Նախագահ Ս. Սարգսյանը մասնակցել է ամերիկյան վավերագրական ֆիլմերի կինոփառատոնի բացման արարողությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Մոսկվա» կինոթատրոնում ներկա է գտնվել «Երիտասարդների ներուժը» խորագրով ամերիկյան վավերագրական ֆիլմերի կինոփառատոնի բացման արարողությանը:  Այս մասին հայտնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Փառատոնը մեկնարկել է Նյու Յորքի Բրուքլին թաղամասի դպրոցներից մեկի շախմատի երիտասարդական թիմի մասին պատմող «Բրուքլինյան ամրոց» ֆիլմի պրեմիերայով, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես է շախմատի նկատմամբ սերն օգնում երեխաներին հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և ամրապնդում սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը՝ այն մտայնությամբ, որ եթե նրանք կարող են տիրապետել աշխարհի այս ամենադժվար խաղին, ապա կյանքում կարող են հասնել ավելիին:
Միջոցառումը համատեղ կազմակերպել են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը և Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը:
Մինչ ֆիլմի ցուցադրումը Հանրապետության Նախագահը «Մոսկվա» կինոթատրոնի «Կարմիր» դահլիճում դիտել է բեմի վրա ընթացող շախմատի մրցաշարի ավարտական մասը: Միաժամանակյա խաղին երեխաների հետ մասնակցել են Հայաստանի շախմատի ազգային հավաքականի անդամներ:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Իմ ոգեշնչման աղբյուրն իմ ուսուցիչն է» թեմայով շարադրության մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:

Президент Армении С. Саргсян присутствовал на открытия кинофестиваля «Потенциал молодежи»
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на церемонии открытия в ереванском кинотеатре «Москва» фестиваля американских документальных фильмов под девизом «Потенциал молодежи».
Как сообщает пресс-служба президента РА, фестиваль стартовал с премьеры фильма «Бруклинская крепость», повествующего о молодежной шахматной команде одной из школ нью-йоркского района Бруклин. Фильм рассказывает о том, как шахматы помогают молодым преодолевать все трудности и укрепляют веру в собственные силы.
Согласно информации, до начала показа глава государства посмотрел заключительную часть шахматного турнира, проходящего в «Красном зале» кинотеатра «Москва». В одновременной игре с детьми участвовали члены сборной Армении по шахматам.
В рамках мероприятия состоялось также награждение победителей конкурса школьных сочинений на тему «Мой учитель – источник моего вдохновения».
Отмечается, что мероприятие организованно посольством США в Армении совместно с Центром креативных технологий «Тумо».