«The Guardian»- ն անդրադարձել է «ջազին հայկական շունչ հաղորդող» Տիգրան Համասյանին
Բրիտանական հեղինակավոր «The Guardian» պարբերականն անդրադարձել է հայազգի աշխարհահռչակ ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանին: Հոդվածագիր Ջոն Լևիսն հարցազրույց է վերցրել անվանի հայ երաժշտից` նոյեմբերի 19-ին լոնդոնյան ջազ փառատոնի շրջանակներում վերջինիս համերգին ընդդառաջ:
Հեղինակը գրում է, թե 26-ամյա փոքրամարմին և կրակոտ ամերիկահայ երաժիշտը համարվում է ամենակրքոտ ջազ դաշնակահարը, ով շարունակում է բեմեր նվաճել և մեծագույն ակնածանքի արժանանալ այնպիսի մեծանուններից, ինչպիսիք են Չիք Քորեան, Բրեդ Մեհլդաուն և Հերբի Հենկոքը: Վերջինս նույնսիկ մի առիթով գոչել է. «Տիգրա՛ն, դու իմ ուսուցիչն ես»:
Հեղինակը նշում է, թե Համասյանն ինքը վստահ չէ, թե արդյոք իր ստեղծագործությունները ջազային են: «Կարծում եմ, այն, ամեն դեպքում, ջազ է այն իմաստով, որ դա ես եմ հորինում: Լեզուն, որը փորձում եմ օգտագործել ստեղծագործելիս, չի սերվում լոկ դասական ջազից, այլ հայկական ժողովրդական երաժշտություն է պարունակում»:
«Համասյանն աչքի է ընկնում իր գրավիչ երաժշտական ճաշակով: Նա տարված է հայկական, սկանդինավյան և հնդկական մոտիվներով, սակայն միաժամանակ խորությամբ ուսումնասիրել է դասական երաժշտությունը: Հենց Համասյանն է, ով ասում էր` հեռանկարային ջազ դաշնակահարի համար գերադասելի է բիբոպ ջազի փոխարեն նվագել Բախ կամ Շոպեն:
Հեղինակը նշում է, որ Համասյանը ծվել է Գյումրիում ոչ երաժիշտների ընտանիքում: Մեծ երաժշտության նկատմամբ սերը Համասյանի մոտ ձևավորվել է հոր ռոք երաժտության հավաքածուները պարբերաբար լսելիս: Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple և Queen` սրանք են կատարողները, որոնք վաղ հասակից երիտասարդի մոտ ձևավորել են սերը դեպի երաժշտությունը: Երեք տարեկանում Համասյանն արդեն կարողանում էր դաշնամուրի վրա պարզունակ մեղեդիներ կատարել: «Պետք է շնորհակալ լինենք Սովետական միությանը, ուր դասական կրթության համակարգը ճիշտ կերպ էր դրված: Բոլորն իրենց բնակարաններում դաշնամուր ունեին` անկախ այն հանգամանքից` երաժիշտներ են, թե` ոչ» - պատմում է Տիգրանը:
Ինը տարեկան հասակում Համասյանն արդեն ուժերը փորձում է ջազում և նույնիկ ներգրավվում տեղական խմբերից մեկում` որպես երգիչ: Այդ ժամանակներից էլ Համասյանը սկսում է իմ իմպրովիզները բեբոպ ջազային ոճում` դրանք հարստացնելով հայկական ժողովրդական մոտիվներով:
«Գաղափարս այն էր, որ ժողովրդական մեղեդիները պետք է վերածեի ջազային իմպրովիզների: Առաջին փորձերն անհաջող էին: Խնդիրն այն որ, որ ժողովրական երաժշտությունը լադային է և չի ենթակվում հարմոնիկ փոփոխությունների: Այսինքն` փորձում ես հարմոնիա ստեղծել մի մեղեդու համար, որը պարզապես չունի այն: Բարդ էր», - ասում է Համասյանը:
Թերթը նշում է, թե քիչ հայ ջազ երաժիշտներ են փորձել անել դա, փոխարենը Տիգրանը ոգեշնչվել է դասական կոմպոզիտորներ` Ավետ Տերտերյանի և Առնո Բաբաջանյանի գործերով, «որոնք հայկական ժողովրդական երաժշտությունը խեղահեղ բարձունքների հասցրեցին»:
16 տարեկանից Համասյանը տեղափոխվում է Կալիֆոռնիա, ուր ապրում է մինչ օրս: 18 տարեկան հասակում է նա ձայնագրում է իր առաջին ալբոմը:
Հեղինակը գրում է, թե նախորդ տարի Համասյանը տարվա մեծ մասն անցկացրել է Հայաստանում, որտեղ էլ ավելի է խորացել ժողովրդական երաժշտության ուսումնասիրություններում:
«Ժողովրդական երաժշտությունը կարծես արտահայտման առաջնային ձև է: Այժմ երաժիշտ համարվելու համար պետք տարբերվող, ինչ-որ բանով առանձնահատուկ լինես, սակայն այն ժամանակ բոլոր էին երաժիշտներ. Ցանկացած գործողություն, յուրաքանչյուր արարողություն ուղեկցվում էր երաժշտությամբ: Հետևում ես կարագ հարող կնոջը, և նրա յուրաքանչյուր շարժման մեջ հնչում է ժողովրդական մեղեդի: Մեկնում ես Հայաստանի գյուղական բնակավայրեր և տեսնում, թե ինչպես մարդիկ երգում են և ակամայից ներդաշնակվում: Դա սքանչելի է, կարծես ականատեսն է դառնում ժողովրդական երաժշտության ծնունդին» - ասում է Համասյանը:

Влиятельное британское издание The Guardian посвятило статью всемирно известному джазовому пианисту армянского происхождения Тиграну Амасяну. Корреспондент The Guardian взял интервью у Амасяна перед его концертом 19 ноября в рамках Лондонского джазового фестиваля.
Автор статьи пишет, что 26-летний музыкант «считается самым страстным джазовым пианистом, которые продолжает покорять мировые сцены и удостаиваться похвал от таких величайших джазменов, как Чик Кориа, Брэд Мелдау и Херби Хенкок». Последний даже однажды воскликнул: «Тигран, ты мой учитель!»
Как указывается в статье, Тигран Амасян не уверен, можно ли называть его произведения джазом. «Считаю, что они, во всяком случае, являются джазом в том плане, что я импровизирую. Язык, который я пытаюсь использовать в творчестве, берет начало не только из джаза, он содержит в себе и армянскую народную музыку», – говорит Т.Амасян.
«Амасян выделяется своим привлекательным музыкальным вкусом. Он увлекается армянскими, скандинавскими и индийскими мотивами, но, вместе с тем, он глубоко изучил и классическую музыку. Именно Амасян говорил, что для перспективного джазового пианиста предпочтительнее вместо джазового стиля Бибоп играть произведения Баха или Шопена», – пишет The Guardian.
Газета указывает, что Тигран Амасян родился во втором по величине городе Армении – Гюмри. Любовь к музыке у него сформировался, когда он начал слушать отцовские сборники рок-музыки. Еще в раннем возрасте он безошибочно мог напеть многие песни из репертуара таких групп, как Led Zeppelin, The Beatles, Queen, Black Sabbath, Deep Purple. «Надо отдать должное Советскому Союзу за правильную систему классического музыкального образования. У всех в доме было пианино, независимо от того, были они музыканты или нет», – вспоминает Амасян.
В возрасте 9 лет Амасян пробует силы в джазе и даже становится участником одной из местных групп. В это время Амасян и начинает импровизировать в стиле Бибоп, обогащая его армянскими народными мотивами.
«Идея заключалась в том, чтобы народные мотивы переливались в джазовые импровизации. Первые мои попытки были неудачными. Проблема в том, что народная музыка имеет ладовое строение и не подчиняется изменениям. Это было сложно», – рассказывает музыкант.
Газета указывает, что немногие армянские джазмены предпринимали такие попытки. Амасяна вдохновили произведения композиторов Арно Бабаджаняна и Авета Тертеряна.
Тигран Амасян с 16 лет живет в штате Калифорния, однако минувший год музыкант в основном провел в Армении, где еще больше углубился в изучение народной музыки.
«Народная музыка является первичной формой выражения. В современном мире музыканты должны быть особыми, исключительными. Однако в то время музыкантами были все. Любое действие и любая церемония сопровождались музыкой. Женщины изготавливали масло, и каждое их движение сопровождалось народной песней. Ты слышишь песни, которые и сейчас поются в селах Армении, и тебя охватывает гармония. Это замечательно, как будто присутствуешь при рождении народной музыки», – отметил Амасян.