Ռազմական փորձագետ. Ադրբեջանի գնած նոր համակարգերի դեմ պայքարն առանձնապես բարդություններ չի առաջացնի
ՌԴ-ն հայտարարել է, որ իրականացնելու է Ադրբեջանի հետ 2012 թվականին կնքված պայմանագրի դրույթները, այն է՝ 18 ինքնագնաց հրետանային համակարգերի («Вена», 122 մմ տրամաչափի) մատակարարումը Ադրբեջանին:
Panorama.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով վերոնշյալ համակարգերի մարտական հնարավորություններին, ռազմական փորձագետ Գագիկ Կարապետյանը նշեց, որ այդ համակարգերը որպես կրակային հզորություն բավականին արագաշարժ են, շարժունակությունը մեծ: Այն կարող է հաշված րոպեների ընթացքում որոշել կոորդինատների տեղը, նշանակետի տվյալները վերցնի, հրաձգություն վայրից ու հեռանա: Առավելություններից է նաև այն, որ և՛ արկ է արձակում, և՛ ականանետային կրակ, համակարգի վրա նաև գնդացիր է տեղադրված լինում:
Նրա խոսքերով, կան ինքնագնաց հրետանային համակարգերի տարբեր մոդելներ, որոնցից առավել արդիականները կոմպյուտերային համակարգերով է համալրված, կարող են որոշել իրենց անհրաժեշտ կոորդինատները, ռադիո ու լարային կապով հրամանատարական մեքենայից ստանում է կոնկրետ տվյալներ յուրաքանչյուր հրանոթի համար:
Հարցին, թե անհրաժեշտության դեպքում, նման համակարգերի դեմ ի՞նչ միջոցներով, զինատեսակներով կարելի է պայքարել, ռազմական փորձագետը նշեց. «Մենք ունենք «Գիացինտ-2Բ5», որի հրաձգության հեռավորությամբ, կարելի է ասել համարժեք այդ համակարգերի 2S31 մոդելին, իսկ դա զինատեսակի վերջին արդիականացված մոդելն է: Մեր համապատասխան զինատեսակով կարելի է «Վենա»-ին խոցել և ելքային վիճակում և նույնիսկ կրակադիրքերում: Կան նաև այլ միջոցներ, էլ չեմ ասում օդային խոցման միջոցների մասին: Մեկ հանգամանք ևս, սրանք 122 մմ տրամաչափի համակարգեր են, որոնց հզորությունն այդքան էլ մեծ չի ու դրա դեմ պայքարելն առանձնապես խնդիրներ չի առաջացնում: Սա գումարտակային, գնդային մակարդակի սպառազինություն է: Առանձնապես մեծ ձեռք բերում չէ»:

Военный эксперт: Вести бой против САУ «Вена» 2С31, если их приобретет Азербайджан, не составит особой трудности
Как сообщают азербайджанские СМИ, Россия намерена выполнить положения подписанного с Азербайджаном в 2012 году договора и передать Азербайджану первую партию самоходных артиллерийских установок (САУ) «Вена» 2С31.
Касаясь в беседе с корреспондентом Panorama.am боевых возможностей вышеуказанных систем, военный эксперт Гагик Карапетян отметил, что эти системы - огневое средство, обладающее довольно высокой мобильностью и скорострельностью. Они могут за несколько минут определить координаты места, получить данные с места стрельбы и удалиться. Одним из преимуществ системы является то, что она ведет огонь и снарядами, и минометными минами, также на ней установлен пулемёт.
По словам эксперта, существуют разные модели самоходных артиллерийских систем, наиболее современные из которых бывают оснащены компьютерной системой и могут определить необходимые координаты, получать по радио- и проводной связи конкретные данные относительно каждой пушки.
В ответ на вопрос о том, какими видами вооружения в случае необходимости можно вести бой против этих систем, военный эксперт отметил: «У нас имеются пушки „Гиацинт-2Б5”, дальность стрельбы которых, можно сказать, тождественна модели 2S31 этих систем, а это последняя модернизированная модель этого вида вооружения».
«Имеющимся у нас соответствующим видом вооружения можно поразить САУ „Вена” 2С31 и в исходном положении, и даже на огневых позициях. Существуют и другие средства, не говоря уже о воздушных средствах поражения целей. Существует еще одно обстоятельство: это системы калибра 122 мм, мощность которых не столь велика, и вести бой не составит трудности. Это вид вооружения батальонного полкового уровня и не особо серьезное достижение», – добавил Гагик Карапетян.