«Մարգվելաշվիլիի հաղթանակը նոր հնարավորություններ կստեղծի հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացման համար»
Վրաստանում կայացած նախագահական ընտրություննում Վրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կոալիցիայի ներկայացուցիչ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի հաղթանակը նոր հնարավորություններ կստեղծի հայ-վրացական հարաբերություննների հետագա զարգացման համար: Անդրադառնալով Վրաստանում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքներին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Խնդիրն այն է, որ Միխեյիլ Սաակաշվիիլիի օրոք Վրաստանը պատկանում էր այն երկրների շարքին, որոնց արտաքին քաղաքականությանը իրենց կողմից չէր որոշվում: Վրաստանի մայրաքաղաքը ոչ թե Թբիլիսին էր, այլ Վաշինգտոնը: Իսկ Վաշինգտոնը ունի այլ քաղաքական առաջնահերթություններ: Լավ թե` վատ, դա էկան չէ: Կարևոր այն է, որ դրանք այլ էին: Այս պայմաններում Վրաստանի հետ խոսելը համարյա անիմաստ էր: Գրեթե բոլոր հարցերի վերաբերյալ պետք էր խոսել ոչ թե Վրաստանի, այլ ինչ-որ այլ ուժերի հետ: Այս առումով Հայաստանի հնարավորությունները բավական սուղ էին: Վրաստանի հնարավորությունները նույնպես սուղ էին, որովհետև նրա առաջնահերթություններին փոխարինում էին այլ երկրների առաջնահերթություները»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:
«Պետք էր լինել հակառուսական և Վրաստանը այդպիսին դարձավ` արդյունքում կորցնելով տարածքներ: Դրա պատճառն այն էր, որ նրա քաղաքականությունը չէր որոշվում Թիբլիսիում: Եթե այն որոշվեր այդտեղ, ապա բոլորովին այլ կլիներ: Ներկայումս Սաակաշվիիլիի իշխանություններից հեռացնելուց հետո, Վրաստանի համար առաջացել է արտաքին քաղաքականությունը սեփական շահերով պայմանավորելու որոշակի հնարավորություն: Այս, հնարավորությունները, իհարկե, մեծ չեն: Սակայն այս հնարավորությունները ի հայտ են եկել և Վրաստանը սկսել է փոխել իր քաղաքականությունը: Սա, իր հերթին Հայաստանի, հայ-վրացական հարաբերությունների համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում:
Բանախոսը նշեց, որ Վրաստանի իշխանությունների համար կարևորագույն հարցերից մեկը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է, և այս տեսանկյունից Հայաստանը կարող է որոշ հարցերում ստանձնել միջնորդի դեր:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 27-ին Վրաստանում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ է տարել Վրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կոալիցիայի ներկայացուցիչ Գեորգի Մարգվելաշվիլին` ստանալով ընտրողների ձայների 62,11 տոկոսը:

Победа Маргвелашвили на выборах создаст новые возможности для развития армяно-грузинских отношений. Комментарий политолога
Победа представителя правящей коалиции «Грузинская мечта» Георгия Маргвелашвили на состоявшихся президентских выборах создаст новые возможности для дальнейшего развития армяно-грузинских отношений. Об этом заявил на встрече с журналистами политолог Александр Искандарян, комментируя результаты президентских выборов в Грузии.
«Дело в том, что в годы президентства Михаила Саакашвили Грузия относилась к числу стран, внешнюю политику которых определяли не они. Столица Грузии не Тбилиси, а Вашингтон, у которого другие политические приоритеты. Плохие или хорошие – неважно. Важно то, что они отличаются. В этих условиях почти бессмысленно говорить с Тбилиси. Вокруг почти всех вопросов нужно было говорить не с Грузией, а с представителями других сил. В этом плане возможности Армении были довольно ограниченными. Ограниченными были и возможности Грузии, поскольку приоритеты этой страны заменялись приоритетами других стран»,– подчеркнул политолог.
«Нужно было вести антироссийскую политику – Грузия стала вести, потеряв в результате этого территории. Причина этого в том, что политика этой страны определялась не в Тбилиси. Если бы она определялась там, дела бы обстояли совершенно иначе. Сейчас, после свержения власти Саакашвили, у Грузии появилась определенная возможность обуславливать внешнюю политику своими интересами. Эти возможности, конечно, невелики. Однако они появились, и Грузия стала менять свою политику. Это уже создает новые возможности для Армении и армяно-грузинских отношений», – отметил он.
Одним из важных вопросов для грузинских властей, как считает Александр Искандарян, является нормализация отношений с Россией и в этом плане Армения может получить роль посредника в некоторых вопросах.
Напомним, Георгий Маргвелашвили от правящей коалиции «Грузинская мечта» победил на президентских выборах Грузии с 62,11% голосов избирателей. На второе место вышел кандидат от партии президента Михаила Саакашвили «Единое Национальное движение» Давид Бакрадзе с 21,73% голосов. На третьем месте – Нино Бурджанадзе, лидер партии «Демократическое движение – Единая Грузия», за которую проголосовали 10,18% избирателей.