Անրի Ռենո. Բանակցային գործընթացին ԼՂ մասնակցության մասին եռանախագահությունը մտածում է
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը` որպես միջնորդական առաքելություն, առաջարկում է տարբեր մոտեցումներ, իսկ վերջնական որոշում կայացնողը Հայաստանն ու Ադրբեջանն են, որոնց կողմից էլ համապատասխան որոշում պետք է լինի: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն:
«Ես ուզում եմ հավատացած լինել, որ երկու երկրներում ընտրական արշավներն ավարտվել են, գուցե նոր հնարավորություններ ընձեռվեն նոր առաջարկների համար: Խնդիրը մեծապես ազդում է տարածաշրջանի վրա, խոչընդոտում զարգացման գործընթացներին»,- ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացը երեք պետություններ են ստանձնել` ամենակատարյալ, փախհամաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա: «Եթե անգամ կան շատ դժվարություններ, դրանք միշտ չէ, որ կախված են առաքելությունից»,- ասաց Ռենոն:
Հարցին` անհրաժեշտություն չե՞ք տեսնում, որ Արցախը վերադառնա բանակցային սեղանին, Անրի Ռենոն պատասխանեց. «Բանակցային գործընթացին ԼՂ մասնակցության մասին ևս եռանախագահությունը մտածում է: Բանակցային գործընթացին մասնակից կողմերը երևի թե իրենք կորոշեն, թե երբ կլինի պատեհ առիթը, երբ ԼՂ-ն պիտի մասնակից դառնա բանակցային գործընթացին: Ձեռք կառնվեն բոլոր հնարավոր միջոցները, որ ԼՂ հակամարտության շուրջ բանակցությունները հասնեն տրամաբանական ավարտին»:
Դեսպանը չի պատկերացնում կապը` Ասոցացման համաձայնագրի և ԼՂ հակամարտության կարգավորման: «ԼՂ հակամարտության կարգավորումը ստանձնել է ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, ի դեպ` Եվրոպայի անմիջական հովանավորության ներքո»,- ասաց Անրի Ռենոն:

Анри Рено: Сопредседатели МГ ОБСЕ думают над участием НКР в переговорном процессе
Минская группа ОБСЕ, взявшая на себя посредническую миссию, предлагает различные подходы в вопросе урегулирования карабахского конфликта, однако окончательное решение должны принять Армения и Азербайджан. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил посол Франции в Армении Анри Рено.
«Хочется верить, что в обеих странах после завершившихся выборных кампаний появятся новые возможности для новых предложений. Проблема оказывает серьезное воздействие на регион, препятствует развитию», – сказал посол.
По его словам, за переговорный процесс вокруг урегулирования карабахского конфликта на основе взаимосогласованных принципов взялись три государства. «Если даже существует множество трудностей, то их преодоление не всегда зависит от миссии», – отметил Рено.
В ответ на вопрос о том, не видит ли он необходимости в возвращении Нагорно-Карабахской Республики за стол переговоров, Анри Рено заявил: «Сопредседатели думают и над участием НКР в переговорном процессе. Участники переговорного процесса, наверное, сами должны решить, когда представится удобный случай для того, чтобы НКР стала участником переговоров. Будут предприняты все возможные меры для доведения переговоров вокруг карабахского конфликта до логического завершения».
При этом посол Франции в Армении заявил, что он не видит связи между Соглашением об ассоциации и урегулированием карабахского конфликта. «За урегулирование карабахского конфликта взялась МГ ОБСЕ, кстати – при непосредственной поддержке Европы», – резюмировал Анри Рено.