ԱՀԿ. Սիրիայում գրանցվել է պոլիոմելիթի բռնկում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Սիրիայում վերջին 14 տարում առաջին անգամ արձանագրել է անդամալուծության 22 դեպք. 10-ի պարագայում խոսքը գնում է պոլիոմելիթի մասին, իսկ այս պահին ուսումնասիրվում է մնացած 12-ը: Վարակվածների մեծ մասը երեխաներ են:
ԱՀԿ-ի մամուլի խոսնակ Օլիվեր Ռոզենբաուերը Reuters գործակալությանը փոխանցել է, որ վարակի աղբյուրը պետք է տեղական շրջաններից մեկը լինի, և այդ պատճառով կարևոր է այն արմատախիլ անել տեղում: Ենթադրվում է, որ վարակի աղբյուրը Դեր Զոր նահանգն է:
«Մեծ է տարածաշրջանում վարակի տարածման ռիսկը»,-ասել է Ռոզենբաուերը՝ ավելացնելով, որ մարդկանց տեղաշարժերի դեպքում այն կարող է տեղափոխվել այլ վայրեր:
«Սկսվել է վարակազերկծման գործընթացը»,-եզրափակել է նա:
Նշենք, որ պոլիոմելիթը վարակիչ հիվանդություն է, որը բնորոշվում է առավելապես կենտրոնական նյարդային համակարգի ախտահարումով: Պոլիոմիելիթով հիվանդանում են հիմնականում 2-5 տարեկան երեխաները:

Всемирная организация здравоохранения подтвердила сообщения о 10 случаях заболевания полиомиелитом на территории Сирии. Это первая вспышка болезни в стране за 14 лет, пишет русская служба BBC.
Представители комитета ООН отметили, что анализы еще 12 человек изучаются. Большинство из этих 22 - младенцы и дети.
До начала гражданской войны в 2011 году около 95% сирийских детей проходили вакцинацию от полиомиелита.
Теперь же ООН оценивает количество детей, не прошедших эту процедуру, в 500 тысяч. По данным ВОЗ, вспышка пришлась на восточную мухафазу [провинцию] Дейр-эз-Зор.
Это крайне заразное заболевание передается с едой или жидкостью, контактировавшей с зараженными фекалиями.
"Конечно, это легко передающаяся болезнь, которая легко следует за миграциями населения. Отсюда и огромный риск ее распространения по всему региону", - сказал агентству «Рейтер» пресс-секретарь ВОЗ Оливер Розенбауэр в Женеве.