Իրանի ՊՆ. Ռուսաստանը S 300-ի վաճառքի հարցով պետք է հավատարիմ մնա ստանձնած պարտավորություններին
«S 300 հակահրթիռային համակարգի վաճառքի մասին Իրանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված պայմանագիրը պետք է Մոսկվայի կողմից կատարվի»,-այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանը:
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով S 300 հրթիռային համակարգի վաճառքի առնչությամբ Մոսկվայի և Թեհրանի միջև առկա խնդրին, մասնավորապես նշել է. «Մենք համոզված ենք, որ S 300 համակարգի վաճառքի մասին պայմանագիրը պետք է Մոսկվայի կողմից ի կատար ածվի:
Ռուսական կողմը Իրանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցի արդյունքում ձեռնպահ մնաց կատարել պայմանագիրը, սակայն պետք է ընդգծել, որ Թեհրանի և Մոսկվայի միջև S 300-ի վաճառքի մասին պայմանագիրը ստորագրվել է մինչև ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևի ընդունումը, հետևաբար Մոսկվան պետք է հավատարիմ մնա դրան (պայմանագրին)»:
Իրանական աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ վերջերս S 300 հակահրթիռային համակարգի առնչությամբ բանակցություններ անցկացնելու նպատակով Իրան են մեկնել ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Նշենք, որ ԻԻՀ և ՌԴ միջև S 300 հրթիռային համակարգերի վաճառքի մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 2007 թվականին, համաձայն որի՝ Ռուսաստանը Իրանին պետք է հանձներ շուրջ 800 միլիոն դոլլար արժողությամբ հակաօդային պաշտպանության այդ համակարգի 5 բաղադրամասերը. Սակայն Մոսկվան Արևմուտքի գործադրած ճնշումների պատճառով հրաժարվեց դրանք տրամադրել Իրանին:
Թեհրանը S 300» հրթիռային համակարգի հանձնման պայմանագրի բեկանման հարցով 4 միլիարդ դոլլար հատուցում ստանալու պահանջով Ռուսաստանի սպառազինության ու ռազմարդյունաբերության արտահանման ու ներկրման պետական «Ռուս Օբորոն Էքսպորտ» ընկերության դեմ բողոքի հայց ներկայացրեց Շվեյցարիայում գտնվող միջազգային դատարան:

Минобороны Ирана: Россия должна оставаться верной взятым на себя обязательствам в вопросе поставок комплексов S 300
Москва должна выполнить подписанный между Ираном и Россией договор о поставках противоракетных комплексов S 300. Как передает иранское официальное информагентство «ИРНА», об этом заявил министр обороны и поддержки ВС ИРИ Хосейн Дехган.
Глава оборонного ведомства Ирана, обратившись в ходе встречи с журналистами к ситуации с поставками S 300, в частности, сказал: «Мы уверены, что Москва должна выполнить договор о поставках комплексов S 300.
Российская сторона в результате примененных в отношении Ирана санкций воздержалась от реализации контракта, однако следует подчеркнуть, что договор между Москвой и Тегераном о поставках S 300 был подписан задолго до принятия резолюции Совбеза ООН, соответственно Москва должна оставаться верной ей (договору)».
Как указывает иранский источник, ранее для проведения переговоров касательно поставок комплексов S 300 в Иран прибыли высокопоставленные российские чиновники.
Отметим, договор о поставках высокотехнологичных противоракетных комплексов S 300 был подписан между ИРИ и РФ в 2007 году, согласно этому договору Россия должна была поставить в Иран 5 дивизионов ЗРК С-300-ПМУ1 на сумму 800 миллионов долларов. Однако Москва из-за давления Запада отказалась поставлять их Ирану.
Тегеран из-за срыва договора о поставках S 300 подал иск к ОАО «Рособоронэкспорт» в международный Третейский суд Женевы на сумму почти в 4 миллиарда долларов.