Վարչապետ. Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը լուրջ խթան կհանդիսանա մեր երկրում ոսկերչության զարգացման համար
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը երեկ ՀՀ կառավարության նիստերի մեծ դահլիճում ընդունել է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության անդամներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու Ոսկերչի ազգային օրվա շրջանակում անցկացվող «Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը:Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ Ոսկերչի ազգային օրվա կապակցությամբ: ՀՀ կառավարությունը, գնահատելով ոսկերիչների դերը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով հայ ոսկերիչների խնդրանք-դիմումը, հոկտեմբերի վերջին կիրակի օրը սահմանել է որպես հայ ոսկերչի մասնագիտական տոն: Դրանով իսկ ՀՀ կառավարությունը շեշտում է, թե որքան կարևոր է մեզ համար այս ոլորտը, որը համարում ենք տնտեսության զարգացման առաջնահերթություններից մեկը: Ցանկանում եմ շնորհավորել այս հիասքանչ միջոցառման բոլոր մասնակիցներին, ցանկանալ հաջող և բեղմնավոր աշխատանք:
Հայ ոսկերիչներն ունեն դարերից եկող գեղեցիկ ավանդույթներ, և դա մեր ազգային հարաբերական առավելությունն է, որը պարտավոր ենք օգտագործել: Մենք ունենք տաղանդավոր ոսկերիչներ, աշխարհահռչակ գործարարներ, ինչը վկայում է այն մասին, որ այս բնագավառում տաղանդաշատ հայ ժողովուրդը կարող է մրցակցել և հասնել լուրջ հաջողությունների: ՀՀ կառավարությունը Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության հետ ստորագրել է պայմանագիր, որով մենք հիմք ենք դրել պետություն – մասնավոր համագործակցության համար և ստանձնել փոխադարձ պարտավորություններ: ՀՀ կառավարությունն ստանձնել է ոսկերչությունը որպես գերակա ուղղություն դիտարկելու և ոլորտի զարգացման համար առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու պարտավորություն: Այդ առումով ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը լուրջ խթան կհանդիսանա մեր երկրում ոսկերչության զարգացման համար:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ի դեմս ՀՀ կառավարության դուք ունեք հուսալի գործընկեր: Պատրաստ ենք համատեղ ջանքերով ոլորտը բարձրացնել այնպիսի մակարդակի, որ հայ ժողովուրդը շարունակի հպարտանալ այն հաջողություններով, որ ունեցել ենք և պետք է ունենանք»,- ասել է Տ. Սարգսյանը:
Այնուհետև վարչապետ Սարգսյանը զրուցել է տարբեր երկրներից ժամանած հայ ոսկերիչների հետ, նրանց հետ մտքեր փոխանակել ոլորտում իրականացվող ծրագրերի, զարգացման հնարավորությունների և հեռանկարների վերաբերյալ:
«Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսն անցկացվել է հոկտեմբերի 28-ին՝ Ոսկերչի ազգային օրվան հաջորդող օրը: Ամենամյա այս ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում են ոսկերչական իրերի և ժամացույցների արտադրության հանրահայտ ընկերություններ, ոսկերիչներ, ոսկերչական զարդերի մատակարարներ Հայաստանից և ավելի քան երկու տասնյակ երկրներից։

Prime Minister Tigran Sargsyan welcomed yesterday the members of the World Congress of Armenian Jewelers at Government’s Conference Hall, who are in Armenia to attend the opening of National Jewelers’ Day-dated “Yerevan Show -2013” international jewelry exhibition, the government’s press service reported.
“On behalf of the Government of the Republic of Armenia, I congratulate you on National Jeweler’s Day. Appreciating our jewelers’ contribution to the economic development of Armenia and granting their request, the Government established that the last Sunday of October should be marked as the jewelers’ professional holiday. The Government thereby emphasizes how much it values this sector that we consider to be an economic priority. I would like to congratulate all the participants of this wonderful event, wishing them successful and fruitful work.
Armenian jewelers have centuries-long traditions. It is our comparative advantage, which we are obliged to use. We have talented jewelers, prominent businessmen, and it proves that our talented people can compete and achieve great success in this area. The Government signed an agreement with the World Congress of Armenian Jewelers to lay Thursday foundations of public-private partnership and assume mutual obligations.
The Government has undertaken to consider jewelry as a priority sector and provide the most favorable conditions for its development. In this regard, the establishment of the free economic zone will be a strong impetus for the development of the jewelry industry in our country.
Concluding my speech, I wish to assure you that you have a reliable partner in the face of the Government of Armenia. We are ready to raise jewelry to such a high level through joint effort that our people may be proud of the achievements we have had and we will have ahead.”
The Prime Minister next talked to Armenian jewelers coming from different countries, exchanging views on the ongoing projects, development opportunities and prospects.
“Yerevan Show - 2013” international jewelry exhibition was held on October 28 - the day following the National Jeweler’s Day. Participating in this exhibition are jewelry and watch producing companies, as well as jewelers, jewelry suppliers from more than two dozen countries.