Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը իր համար «քաղաքապետարան» է բացել և ներկայումս քաղաքի զարգացման նոր պրոյեկտների վրա է աշխատում: «Հայկական ժամանակ»-ի փոխանցմամբ, Ղուկասյանի օբյեկտի անունը «Նոր քաղաքապետարան» է:
Սա կենտրոն է, որ ենթադրաբար, գործում է հասարակական հիմունքներով: Ըստ թերթի տեղեկությունների, Ղուկասյանի նախկին թիմակիցներն ամեն օր ժամը 9-ին գալիս են այստեղ աշխատանքի, թռուցքաժողով անում, գնում ընդմիջման և մնում մինչև աշխատանքային օրվա ավարտը: Ըստ չճշտված տեղեկությունների «Նոր քաղաքապետարանի» աշխատակիցներն ամսական 50-60 հազար դրամ էլ աշխատավարձ են ստանում: Աշխատանքից ուշացողներին էլ Ղուկասյանը չի հանդուրժում:

Газета «Айкакан жаманак» пишет, что экс-мэр Гюмри Вардан Гукасян открыл для себя «мэрию» и сейчас работает над новыми проектами по развитию города. Как отмечает издание, «объект» Гукасяна называется «Новая мэрия».
«Это центр, который, предположительно, действует на добровольной основе. По нашим сведениям, бывшие соратники Гукасяна каждый день в 9 часов приходят сюда на работу, проводят пятиминутку, делают перерыв и остаются до конца рабочего дня. Согласно некоторым сведениям, сотрудники «Новой мэрии» ежемесячно получают зарплату в размере 50-60 тыс. драмов. При этом В.Гукасян крайне нетерпим к опозданиям сотрудников», - отмечает издание.