-Tbilisi railway section, which will increase its capacity to 15 million tons of cargo a year. In the future, with the completion of the Marmaray project (construction of a tunnel under the Bosporus) access to Europe will be provided by using the railway line of Baku-Tbilisi-Kars.
In his turn, the general director of the "Marabda-Kartsakhi" company Oleg Bichiashvili stated that the BTK construction goes on at an accelerated pace, but is unlikely to be used for the withdrawal of NATO’s military cargo from Afghanistan. The head of the company, who leads the project of construction of the Georgian section of the railway, got acquainted with the work on the future highway, on Thursday during the day. "In 2014 withdrawal of troops and supplies from Afghanistan is planned to be implemented, the opening of the railway is unlikely to happen before 2015," Oleg Bichiashvili told the reporters.