Քենիքոթ. «Որբերի գորգը» ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության դեպքերը, իսկ ԱՄՆ կառավարությունը չի ցանկանում շոշափել այդ թեման
Մինչև մի քանի շաբաթ առաջ հայ փաստաբանները հույս ունեին, որ գորգը, որը գտնվում է Սպիտակ տան պահեստում գրեթե 20 տարի, ցուցադրության կհանվի Սմիթսոնի թանգարանում: Այս մասին գրում է «pri.org»-ը:
Սակայն հույսերը ի չիք դարձան, երբ Սպիտակ Տունը հայտարարեց, որ այն այս անգամ չի տրամադրի: Խնդիրն այն է, որ գորգը սովորական գորգ չէ:
Հայոց ցեղասապանությունից հետո, որի ժամանակ մահացան 1.5 միլիոն հայեր, շատ երեխաներ որբ դարձան: ԱՄՆ կառավարությունն այդ երեխաներին տեղափոխելու և մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու արշավ սկսեց:
1925 թվականին, մի խումբ երեխաներ տեղափոխվեցին Ղազիր՝ ներկայիս Լիբանան: Այստեղ երեխաները գորգ են գործել, որը հիմա հայտնի է որպես «որբերի գորգ» և այն նվիրել են նախագահ Քելվին Քուլիջին՝ ի նշան երախտագիտության:
«Washington Post» պարբերականի մշակութային մեկնաբան Ֆիլիպ Քենիքոթը նշել է, որ գորգն այնքան մասնագիտորեն է գործված, որ դժվար է ասել, որ դա երեխաների ձեռքի աշխատանք է:
«Սա մեծ և գեղեցիկ գորգ է: Գորգի վրա պատկերված են կենդանիներ, այն կարծես Եդեմի այգի է հիշեցնում»,-նշել է վերջինս:
Քենիքոթը նշում է, որ Քոիլիջը երբ լքել է Սպիտակ Տունը, գորգը իր հետ տարել է: Այն Քուլիջի ընտանիքի մոտ է մնացել մինչև 1970-ականները, իսկ 1980-ին այն հետ է վերադարձվել Սպիտակ Տուն, որտեղ այն պահվել է պահեստում:
Շատ քիչ մարդիկ են տեսել գորգը: Նրանց թվում եղել է մի կին, ով տեսել է Սպիտակ Տանը գորգի նկարը և նշել էր, որ այդ գորգը գործել է նաև իր մայրը:1995-ին նա Քլինթոնի վարչակազմից թույլտվություն էր ստացել այն տեսնելու համար:
Դոկտոր Հակոբ Մարտին Դերանյանը վերջերս գիրք է հրապարակել` «Նախագահ Քելվին Քուլիջը և հայ որբերի գորգը» վերնագրով և Սմիթսոնյան թանգարանում դեկտեմբերի 16-ին տեղի էր ունենալու գրքի շնորհանդեսը: Սմիթսոնյան թանգարանը խնդրել էր Սպիտակ տանը տրամադրել գորգը, սակայն խնդրանքը մերժվել էր:
Քենիքոթը նշել է, որ «որբերի գորգ» ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության մասին և սա քաղաքական զգայուն թեմա է:
«ԱՄՆ կառավարությունը չի ցանկանում անգամ շոշափել ցեղասպանության թեման: Սա բազմամյա քաղաքական բանավեճի թեմա է: Սա շատ նուրբ հարց է»,-նշել է վերջինս:
Թուրքիայի կառավարությունը չի ցանկանում Օսմանյան կայսրութան՝ հայերի հանդեպ իրականցված գործողությունները ցեղասպանություն որակել: Իսկ ԱՄՆ-ն էլ իր հերթին չի ցանկանում նեղացնել Թուրքիայի կառավարությանը՝ ներկա պահին այդ թեման շոշափելով:

Белый дом провалил выставку «Ковра сирот» в ходе презентации книги о Геноциде армян. США не желают обидеть Турцию
Белый дом не оправдал надежд и в итоге отказался предоставлять для выставки в музее Смитсоновского института уникальный ковер, сотканный в начале 20 века спасшимися от Геноцида в Оманской империи армянскими сиротами в благодарность 30-му президенту США Джону Калвину Кулиджу. Об этом говорится в статье культурного обозревателя влиятельной американской газеты «The Washington Post» Филипа Кеникота.
Обозреватель напоминает события той страшной эпохи, когда в Османской империи были убиты 1,5 млн. человек, часть была вынуждена покинуть свои дома, когда тысячи детей оказались сиротами. Американцы в те дни помогали переместить и обустроить сирот, которые, поселившись в Ливане, в 1920-х гг. соткали этот необычный ковер в знак благодарности Соединенным Штатам за оказанную во время Геноцида гуманитарную помощь.
Обратившись к истории появления «Ковра сирот», американский журналист не скрывает восхищения ручной работой, не уступающей по качеству мастерству взрослых. «Это большой и красивый ковер, на котором изображены животные. Он, кажется, напоминает сады Эдема», – отмечает обозреватель, указывая и на то обстоятельство, что Кулидж, покидая Белый дом, забрал ковер с собой и он хранился у его семьи вплоть до 1980г. Тогда же ковер вернули в Белый дом, где он теперь и хранится.
Согласно материалу, очень мало людей видели этот раритет, а недавно доктор Акоп Мартин Деранян издал книгу «Ковер президента Калвина Кулиджа и армянских сирот», презентация которой и должна была состояться в музее Смитсоновского института 16 декабря с.г. Именно поэтому музей обратился к Белому дому с просьбой предоставить ковер для экспозиции во время презентации книги, но в итоге получил отказ.
По словам Ф. Кеникота, «Ковер сирот» представляет Геноцид армян и поэтому это чувствительная политическая тема.
«Правительство США даже не желает коснуться темы Геноцида. Это тема многолетних политических споров, очень деликатный вопрос», – пишет американский журналист, отмечая, что Турция отказывается признавать Геноцид армян, а Вашингтон не желает на данный момент обидеть турецкое правительство, обратившись к этой теме.