«Ցեղասպանությունից հետո Թուրքիան վերադարձրել է որոշ եկեղեցական իրեր. մենք պահանջում ենք մնացածը»
«Սա Թուրքիայի կառավարության կողմից 1920-ական թվականներին Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ թալանված եկեղեցական որոշ իրերի հանձնման մասին տարօրինակ պատմությունն է:
Ըստ փաստաբան Լյուդվիգ Կույումջյանի «Հայ համայնքային անցուդարձեր. 1927-1950 թթ.» գրքի, որը հրատարակվել է Ստամբուլում 1950 թվականին` Թուրքիայի կառավարությունը Հայոց պատրիարքարանին էր վերադարձրել եկեղեցական իրերով լի 64 մեծ արկղ: Կույումջյանը եղել է Պատրիարքարանի ֆինանսական հանձնախմբի անդամ:
Վերադարձված առարկաների թվում էին` «սաղավարտներ զարդարված ադամանդյա քարերով և մարգարիտներով, բուրվառներ, քշոցներ, եպիսկոպոսական-քահանայական թանկագին զգեստներ, շապիկներ, բոլորն էլ ոսկեթել հյուսված և զարդարված արծաթյա խաչերով, որոնց մեջ գտնվում էր նաև Աբուշեխ եկեղեցու պատարագի գոտին՝ երկու ոսկյա ձեռքերով ամրացված և վրայի ձեռքը զմրուխտե, հակինթե և ադամանդյա թանկագին քարերով ագուցված», 72 գորգ, որոնք պատկանել են Կեսարիայի Սուրբ Կարապետ վանքին, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն և Թալասի ու այլ գավառների եկեղեցիներին, ինչպես նաև մասունքներ ոսկյա տուփերի մեջ` ծածկված թանկարժեք քարերով: Մի արկղում եղել է Կոմիտաս վարդապետի զգեստները, նրա ոսկե ինքնահոս գրիչը և ծիսական արարողությունների դաշնավորված երաժշտական նրա արժեքավոր ձեռագրերը: Գևորգ արքեպիսկոպոս Արսլանյանը առաջին տեղապահության շրջանում ստորագրել է ստացագիր այդ առարկաներն իր կողմից ընդունելու մասին և ավագ քահանա Տրդատ Բոյաջյանին նշանակել է որպես դրանց հսկիչ:
Վերադարձված իրերի ցուցակը, որ նախապատրաստվել էր Պատրիարքարանի կողմից, ներառում էր «մագաղաթյա ձեռագրեր և հին գրքեր: Համաձայն հնությունների մասին օրենքի՝ գրքերը հանձնվել էին Ստամբուլի թանգարանին»:
Այս բացահայտումներն առաջացնում են մի շարք կարևոր հարցեր: Ի՞նչ եղան եկեղեցուն վերադարձված իրերը: Մեր հետաքննությունը ցույց է տալիս, որ այդ առարկաներից ոչ մեկն էլ այժմ չի գտնվում Հայոց պատրիարքարանի պահպանության ներքո: Դրանցից մի քանիսը հանձնվել էին հայ հոգևորականներին, մի մասն էլ ուղարկվել էր Էջմիածին: Ճնշող մեծամասնությունը, սակայն, պարզապես անհետացել է մի քանի տասնամյակ առաջ, հավանաբար գողացվել և վաճառվել է:
Իր գրքում պարոն Կույումջյանը պատմում է, որ 1920-ականների վերջին, Պատրիարքարանի վարչության ատենապետը` դատավոր Հարություն Մոսդիչյանը, հայտնել է ֆինանսական հանձնախմբին, որ նա լուրջ ապացույցներ ունի, որ վերադարձված արծաթե կտորներից մի քանիսը վաճառվել են Ստամբուլի ոսկերչական շուկայում: Մոսդիչյանը մեծապատիվ անձնավորություն էր, որը կարևոր պաշտոններ էր զբաղեցրել Թուրքիայի կառավարությունում: Ֆինանսական հանձնախումբն անմիջապես կնքել է այն սենյակը, որտեղ պահվում էին վերադարձված առարկաները: Հաջորդ օրը, արք. Արսլանյանը կոտրել է կնիքը և բաց թողել պահեստավորման սենյակի դուռը: Այնուհետև արքեպիսկոպոսը հեռացրել է հանձնախմբի անդամներին:
Հատուկ հետաքննչական հանձնախումբը, այդ թվում՝ պարոն Կույումջյանը, անցկացրել է մարակրկիտ որոնում և իր արդյունքները փոխանցել Ընդհանուր ժողովին: Վերջինս մեղադրել է ոչ միայն Մոսդիչյանին, այլ նաև արք. Արսլանյանին՝ վերադարձված եկեղեցական իրերի առնչությամբ իրավախախտումներ կատարելու համար: Արք. Արսլանյանն իր հերթին մեղադրել է պատրիարք Մեսրոպ Նարոյանին` որպես պատասխանատու կորած իրերի համար: Հետո, երբ պատրիարք Նարոյանը հանձնախումբ է ստեղծել մնացած եկեղեցական իրերի ցուցակը թարմացնելու համար, պարզել է, որ գրեթե ոչինչ չի մնացել 64 արկղերի պարունակությունից, որոնք Պատրիարքարանն ստացել էր ավելի վաղ:
Իր գրքում Կույումջյանը մեկ այլ տարօրինակ պատմություն է պատմում Թուրքիայի կառավարության կողմից Պատրիարքարանին հանձնված գորգերի մասին: 1924 թվականի մարտի 8-ին, երկու թուրք՝ Կեսարիայի մոլա Խալիլի որդի Հաջի Իսմայիլը և Մեհմեդը Թալասից, գրավոր պահանջագիր են ներկայացրել արք. Արսլանյանին, պնդելով, որ գորգերից ինը հատը կապ չունեն Հայոց եկեղեցու հետ և պետք է վերադարձվեն իրենց: Երբ Պատրիարքարանը մերժել է նրանց պահանջը, թուրքերը դատական հայց են ներկայացրել արք. Արսլանյանի դեմ՝ պնդելով, որ ինը գորգերի արժեքը կազմում է օսմանյան 1975 կտոր ոսկի:
1924 թվականի հունիսի 26-ին, փաստաբան Կույումջյանը պաշտպանել է Պատրիարքարանի շահերը դատարանում: Զարմանալիորեն Պատրիարքարանը համաձայնել է բավարարել հայցը` երկու թուրքերին վճարելով 500 կտոր ոսկի: Մի քանի տարի անց, երբ պարոն Կույումջյանը հետաքրքրվել է այդ գորգերի տնօրինման մասին, նրան ասել են, որ Պատրիարքարանում նման գորգեր չկան:
Թուրքիայի կառավարության կողմից եկեղեցական իրերի վերադարձի մասին այս նոր ձեռքբերված տեղեկության լույսի ներքո, Հայոց պատրիարքարանը պետք է այժմ մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնի իր արխիվներում՝ կորած առարկաների մասին իր գրառումները վերանայելու համար:
Առավել կարևոր է, որ Թուրքիայի կառավարությունը 64 արկղ վերադարձնելով, փաստացի ընդունել էր, որ Ցեղասպանության ժամանակ գողացել է Հայոց եկեղեցու ունեցվածքը: Դատական հայց պետք է ներկայացվի ոչ միայն Ստամբուլի թանգարանի դեմ՝ 1920-ական թվականներին հին գրքերը ապօրինի ձևով ստանալու համար, այլև ողջ Թուրքիայի թանգարանների և գրադարանների դեմ, որպեսզի Հայոց պատրիարքարանին վերադարձվեն հազարավոր հայկական եկեղեցիներից թալանված մեծաքանակ կրոնական իրերը»:

Turkey Returned Some Church Effects After the Genocide: We Demand the Rest
This is the amazing tale of the Turkish government handing over to Istanbul’s Armenian Patriarchate in the 1920’s some of the church effects looted during the Genocide.
According to attorney Loutfig Kouyoumjian’s book, Hay Hamankayin Antsoutartser: 1927-1950 [Armenian Community Happenings: 1927-1950], published in Istanbul in 1950, the Turkish government had turned over to the Armenian Patriarchate 64 large crates full of church effects. Kouyoumjian was a member of the Patriarchate’s Finance Committee.
The returned items included crowns inlaid with diamonds and pearls, vestments, garments with gold threads and silver crosses, a belt buckle from the famous Abousheikh Church with golden latches decorated by diamonds, emeralds and rubies, 72 rugs belonging to Sourp Garabed Monastery and Sourp Krikor Lousavorich Church of Gesaria, and churches in Talas and other regions, and a gold box covered with precious stones containing several saints’ relics. Another crate had the vestments of Gomidas Vartabed, his gold fountain pen, and valuable manuscripts of his musical arrangements of church liturgy. The Locum Tenens Archbishop Kevork Arslanian signed a receipt acknowledging his acceptance of these items and appointed Archpriest Drtad Boyajian as their guardian.
The list of the returned items prepared by the Patriarchate included “scrolls, manuscripts, and antique books. In keeping with the laws on antiquities, the books were delivered to the Istanbul Museum.”
These revelations raise several important questions. What happened to the returned church effects? Our investigation indicates that none of these items are currently in the custody of the Armenian Patriarchate. A few of them were handed to Armenian clergymen of Istanbul, while others were sent to Etchmiadzin. The overwhelming majority simply vanished several decades ago, most probably stolen and sold.
Mr. Kouyoumjian reported in his book that in the late 1920’s, Judge Haroutioun Mosdichian, Chairman of the Patriarchate’s Executive Committee, informed the Finance Committee that he had solid evidence that several of the returned silver pieces were sold at the Istanbul jewelry market. Mosdichian was a highly respected individual who had occupied important positions in the Turkish government. The Finance Committee immediately sealed the room where the returned items were stored. The next day, Abp. Arslanian broke the seal and left the door of the storage room open. The Archbishop then dismissed the Committee members.
A special investigative committee, including Mr. Kouyoumjian, then conducted a thorough search and transmitted its findings to the Executive Committee. The latter blamed not only Mosdichian but also Abp. Arslanian of wrongdoings regarding the returned church effects. Abp. Arslanian in turn accused Patriarch Mesrob Naroyan of being responsible for the missing items. After Patriarch Naroyan formed a committee to update the list of the remaining church effects, he discovered that almost nothing was left of the contents of the 64 crates delivered earlier to the Patriarchate.
In his book, Kouyoumjian relates another strange tale regarding the rugs delivered to the Patriarchate by the Turkish government. On March 8, 1924, two Turks — Haje Ismail, the son of Molla Khalil of Gesaria, and Mehmet of Talas — presented to Abp. Arslanian a written demand, claiming that nine of the rugs had nothing to do with the Armenian Church and must be returned to them. When the Patriarchate rejected their request, the Turks filed a lawsuit against Abp. Arslanian, claiming that the nine rugs were worth 1,975 Ottoman gold pieces.
On January 26, 1924, attorney Kouyoumjian defended the Patriarchate’s interests in court. Strangely, the Patriarchate agreed to settle the lawsuit by paying 500 gold pieces to the two Turks. Several years later, when Mr. Kouyoumjian inquired about the disposition of those rugs, he was told that there were no such rugs at the Patriarchate.
In light of this newly found reference to the Turkish government’s return of church effects, the Armenian Patriarchate must now conduct a thorough investigation of its archives to review its records of the missing items.
More importantly, by having returned the 64 crates, the Turkish government had in effect admitted the theft of Armenian Church properties during the Genocide. A lawsuit must be filed not only against the Istanbul Museum for the antique books it improperly received in the 1920’s, but also against museums and libraries throughout Turkey for the return to the Armenian Patriarchate of the vast number of religious effects looted from several thousand Armenian churches!