Վարչապետ. Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը լուրջ խթան կհանդիսանա մեր երկրում ոսկերչության զարգացման համար
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը երեկ ՀՀ կառավարության նիստերի մեծ դահլիճում ընդունել է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության անդամներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու Ոսկերչի ազգային օրվա շրջանակում անցկացվող «Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը:Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ Ոսկերչի ազգային օրվա կապակցությամբ: ՀՀ կառավարությունը, գնահատելով ոսկերիչների դերը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով հայ ոսկերիչների խնդրանք-դիմումը, հոկտեմբերի վերջին կիրակի օրը սահմանել է որպես հայ ոսկերչի մասնագիտական տոն: Դրանով իսկ ՀՀ կառավարությունը շեշտում է, թե որքան կարևոր է մեզ համար այս ոլորտը, որը համարում ենք տնտեսության զարգացման առաջնահերթություններից մեկը: Ցանկանում եմ շնորհավորել այս հիասքանչ միջոցառման բոլոր մասնակիցներին, ցանկանալ հաջող և բեղմնավոր աշխատանք:
Հայ ոսկերիչներն ունեն դարերից եկող գեղեցիկ ավանդույթներ, և դա մեր ազգային հարաբերական առավելությունն է, որը պարտավոր ենք օգտագործել: Մենք ունենք տաղանդավոր ոսկերիչներ, աշխարհահռչակ գործարարներ, ինչը վկայում է այն մասին, որ այս բնագավառում տաղանդաշատ հայ ժողովուրդը կարող է մրցակցել և հասնել լուրջ հաջողությունների: ՀՀ կառավարությունը Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության հետ ստորագրել է պայմանագիր, որով մենք հիմք ենք դրել պետություն – մասնավոր համագործակցության համար և ստանձնել փոխադարձ պարտավորություններ: ՀՀ կառավարությունն ստանձնել է ոսկերչությունը որպես գերակա ուղղություն դիտարկելու և ոլորտի զարգացման համար առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու պարտավորություն: Այդ առումով ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը լուրջ խթան կհանդիսանա մեր երկրում ոսկերչության զարգացման համար:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ի դեմս ՀՀ կառավարության դուք ունեք հուսալի գործընկեր: Պատրաստ ենք համատեղ ջանքերով ոլորտը բարձրացնել այնպիսի մակարդակի, որ հայ ժողովուրդը շարունակի հպարտանալ այն հաջողություններով, որ ունեցել ենք և պետք է ունենանք»,- ասել է Տ. Սարգսյանը:
Այնուհետև վարչապետ Սարգսյանը զրուցել է տարբեր երկրներից ժամանած հայ ոսկերիչների հետ, նրանց հետ մտքեր փոխանակել ոլորտում իրականացվող ծրագրերի, զարգացման հնարավորությունների և հեռանկարների վերաբերյալ:
«Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսն անցկացվել է հոկտեմբերի 28-ին՝ Ոսկերչի ազգային օրվան հաջորդող օրը: Ամենամյա այս ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում են ոսկերչական իրերի և ժամացույցների արտադրության հանրահայտ ընկերություններ, ոսկերիչներ, ոսկերչական զարդերի մատակարարներ Հայաստանից և ավելի քան երկու տասնյակ երկրներից։

Тигран Саркисян: Создание свободной экономической зоны станет серьезным стимулом для развития ювелирного дела в Армении
17:00 29/10/2013
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян накануне, 28 октября, в большом зале заседаний правительства РА принял членов Всемирного союза армянских ювелиров, которые прибыли в Армению для участия в открытии международной ювелирной выставки «Ереван Шоу-2013». Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично поздравляю вас с Национальным днем ювелира. Правительство РА, высоко оценивая роль ювелиров в деле развития экономики Армении, а также учитывая просьбу-обращение армянских ювелиров, установило последнее воскресенье октября в качестве профессионального праздника ювелиров. Тем самым правительство Армении акцентирует, насколько важна для нас эта сфера, которую мы считаем одним из приоритетов развития экономики. Хочу поздравить всех участников этого замечательного мероприятия и пожелать успешной и плодотворной работы.
У армянских ювелиров есть идущие из глубины веков прекрасные традиции, и это является нашим относительным национальным преимуществом, которое мы обязаны использовать. У нас есть талантливые ювелиры, всемирно известные бизнесмены, что свидетельствует о том, что в этой сфере талантливый армянский народ может конкурировать и достигать серьезных успехов. Правительство Армении подписало со Всемирным союзом армянских ювелиров договор, которым мы заложили основу для сотрудничества государство-частный сектор и приняли взаимные обязательства.
Правительство приняло обязательство рассматривать ювелирное дело в качестве приоритетного направления и создавать для развития сферы максимально благоприятные условия. В этом плане создание свободной экономической зоны станет серьезным стимулом для развития ювелирного дела в нашей стране.
Заканчивая свою речь, хочу заверить, что в лице правительства Армении у вас есть надежный партнер. Мы готовы совместными усилиями поднять сферу на такой уровень, чтобы армянский народ продолжил гордиться теми успехами, которые у нас были и должны быть».
Затем Тигран Саркисян побеседовал с прибывшими из различных стран армянскими ювелирами, обменялся с ними мнениями об осуществляемых в сфере программах, возможностях и перспективах развития.
Международная ювелирная выставка «Ереван Шоу-2013» была проведена 28 октября, на следующий день после Национального дня ювелира. В этой ежегодной выставке в этом году участвуют общеизвестные производители ювелирных изделий и часов, ювелиры, поставщики ювелирных украшений из Армении и более двух десятков стран.