Հայաստանի շինարարության ոլորտում այս տարի տնտեսական անկում է գրանցվելու. Քաղաքաշինության նախարար
«Հայաստանի շինարարության ոլորտում ունենալու ենք անկում, բայց դա կլինի 4.5 թե 2 տոկոս, դա տարեվերջին կասենք», - այսօր Ազգային ժողովում 2014 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադևոսյանը` միաժամանակ նկատելով, որ ժամանակավրեպ է այսօրվա վիճակում գնահատական տալ՝ շինարարությամբ պատմանավորված տնտեսական անկում կա, թե ոչ:
Նախարարի խոսքով, շինարարության ոլորտում անկումը նախ և առաջ պայմանավորված է միջազգային վարկերի ծավալների նվազմամբ և ոլորտը ոտքի կանգնեցնելու համար գումարներ են անհրաժեշտ: Այդ ուղղությամբ, ըստ նախարար Թադևոսյանի, վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը զբաղվում է առաջարկությունների մշակմամբ: «Առաջնահերթությունը տրվելու է սոցիալական բնակարանների կառուցման ու շինարարական ընկերություններին երկարատև վարկերի տրամադրման ծրագրերին», -հստակցրեց Թադևոսյանը:
Նախարարը խոսեց նաև աղետի գոտում իրականացվող բնակարանաշինությանը և տեղեկացրեց, որ այսօրվա դրությամբ երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած 5500 ընտանիքներ ապահովված են բնակարաններով, իսկ մինչև հաջորդ տարվա վերջ կլուծվի լրացուցիչ 1000 անօթևան ընտանիքների բնակարանային խնդիրը:
2014 թվականին բյուջեի նախագծով քաղաքաշինության ոլորտին կառավարությունը հատկացնելու է 10 մլրդ 750 մլն դրամ: Նախարարի խոսքով, մշակված նոր ռազմավարության շնորհիվ, որն իրականացվելու է հաջորդ տարի, բացառելու են բյուջետային միջոցների փոշիացումը: Բացի այդ, նկատի ունենալով Հայաստանում առկա սեյսմիկ վտանգները, Թադևոսյանի խոսքով, առաջնահերթ որոշվել է վերանորոգման կարիք ունեցող շինություններում նախ ամրակցման աշխատանքներ իրականացնել:

В сфере строительства Армении в 2014 году будет зафиксирован спад. Прогнозы министра градостроительства
«В сфере строительства Армении будет зафиксирован спад», – об этом на обсуждении проекта государственного бюджета на 2014 года в Национальном Собрании Армении заявил министр градостроительства Самвел Тадевосян, добавив, что конкретные данные относительно этого можно будет предоставить в конце года.
По словам министра, спад в сфере строительства в первую очередь обусловлен сокращением объемов международных кредитов и для восстановления сферы потребуются финансовые средства. В связи с этим, как отметил Самвел Тадевосян, по поручению премьер-министра уже создана межведомственная комиссия, которая занимается разработкой предложений. «Приоритет будет отдаваться программам, направленным на строительство социального жилья и предоставление долгосрочных кредитов строительным компаниям», – пояснил Тадевосян.
Самвел Тадевосян коснулся также жилищного строительства в зоне бедствия, добавив, что на сегодняшний день 5500 семей, лишенных жилья в результате землетрясения, обеспечены квартирами, а до конца следующего года будет решен квартирный вопрос еще 1000 семей.
По проекту государственного бюджета на 2014 год правительство выделит 10 млрд 750 млн драмов на развитие сферы градостроительства. Как подчеркнул Самвел Тадевосян, благодаря разработанной новой стратегии будет исключено распыление бюджетных средств. С учетом существующих в Армении сейсмоугроз было решено осуществить в первую очередь работы по укреплению нуждающихся в ремонте строений, резюмировал министр.