Տևական ժամանակ է խոսվում է այն մասին, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն դյուրացնելու են վիզային ռեժիմը, սակայն հարցականներ այս գործընթացի շուրջ շատ են ու ամենակարևորն այն է, որ քաղաքացիների մոտ թյուր ընկալում է, թե այդ գործընթացի ավարտին ՀՀ քաղաքացիները հեշտությամբ ու առանց որևէ խնդրի կկարողանան մեկնել եվրոպական երկրներ: Այսօր կազմակերպված խորհրդարանական լսումների ժամանակ` ԱԺ եվրաինտեգրման հարցերի և ԱԺ արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախաձեռնությամբ, ևս մեկ անգամ հանգամանալից ներկայացվեց, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՀՀ-ԵՄ միջև «Վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագիրը:
«Համաձայնագրի վավերացումը հնարավորություն կտա քաղաքական գործիչներին, մտավորականներին, լրագրողներին, ուսանողներին, քաղաքացիական հասարակության անդամներին ավելի հեշտ ստանալ ԵՄ անդամ երկրների վիզա: Արևելյան գործընկերության կարևոր բաղադրիչներից մեկը հենց վիզաների դյուրացման գործընթացն է ու ռեադմիսիայի համաձայնագրերի կնքումը`այս միջոցով ապահովվում է հասարակությունների միմյանց հետ շփումը»,- լսումների մեկնարկին հայտարարեց ԱԳՆ ներկայացուցիչ Արմեն Գիլոյանը: Նա նաև պարզաբանեց, որ այս ամենի տակ թաքնված է վիզաների տրամադրման գործընթացի` ժամկետի կրճատում, ներկայացվելիք փաստաթղթերի ցանկի կրճատում և այլն: Իսկ որ ամենակարևորն է` շենգենյան վիզայի համար այսուհետ կվճարենք 35 եվրո, մինչդեռ ներկայումս այդ գումարը կազմում է 65 եվրո:
Ի դեպ նշենք, որ որոշակի խումբ մարդկանց՝ հաշմանդամներին, նրանց խնամակալներին, կենսաթոշակառուներին և այլոց վիզան ընդհանրապես կտվի անվճար:
Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի միգրացիոն հարցերով փորձագետ Էլեոնորա Վերգերն էլ իր խոսքում ասաց, որ վիզաների տրամադրման դյուրացումը կօգնի բարձրացնել օրինական շարժունակությունը, քանի որ դա լուրջ գործիք է անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում:
Իսկ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ալեքսադր Արզումանյանն էլ իր ելույթում անդրադարձավ հարցի քաղաքական կողմին. Մաքսային միությանն անդամակցելու ՀՀ որոշումը որոշակիորեն արգելակում է գործընթացը և ԵՄ հետ Հայաստանի հարաբերությունները, սակայն նա չի կարծում, թե ճանապարհը փակ է.
«Ես կարևորում եմ այս համաձայնագրերի ընդունումը: Մեր հասարակությունն ունի ավանդույթներ, որոնք եվրոպական են համարվում ու վստահ եմ, որ փոխադարձ այցելութունները կբերեն այն գիտակցման, որ ավելի նպաստավոր կլինի գնալ դեպի ժողովրդավարություն և ոչ թե փորձենք կառչել ուժային պետություններից, որոնցից կառչած ենք եղել վերջին հարյուրամյակներում»,-նշեց Ա.Արզումանյանը:

Каковы преимущества подписания Соглашения об упрощении визового режима между ЕС и Арменией? Парламентские слушания
На организованных сегодня в Ереване парламентских слушаниях по инициативе постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям и постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции в очередной раз состоялось обсуждение соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Евросоюзом и Арменией, одобренного Европарламентом 9 октября.
«Ратификация соглашения позволит политическим деятелям, представителям интеллигенции, журналистам, студентам, членам гражданского сообщества получать визы в страны ЕС в более упрощенном порядке. Одной из важных составляющих программы „Восточное партнерство” является именно подписание соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии, что позволяет обеспечить коммуникацию между представителями гражданского общества», – заявил представитель Министерства иностранных дел Армении Армен Гилоян, добавив, что это подразумевает сокращение сроков выдачи виз, а также списка документов, которые должны быть предъявлены и т. д. Кроме того, по его словам, оплата по оформлению визы вместо прежних 65 евро обойдется гражданам Армении в 35 евро.
Следует отметить, что определенной группе лиц, в том числе инвалидам, их опекунам, пенсионерам, визы будут выдаваться бесплатно.
Эксперт по миграционным вопросам консультативной группы ЕС в Армении Элеонора Вергер, в свою очередь, отметила, что упрощение визового режима призвано повысить законность передвижений, так как речь идет о серьезном механизме в борьбе с незаконной миграцией.
Депутат парламентской фракции оппозиционной партии «Наследие» Александр Арзуманян же в своем выступлении обратился к политической стороне вопроса. Он выразил мнение, что решение Армении о вступлении в Таможенный союз в определенной степени тормозит процесс и отношения республики с ЕС, однако это не означает, что путь закрыт.
«Я считаю важным принятие данных соглашений. У нашего общества есть традиции, которые считаются европейскими, и я считаю, что взаимные визиты приведут к осознанию того, что благоприятнее будет стремиться к демократии», – отметил он.