Դատարանը որոշել է փակել Պուտինի թիմակցի կնոջ լրատվամիջոցը
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը բավարարել է Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային լրատվամիջոցների դաշնային ծառայության հայցը` www.rosbalt.ru կայքը փակելու մասին, փոխանցում է pravo.ru-ն:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ Դաշնային ծառայությունը հոկտեմբերի սկզբին դիմել էր Մոսկվայի քաղաքային դատարան որպես հայցային պահանջ, խնդրելով լուծարել «Ռոսբալտ»-ը որպես լրատվամիջոց գրանցելու մասին վկայականը` «մի քանի անգամ ԶԼՄ-ների մասին օրենքի կոպիտ խախտումներ կատարելու համար»:
Բանն այն է, որ լրատվամիջոցը թողարկել է յութուբյան երկու տեսանյութեր` «Ջիգիթը Կրասնոդարից» և «Պուսի Ռիոթը պղծել է նավթային աշտարակները»: Ծառայության նախազգուշացնելուց հետո տեսանյութերը հեռացվել են լրատվամիջոցի կայքից:
«Ռոսբալտ»-ը ստեղծվել է 2001 թվականին պետերբուրգյան հայտնի լրագրող Նատալյա Չերկեսովայի կողմից: Վերջինը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուժային հատվածի թիմակից Վիկտոր Չերկեսովի կինն է:

В Москве суд постановил закрыть сайт «Росбалт», основанный супругой приближенного Путина
Сегодня Мосгорсуд удовлетворил иск Роскомнадзора об отзыве у информационного агентства «Росбалт» свидетельства о регистрации средства массовой информации. Об этом пишет «Право.Ru».
Согласно информации, в начале октября Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций обратилась в МГС с исковым заявлением об аннулировании у «Росбалта» свидетельства о регистрации «по причине неоднократных грубых нарушений».
Ведомство отмечало, что ранее направляло редакции сайта www.rosbalt.ru предупреждения о нарушении требований закона "О СМИ" в связи с размещением материалов, содержащих нецензурную брань.
Отмечается также, что интернет-портал «Росбалт» был создан в 2001 году известной петербургской журналисткой и издателем Наталией Черкесовой, супругой бывшего главы УФСБ по Санкт-Петербургу и Ленобласти, полпреда президента РФ в СЗФО, а затем руководителя Госнаркоконтроля РФ и Рособоронпоставки Виктора Черкесова – некогда одного из самых влиятельных членов силового блока команды Владимира Путина.