Ջամսուր Սումերինլի. Ադրբեջանը շուրջ 8 տարի չի կատարում ՆԱՏՕ-ի առջև ստանձնած պատրավորությունները
Ադրբեջանի իշխանությունները չեն իրականացրել Զինված ուժերում` ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերության գործողություններով (Individual Partnership Action Plan -IPAP) նախատեսված բարեփոխումները: Ադրբեջանական «faktxeber.com» կայքին տված հարցազրույցում նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Ադրբեջանի լրագրողների ռազմական հետազոտությունների «Դոկտրինա» կենտրոնի ղեկավար Ջամսուր Սումերինլին:
«Անհատական գործընկերության` Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի միջև 2005 թ համաձայնեցված գործողությունների ծրագրի համաձայն, պաշտոնական Բաքուն պետք է զինված ուժերում իրականացներ բազմաթիվ բարեփոխումներ: Դրանց թվում էին Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հարաբերությունների կարգավորումն ու սահմանազատումը, միավորված շտաբերի համակարգի ստեղծումը, քաղաքացիական անձի կողմից պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու գործառույթը և վերահիշյալ բարեփոխումների կապակցությամբ օրենսգրքում որոշակի փոփոխությունների իրականացումը: Սակայն արդեն 8 տարի է պաշտոնական Բաքուն չի համարձակվում իրականացնել այս բարեփոխումները»,- նշել է Ջամսուր Սումերլիլին:
Փորձետերի կարծիքով` նման իրավիճակի հիմնական պատճառները քաղաքական իշխանություների դժգոհություն է, ինչպես նաև նախկին Պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևի և Գլխավոր շտաբի պետ Նեջմեդդին Սադիգովի միջև լարված հարաբերությունները, օրեսդրական բաեփոխումների նկատմամբ պառլամենտի անտարբերությունը և այլն:
Վերջինս նշել է, որ անցկացվող հետազոտությունների արդյունքների պարզորոշ վկայում են այն մասին, որ որ Ադրբեջանի զինված ուժերում առկա լրջագույն խնդիրների հիմնական պատճառը հենց կառավարման ոլորտում առկա ճգգաժամն է, որն իր հերթին կապված է պարտականությունների և լիազորությունների ոչ հստակ բաժանման հետ:
«Պաշտպանության նախարարության վարչակազմի և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի միջև լիազորությունների բաժանաման համար գոյություն ունեն ՆԱՏՕ-ի չափանիշները: Հայտնի է, որ ստորագրելով «IPAP»-ի վերաբերյալ փաստաթղթերը, Ադրբեջանը համաձայնվել է Միացյալ շտաբերի համակարգի ներդրմանը, որն արդեն իսկ գոյություն ունի Թուրքիայում և Վրաստանում: Սակայն մի քանի հետո պաշտոնական Բաքուն փոխեց իր դիրքորոշումը և գերադասեց ռուսաստանյան մոդելը, որի պայմաններում Գլխավոր շտաբը ավելի բարձր դիրք է զբաղեցնում: Այս փաստը ոչ միանշանակ ընդունվեց ՆԱՏՕ-ի կողմից»,- նշել է Ջամսուր Սումերինլին:
«Ներկա պահին Ադրբեջանի ԶՈւ-ում լուրջ բարեփոխումների իրականացումը անհնարին է թվում, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է, որ ամենաքիչը պաշտպանության նախարարը քաղաքացիական անձ լինի»,- ասել է փորձագետը` հավելելով, որ ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխան բարեփոխումները ուղղված են Զինված ուժերի նկատմամբ ժորվրդավարական վերահսկողության մակարդակի բարձրացմանը:
«Պատպանության նախարարը պետք է իրականացնի պառլամենտում բանակի շահերի լոբբինգով, իսկ Գլխավոր շտաբը պետք իրականացնի ռազմական պատրաստությունը: Սակայն եթե պաշտպանության նախարարի պաշտոնը շարունակի զբաղեցնել զինվորական անձ, ապա Գլխավոր շտաբի լիազորությունների ընդլայնումը որևէ դրական արդյունքի չի հանգեցնի»,- ասել է Ջամսուր Սումերլիլին:
Փորձագետի համոզմամբ` նախևառաջ պետք է զբաղեցրած պաշտոնից ազատել բանակի ղեկավարության մեջ առկա խմորումների պահպանման մեջ շահագրգռված Նեջմեդդին Սադիգովին, և միայն դրանից հետո մտածել անցկացվելիք բարեփոխումների դրական ազդեցության մասին:

Дж. Сумеринли: Чтобы реформы в ВС Азербайджана имели успех, надо отстранить от должности начальника Генштаба
«Повышение полномочий Н. Садыгова, заинтересованного в конфликтах, существующих на протяжении долгих лет внутри руководства армии, на данный момент не приведет к каким-либо существенным изменениям в армии. Считаю, что необходимо отстранить его от должности, а потом уже рассчитывать на какой-то положительный результат», - заявил информагентству «Фактхебер» директор азербайджанского Центра военных исследований «Доктрина» Джасур Сумеринли, комментируя увеличение полномочий начальника Генштаба ВС Азербайджана.
Сумеринли отметил, что по Плану действий индивидуального партнерства (IPAP), согласованного между Азербайджаном и НАТО в 2005г., официальный Баку должен был провести множество реформ в Вооруженных силах, однако уже 8 лет Азербайджан не решается на эти реформы. Эти реформы предусматривали определение границ отношений между аппаратом Минобороны и Генеральным штабом, создание системы Объединенных штабов, назначение гражданского лица на пост главы Минобороны и внесение в связи с перечисленными реформами определенных изменений и дополнений в законодательство.
По словам эксперта, есть несколько причин увеличения полномочий начальника Генерального штаба МО Азербайджана: «Противоречия между бывшим министром Сафаром Абиевым и начальником Генерального штаба ВС Наджмеддином Садыговым, беспристрастие парламента к изменениям в законодательстве и т.д. Наши исследования показывают, что главная причина серьезных проблем в армии связана именно с кризисом управления, исходящим из нечеткости полномочий и функций».
Сумеринли отметил, что для разделения полномочий между аппаратом МО и Генеральным штабом ВС по современным правилам существуют стандарты НАТО. Подписывая документы IPAP, Азербайджан дал согласие на применение системы Объединенных штабов, уже существующей в Турции и Грузии, однако через несколько лет официальный Баку поменял свою позицию и предпочел российскую модель, по которой Генштаб занимает более высокую позицию. Данный вопрос был принят НАТО неоднозначно. Существуют противоречивые мнения по этому поводу, сказал он.
Глава азербайджанского Центра военных исследований журналистов «Доктрина» также заявил: «На данный момент проведение серьезных реформ в ВС Азербайджана кажется невозможным, т.к для этого, как минимум, необходимо, чтобы министр обороны был гражданским лицом. Потому что уточнение функций Генерального штаба ВС и аппарата МО, а также увеличение полномочий Генерального штаба должны сопровождаться серьезными изменениями в управлении армией».
По его словам, согласно стандартам НАТО, гражданский министр обороны призван осуществлять демократический контроль над армией. «То есть гражданской министр обороны должен осуществлять лоббирование армии в парламенте, на встречах и иностранных совещаниях, а Генеральный штаб - отвечать за ее военную подготовку», - сказал он.
Сумеринли считает, что если министр обороны останется военным лицом, то увеличение полномочий Генштаба ВС не даст существенных результатов, т.к изменения в соответствии со стандартами НАТО должны подразумевать регулирование отношений между министром гражданской обороны и начальником Генерального штаба, а не между возглавляемыми ими структурами.
Отметим, что 22 октября 2013г. президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о новом составе правительства республики. Новым министром обороны Азербайджана был назначен Закир Гасанов, ранее занимавший должность командующего Внутренними войсками МВД республики. Прежний министр обороны Сафар Абиев, занимавший эту должность с 1995 года, в новый состав правительства не вошел. После назначения на должность Гасанов сменил ряд высокопоставленных военных.