Ֆրանսիայի դեսպան. Եվրամիությունը չի փակել իր դռները, այն բաց է Հայաստանի առջև
Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը ինքնիշխան Հայաստանի կայացրած սուվերեն որոշում է, որը հաշվի է առնում իր շահերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն:
«Մենք ընդունում ենք Հայաստանի կայացրած որոշումը: Սրան զուգահեռ գիտեմ, տեղյակ եմ, ասվել է, որ Հայաստանի ամենաբարձր մակարդակի իշխանությունները, միշտ էլ ցանկություն են հայտնել շարունակել հարաբերությունները Եվրամիության ամենատարբեր ատյանների հետ` այնքանով, որքանով դա համապատասխանում է ր կայացրած որոշումանը»,- ասաց դեսպանը:
Նա նշեց, որ Եվրամիությունը կշարունակի զարգացնել և խորացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները հնարավոր սահմաններում. «Իշխանությունները ցանկություն են հայտնում բոլոր ոլորտներում և բոլոր ձևաչափերում շարունակել իրենց գործակցությունը ԵՄ-ի հետ: Եվրամիությունը չի փակել իր դռները, այն բաց է Հայաստանի առջև: Մաքսային միության անդամակցությունն իր մեջ չի ներառում ամենատարբեր այլ որոտներ` կառավարման, արդարադատության համակարգ և այլն, դրանք չեն տնում Մաքսային միության անմիջական իրավասությունների կամ իշխանության ներքո: Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, ապա այն նախ քաղաքական կառույց է, դրա բաղադրիչ Արևելյան գործընկությունը ևս շարունակելու է պահպանել իր քաղաքական շեշտադրումները»:
Դեսպանը հայտնեց, որ ծանոթ չէ տեղեկատվությանն այն մասին, որ Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը կայացրել է Ռուսաստանի ճնշման հետևանքով:

«Евросоюз не закрывал двери перед Арменией». Заявление посла Франции Анри Рено
Решение о вступлении в Таможенный союз является суверенным решением суверенной Армении, которое было принято с учетом ее интересов. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Анри Рено.
«Мы признаем решение Армении. Вместе с тем, я знаю, что высшее руководство Армении выразило желание продолжить отношения с самыми различными инстанциями Евросоюза, настолько, насколько это соответствует принятому ею решению», – подчеркнул посол.
По словам дипломата, ЕС продолжит развивать и углублять отношения с Арменией во всех возможных сегментах. «Власти выражают желание продолжить партнерство с ЕС во всех сфераз и форматах. ЕС не закрывал свои двери, они открыты перед Арменией. Вступление Армении в Таможенный союз не предполагает и другие сферы – сферу управления, систему правосудия и т.д. Все это не входит в непосредственную компетенцию Таможенного союза. Что касается ЕС, то это политическая структура, а программа „Восточное партнерство”, как его составная часть, также продолжит сохранять свои политические акцентировки», - отметил Рено.
Анри Рено добавил, что не владеет информацией о том, что Армения приняла решение о вступлении в Таможенный союз под давлением России.