Այս տարվա ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ հարևան Վրաստանը Հայաստանից բերված կարտոֆիլը որակում է փտախտով վարակված ու հետ վերադարձնում: Առաջին դեպքն այս տարվա ապրիլին էր, երբ լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները վկայակոչելով, Վրաստանը հետ ուղարկեց 12 հազար կգ կարտոֆիլ: Երկրորդ դեպքի մասին հայտնի դարձավ նոյեմբերի 1-ին, խոսքն այս անգամ ավելի մեծ խմբաքանակի մասին է` 470 հազար կգ:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունից վստահեցնում են, որ Վրաստանի նման որոշումը եղել է բանավոր, որին չի նախորդել լաբորատոր փորձաքննություն: Ծառայության պետի մամուլի քարտուղար Արմինե Սուքիասյանը վստահեցնում է, որ վրացական կողմից հիվանդության առկայությունը հաստատող փաստաթղթեր են ուզել, սակայն դրանք հայկական կողմին դեռ չեն տրամադրվել:
Ծառայությունը չի հրապարակում, թե ի՞նչ ընկերություն է եղել արտահանողը, որտե՞ղ է աճեցված եղել կարտոֆիլը:
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը, ով նախկինում ծառայության մամուլի խոսնակն էր, մտահոգություն է հայտնում, որ նախորդ դեպքի վերաբերյալ հայկան կողմը ոչ մի բողոք ոչ մի կառույցի չհասցեագրեց:
«Հիմա նույնը կրկնվում է: Եթե նույնիսկ Վրաստանը քաղաքական հարց է լուծում, ասենք հաշվի առնելով որ այն ինքնաբավ երկիր է ու սեփական արտադրողը ներկրումից վնաս է կրելու, ապա իրականացնում են այնքան գրագետ, որ որևէ խնդիր չեն ունենում»,-ասաց Պիպոյանն ու նկատեց, որ այդ երկրից պետք է սովորել ու ոչ թե Թուրքիայից սննդամթերք ներկրել ու տարբեր հիմնավորումներ բերել:
«Եթե Վրաստանը կարողանում է հիմնավորել ու մնալ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ երկիր, ապա դա նշանակում է, որ ամբողջ աշխարահին ինքը հիմնավորում է, որ ճշմարիտ է ինքը»,-ասաց ՀԿ նախագահը:
Նա հիշեցրեց, որ ԱՄՆ-ում արգելանք է դրվել պանիր արտադրող հայկական երկու ընկերությունների արտադրանքի վրա , Վրաստանի հետ արտահանման խմբաքանակի հետ կապված խնդիրներ են առաջանում:
«Մինչ օրս մենք բողոքե՞լ ենք միջազգային ատյան` բողոքարկելու այդ որոշումները: Եթե Վրաստանը անօրինական է գործում, պետք է բողոքել համապատասխան ատյաններ ու ստանալ եզրակացություն»,-ասաց նա, մտահոգություն հայտնելով, որ նման իրավիճակում ոչ շահեկան վիճակում են հայտնվում տեղացի արտադրողները:
«Եթե նույնսիկ քաղաքականություն է իրականացվում, պետք է թույլ չտալ հարևան երկրին նման բան անել: Հայաստանի համար դուռ է փակվում այն պարագայում, որ պետք է չփակվի»,-նկատեց ՀԿ նախագահը, ավելացնելով, որ այս պահին պետք է ծառայությունը սկսի մեծածավալ հետազոտություններ իրականացնել:
Ինչ վերաբերում է հետազոտություններին, ապա Պիպոյանը հիշեցնում է, որ Վրաստանը, ի տարբերություն Հայաստանի, հետազոտություն է իրականացնում pcr-ով, ինչը մեր ժամանակների լավագույն սարքն է հիվանդություններն ախտորոշելու համար:
«Հետևաբար, մենք չենք կարող իրենց հետ վիճել: Մենք մենակ սիբիրախտն ենք Պիսիառ-ով անում, այն էլ միայն վերջերս»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է այն հայտարարությանը, թե վրացական կողմն առանց հետազոտություն անցկացնելու բանավոր կերպով հայտարարել է, թե կարտոֆիլը լավը չէ, Պիպոյանը նկատեց. «Եթե Հայաստանի նկատմամբ ուղղակի նայելով կարելի է ասել, ապրանքը լավը չէ ու ներկրումը թույլ չտալ, այդ դեպքում ինչո՞ւ ենք խոսում Առևտրի համաշխարահային կազմակերպությունից` ասելով, ո՞նց կարող ենք մենք Թուրքիայից ապրանքի ներկրումը չթույլատրել»:
«Հայաստանը և Թուրքիան անդամակցում են ԱՀԿ-ին. այդ պետությունները իրար նկատմամբ առևտրային սահմանափակում չեն կարող կիրառել»

Претензии Грузии к армянскому картофелю преследуют политические цели? Интервью с представителем Минсельхоза Армении и экспертом
13:13 02/11/2013
Грузия во второй раз за текущий год возвращает завезенный из Армении картофель с мотивировкой, будто при первичном осмотре груза на таможне в Садахло были выявлены «признаки заражения» продукта вредными микроорганизмами Ralstonia solanacearum (бурая гниль) и Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc (картофельный рак). Первый подобный случай произошел в апреле 2013 года, когда ссылаясь на данные лабораторной экспертизы, Грузия вернула в Армению 12 тонн картофеля. О втором случае стало известно накануне, 1 ноября, однако на этот раз речь шла о более крупной партии – 470 тонн.
В Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении заверяют, что эти данные не соответствуют действительности.
«Грузинская сторона не проводила соответствующей лабораторной экспертизы», – отметила пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Армине Сукиасян. По ее словам, Армения потребовала документов, подтверждающих наличие заражения, однако грузинская сторона пока не предоставила их.
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян выразил обеспокоенность в связи с тем, что армянская сторона не обращалась в какую-либо структуру по поводу предыдущего подобного инцидента.
По его словам, сейчас повторяется то же самое. Более того, если даже Грузия решает политическую задачу, то делает это настолько грамотно, что никаких проблем для нее не возникает, тем паче на фоне ущерба, который несет также грузинский предприниматель.
«До сих пор мы не обращались в международные инстанции с целью оспорить эти решения. Если Грузия действует незаконно, то необходимо обратиться с жалобой в соответствующие инстанции и получать заключение», – отметил он.
«Даже если осуществляется политика, нельзя позволять соседней стране поступать так», – заявил Бабкен Пипоян, подчеркнув, что Государственная служба безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении сейчас должна начать осуществлять масштабные исследования.
Глава Госслужбы безопасности продуктов питания Армении разберется с претензиями Грузии к армянскому картофелю