ՀՀ Նախագահն ընդունել է Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի և Բալկանյան երկրների աթլետիկայի ֆեդերացիաների ասոցիացիայի ղեկավարության
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի և Բալկանյան երկրների աթլետիկայի ֆեդերացիաների ասոցիացիայի (ԲԵԱՖԱ) ղեկավարությանը՝ Աթլետիկայի ֆեդերացիաների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ, լեգենդար մարզիկ Սերգեյ Բուբկայի գլխավորությամբ, տեղեկանում ենք երկրի ղեկավարի պաշտոնական կայքից:
Հանդիպման մասնակիցները ասոցիացիայի անդամ երկրների ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող մի շարք անվանի մարզիկների հետ Հայաստան են ժամանել ս.թ. հոկտեմբերի 27-30-ը մասնակցելու Բալկանյան երկրների ասոցիացիայի կազմում ընդգրկված ֆեդերացիաների մարզական արդյունքների տարեվերջյան ամփոփմանը: Հայաստանը հիշյալ ասոցիացիայի անդամ է դարձել 2012 թվականից և հյուրերի հավաստմամբ, արդեն իսկ որոշակի առաջընթաց է արձանագրել աթլետիկայի զարգացման ուղղությամբ, ինչը հիմք է դարձել ԲԵԱՖԱ-ի տարեկան ամփոփիչ միջոցառումը Երևանում անցկացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է տարբեր երկրներից ժամանած հյուրերին՝ ընդգծելով հատկապես երիտասարդ սերնդի համար անվանի մարզիկների հետ շփվելու կարևորությունը, մարզաձևի զարգացման ուղղությամբ նրանց կողմից իրականացվող միջոցառումները, որոնք խրախուսում են երիտասարդներին:
Հանդիպմանը Սերգեյ Բուբկան և աթլետիկայի ֆեդերացիաների ղեկավարները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են Բալկանյան երկրների աթլետիկայի ֆեդերացիաների ասոցիացիայի գործունեությունն ու առաջիկա ծրագրերը: Նրանք պատրաստակամություն են հայտնել Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի հետ շարունակել աջակցությունը Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիային՝ այդ մարզաձևի զարգացումը Հայաստանում հնարավորինս խթանելու նպատակով: Հյուրերը կարևորել և բարձր են գնահատել նաև մարզաձևի նկատմամբ Հայաստանում զգալի հոգածությունն ու ուշադրությունը, ինչը, նրանց համոզմամբ, աթլետիկայի զարգացման կարևոր գրավականներից է:

Президент Серж Саргсян принял делегацию спортсменов во главе с легендарным легкоатлетом Сергеем Бубкой
16:29 29/10/2013
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял делегацию руководителей Международной федерации атлетики и Ассоциации балканских федераций атлетики (АБФА) во главе с легендарным спортсменом, вице-председателем Международной ассоциации легкоатлетических федераций (IAAF) Сергеем Бубкой.
Как сообщает официальный сайт главы государства, участники встречи прибыли в Армению вместе с представителями стран-членов ассоциации и другими всемирно известными спортсменами для участия в предстоящем 27-30 октября подведении спортивных итогов федераций, включенных в состав Ассоциации балканских федераций атлетики.
Армения является членом ассоциации с 2012 года и, по заверению гостей, уже зарегистрировала прогресс в деле развития атлетики, что стало поводом для проведения ежегодного мероприятия Ассоциации балканских федераций атлетики в Ереване.
Серж Саргсян приветствовал гостей, прибывших в Армению из разных стран, подчеркнув важность общения с именитыми спортсменами, а также мероприятий, осуществляемых ими и нацеленных на развитие этого вида спорта.
В ходе встречи Сергей Бубка и глава федераций атлетики представили президенту деятельность и дальнейшие планы Ассоциации балканских федераций атлетики. Кроме того, они выразили готовность продолжить с Международной федерацией атлетики оказывать содействие Федерации атлетики Армении с целью способствовать развитию этого вида спорта в Армении.